Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek-Debata o e-dokumentach – polski e-dowód w 2019 roku

Debata o e-dokumentach – polski e-dowód w 2019 roku

Międzynarodowa konferencja „Impact Fintech’17” w Katowicach jest dla PWPW kolejną okazją do pokazania potencjału technologicznego, rozmów ze startupami i ujawniania niektórych planów. Przedstawiciele wytwórni zapewniali, że technicznie są gotowi do produkcji e-dowodów dla Polaków, a pierwszy kwartał 2019 roku podali jako możliwy termin, w którym trafią one do użytku.

Teza o dogonieniu azjatyckiego lidera fintechu z Singapuru rozgrzewała głowy ponad 1,5 tys. uczestników Impact fintech’17, jednego z najważniejszych wydarzeń fintechowych w Europie
Środkowo Wschodniej. Nic dziwnego – jedną z czołowych postaci drugiego dnia Impact fintech’17 był Sopnendu Mohanty, przedstawiający się jako CFO – Chief Fintech Officer w Singapurze.

Teza o dogonieniu azjatyckiego lidera fintechu z Singapuru rozgrzewała głowy ponad 1,5 tys. uczestników Impact fintech’17, jednego z najważniejszych wydarzeń fintechowych w Europie Środkowo Wschodniej. Nic dziwnego – jedną z czołowych postaci drugiego dnia Impact fintech’17 był Sopnendu Mohanty, przedstawiający się jako CFO – Chief Fintech Officer w Singapurze.

Trzy lata temu była ledwie myśl o tym, żeby przekształcić się w fintechowe państwo. Dostałem do ręki możliwość kreowania regulacji, jak i finansowania nowego segmentu rynku. Zachęciliśmy banki do budowy otwartej architektury, zbudowaliśmy prawne zasady outsourcingu, ściągnęliśmy talenty i międzynarodową publikę. No i nie zakładamy, że z założenia każdy pomysł na styku banki – technologia musi być pod pręgierzem licencji – podkreśla Sopnendu Mohanty.

Singapurska piaskownica regulacyjna nie narzeka na natłok chętnych. I takie było założenie: trafiać do niej mają tylko najtrudniejsze przypadki. Jakie? Odpowiedź dawać ma regtech czyli regulacje prawne w fintechu. Te staną się wkrótce gorącym tematem już w skali globalnej.

Zdaniem Stephanie Magnus z Baker McKenzie, ubezpieczyciele, banki, ale i startupy wydają rocznie setki milionów dolarów, by dostosowywać się do nowych regulacji. Stąd kiełkujące w tym obszarze fintechy, które opierają się o sztuczną inteligencję (AI) i machine learning.

Regulatorzy i ich wytyczne muszą być częścią ekosystemu mającego w DNA współpracę z fintechami. To nie mogą być dwa osobne światy – uważa Stephanie Magnus.

Jaki jest wzorcowy regulator? W swej piaskownicy promuje innowacje i patrzy, czy nic w prawie ich nie blokuje.


Podczas dwudniowej konferencji „Impact Fintech’17” w Katowicach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prezentuje nowoczesne rozwiązania związane z produkcją e-dowodu. O stanie przygotowań do wprowadzenia polskiego dowodu osobistego rozmawiali podczas debaty „PL-ID: are we there yet?” (PL_ID: jesteśmy tam jeszcze?”) sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot i członek Zarządu PWPW S.A. Robert Malicki.

Streżyńska – wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon

Debata o e-dokumentach

Tomasz Zdzikot przypomniał, że projekt wdrażania w Polsce dowodu osobistego z warstwą elektroniczną powstaje we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji (koordynacja projektu), MSWiA oraz Ministerstwa Zdrowia, gdyż – jak wyjaśnił – „jest tam także komponent, który będzie umożliwiał w przyszłości potwierdzenie uzyskania świadczenia, czyli po prostu wizyty u lekarza”.

Będą dowody osobiste z warstwą elektroniczną (e-Dowód)

Opracowaną przez trzy resorty koncepcję e-dowodu Rada Ministrów przyjęła w sierpniu, a teraz – w zespole międzyresortowym w Komitecie Sterującym – trwają prace projektowe. „Mamy nadzieję, że zakończą się – tak jak pierwotnie zakładaliśmy – wdrożeniem tego nowego dokumentu, nowego dowodu osobistego z czipem, w pierwszym kwartale 2019 roku” – powiedział Tomasz Zdzikot.

Dokumenty mają być bardzo podobne do obecnych, a dane, które są teraz widoczne, będą dostępne w warstwie elektronicznej. „Oprócz tego znajdą się tam dane biometryczne, a to podwyższy bezpieczeństwo potwierdzania tożsamości” – poinformował Robert Malicki.

Wprowadzanie nowych dowodów nie spowoduje przymusu wymiany obecnie posiadanych i nadal ważnych. Jednak każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o nowy dowód. Zainteresowanie może być duże, ponieważ e-dowód – poza potwierdzeniem tożsamości i możliwością podróżowania w strefie Schengen – będzie miał kilka nowych funkcjonalności. Są wśród nich składanie oświadczeń woli, zdobycie poświadczenia wizyty u lekarza czy wyrażenie zgody na dostęp do dokumentacji medycznej. Szacuje się, że dzięki ułatwieniom służba zdrowia zaoszczędzi 650 mln zł rocznie.

mDokumenty – sukces pilotażu projektu

To będzie rozwiązanie absolutnie elastyczne. Każdy pomysł, przy którym będzie można wykorzystać tożsamość cyfrową, znajdzie zastosowanie” – podkreślił Robert Malicki. „Damy klucz będący nośnikiem tożsamości cyfrowej obywateli, który można będzie zastosować w zasadzie wszędzie” – dodał Malicki.

źródło: Impact fintech’17, PAP

KanAutor |2017-12-08T11:48:06+01:008 grudnia 2017 11:48|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Rynek|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.