Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Reklama, Rynek-W internecie treści i usługi nie są bezpłatne. Płaci reklama

W internecie treści i usługi nie są bezpłatne. Płaci reklama

„Dzisiejszym sponsorem treści jest reklama”, „W internecie treści i usługi nie są bezpłatne. Płaci reklama” – to przykłady haseł rozpoczynającej się 25 lipca br. kampanii edukacyjnej skierowanej do internautów. Przypomina ona, że bez reklam nie ma „darmowego” internetu i że to dzięki nim użytkownicy mogą korzystać z zasobów sieci bez ponoszenia dodatkowych kosztów.


Kampanię, przygotowaną w ramach prac grup roboczych Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, inaugurują: Grupa Wirtualna Polska, Grupa Onet-RAS Polska, Grupa Interia, Polska Press, Gazeta.pl, Sprzedajemy.pl, Burda Media, Ströer Digital Media oraz Cloud Technologies.

Reklama nierozerwalnie łączy się z internetem – to podstawowy model jego finansowania. Internet, jaki znamy, rozwinął się właśnie dzięki budżetom reklamowym – komentuje Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu IAB Polska.

Tymczasem 36% (7,6 mln) internautów w Polsce blokuje reklamy online (badanie IAB Polska – Zjawisko Blokowania Reklam, sierpień 2016 r.). W 2015 roku było to 29% (5,9 mln użytkowników), a w 2014 roku – 25% (4,9 mln). Najczęstszymi powodami skłaniającymi Polaków do korzystania z adblocków są agresywne kampanie reklamowe (78%), problemy techniczne (np. wydłużenie czasu ładowania strony – 45%) oraz potrzeba ochrony prywatności i poczucia bezpieczeństwa (42%). Jednocześnie aż 78% polskich użytkowników adblocków dopuszcza różne formy działań reklamowych i marketingowych. 27% z nich stosuje białe listy oraz akceptuje nienatrętne formaty reklamowe, 33% instaluje dodatkowe przeglądarki bez włączonych adblocków, 38% wyłącza adblocki po komunikacie z prośbą, a 50% ustawia wyjątki od reguł blokowania.

Te informacje były punktem wyjścia do przygotowania kampanii edukacyjnej skierowanej do internautów. Akcja wyjaśnia, jak działa rynek reklamy i uzmysławia, że to dzięki niej użytkownicy mogą korzystać z ciekawych treści i usług bez konieczności płacenia – robią to reklamodawcy, którzy zyskują w ten sposób możliwość promowania swoich produktów. Tak działający rynek reklamy online, wart w 2016 roku 3,6 mld zł, jest coraz ważniejszym elementem naszej gospodarki. Pozyskiwane z reklam środki pozwalają finansować działalność serwisów internetowych i podwyższać jakość ich usług, generują przychody dla Skarbu Państwa, dają zatrudnienie tysiącom specjalistów w przedsiębiorstwach tworzących kampanie reklamowe – w firmach technologicznych, agencjach reklamowych i kreatywnych czy firmach badawczych.
Wydawcy internetowi i twórcy treści starają się pogodzić dwie perspektywy – reklamodawców, którzy dzięki internetowi docierają do potencjalnych klientów oraz internautów, którzy broniąc się przed reklamami, jednocześnie oczekują bezpłatnych treści wysokiej jakości. Aby stworzyć zrównoważony ekosystem reklamowy, niezbędne jest współdziałanie całej branży reklamowej, a także współpraca i otwartość użytkowników.

Na potrzeby rozpoczynającej się kampanii zostało przygotowanych kilkanaście banerów i infografik z różnymi hasłami, w tym: „W internecie treści i usługi nie są bezpłatne. Płaci reklama”, „Dzisiejszym sponsorem usług jest reklamodawca”, „Nie trzeba się kochać, żeby się szanować”, „Nie ma bezpłatnych treści, również w internecie”, „Dziękuję, że oglądasz reklamy”. Dopełnieniem kampanii będą publikacje na temat funkcjonowania rynku reklamy.

W komunikacji chcemy pokazać dobrą twarz reklamy – sponsora treści. Z drugiej strony podkreślamy rolę, jaką odgrywają sami internauci, którzy oglądają reklamę i tym samym „współfinansują” treści w internecie. Zaangażowaliśmy także redakcje do wsparcia naszej akcji poprzez publikacje i materiały wideo – powiedziała Małgorzata Pogorzelska, Ad Product Manager w Grupie WP, szefowa Grupy Komunikacja Adblocków IAB Polska.

źródło: IAB Polska

Kan

Autor |2017-07-25T14:24:41+02:0025 lipca 2017 14:24|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Reklama, Rynek|Tagi: , |3 komentarze

3 komentarze

 1. Itex 25 lipca 2017 w 12:42 - Odpowiedz

  Płaci się przede wszystkim danymi osobowymi i oddawaniem się „profilowaniu”. Śmieszna informacja o „ciasteczkach” nic nie mówi bo identyfikacja jest na 100 innych, bardziej skutecznych sposobów. I taki „klient” co np czytał o stłuczonym ekranie nawet jak ma adbloka jest cenny bo na innej stronie można zacząć mu wciskać „ubezpieczenie od zbicia ekranu” co jak się połączy ze sprofilowaniem jego komentarzy można wcisnąć taką polisę która ma np limi 500 zł a udział własny 499 zł 😀

 2. Robson 25 lipca 2017 w 15:36 - Odpowiedz

  Dobrych produktów nie trzeba w kółko reklamować. Reklamuje się tylko guano którego nikt nie chce ( jak np. taki smartdom 😉 w każdym bloku reklamowym reklama z brodatym i jego bravo wynalazki haha). Brednie że reklama jest nieodłączna od internetu to zwyczajna szmondacka hucpa. Blokujemy reklamy i będziemy blokować. Mało tego będziemy blokować wszystkie trakery typu google analitics, gemius, fejsbookowe skrypty. Jednym słowem wszystko co profiluje użytkownika i bada jego zwyczaje. W epoce jutuberów i niskolotnych szafiarko-blogerek wszyscy nagle jęczą że blokowanie reklam psuje im geszefty. O tak … nie narobić się a dużo zarobić najlepiej cudzym kosztem to znane motto wiadomo kogo 😉 Panie Włodku jak Pan chcesz to sobie proszę samemu oglądać reklamy ale nas do tego proszę nie zmuszać.

 3. AATARI 25 lipca 2017 w 20:09 - Odpowiedz

  Nie podoba się to zamykać serwisy i do roboty nieroby.
  Za oglądanie tych idiotycznych wypocin ynteligentów musieli by mi dużo płacić 😬

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile