Liga Niezwykłych Umysłów to program, w ramach którego funkcjonuje platforma do nauki programowania online. Jest ona dostępna zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych. W ramach wspólnie opracowanego wyzwania programistycznego, adepci kodowania opracują rozwiązania, które odpowiedzą na kluczowe problemy współczesnych społeczeństw. Udało nam się porozmawiać na ten temat z przedstawicielami mobile Vikings, który wspiera programy takie jak Godzina Kodowania.


Programista to zawód przyszłości. Zdaniem Komisji Europejskiej w całej Unii brakuje nawet 300 tys. przedstawicieli tego zawodu, a w Polsce liczba wakatów cały czas kształtuje się na poziomie co najmniej kilkudziesięciu nieobsadzonych miejsc pracy. Brakuje odpowiedniego systemu edukacji. Młodzi ludzie kodowania mogą uczyć się albo dopiero na studiach, albo w ramach kół naukowych, dodatkowych, płatnych szkoleń czy z darmowych, dostępnych w internecie tutoriali. Z drugiej strony programiści tworzą hermetyczną grupę zawodową. W dużym stopniu nastawieni są na samodzielność i indywidualizm, co powoduje, że niechętnie dzielą się wiedzą i wzajemnie sobie pomagają, a młodym ludziom bardzo ciężko jest wejść do tego środowiska. Wciąż istnieje przekonanie, że kodowanie jest niezwykle trudne, a programista to zawód dla wybranych, szczególnie uzdolnionych.


1. Jaka jest idea i cele Ligi?

Celem Ligi Niezwykłych Umysłów jest nauczanie programowania w sposób łatwy i przyjemny. Grywalizacja sprawia, że rozwiązywane zadania stanowią nie tylko osobiste wyzwanie, ale udział w procesie opartym na interakcji z innymi użytkownikami – zarówno jako współpraca między nimi, jak i jako współzawodnictwo.


2. Do kogo skierowany jest program?

Każda osoba w wieku od 14 do 114 lat, która jest zainteresowana nauką programowania, może dołączyć do Ligi, nawet jeżeli ma w tej kwestii zerowe doświadczenie. W ofercie dla szkół Liga Niezwykłych Umysłów oferuje dodatkowo szerokie zaplecze dydaktyczne dla nauczycieli oparte na pomocy w zaplanowaniu zajęć i dostępowi do ciągłego wsparcia.


3. Jakie języki programowania są nauczane?

W obrębie Ligi Niezwykłych Umysłów można wykonywać zadania przygotowane w C++, Javie i bazo-danowym języku SQL.


4. Co trzeba zrobić żeby zacząć się uczyć?

Wystarczy wejść na stronę Ligi Niezwykłych Umysłów, by po rejestracji wypróbować platformę za darmo. Dostaniemy dostęp do zadań programistycznych, których początkowy poziom trudności nie powinien sprawić problemu nawet laikowi.


5. Ile osób do tej pory wzięło udział w programie?

Obecnie z licencji korzysta 71 szkół średnich z Wrocławia i 23 z regionu, co przekłada się na 2 500 zaangażowanych użytkowników. W najbliższym czasie pełną licencję otrzyma dodatkowe 100 szkół w całym kraju.


6. Dlaczego Mobile Vikings zdecydował się wspierać ten program?

Mobile Vikings, jako operator komórkowy, w procesie tworzenia swojej usługi w dużym stopniu opiera się na programowaniu i dobrze rozumie zarówno potrzebę rozwoju technologii, jak i wzrost zapotrzebowania na umiejętności z nią związane. I mowa tu nie tylko o kształceniu nowych programistów, ale również o szerokiej świadomości działania narzędzi, z których na co dzień korzystamy. Z tego powodu Mobile Vikings aktywnie pracuje na rzecz wspierania edukacji w tym zakresie i angażuje się w programy takie jak Godzina Kodowania.

źródło: wł

Kan