Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy-Cyberprzestępcy używają Internetu rzeczy do wysyłania spamu

Cyberprzestępcy używają Internetu rzeczy do wysyłania spamu

Liczba złośliwych programów zdolnych do infekowania urządzeń typu „smart” z systemem Linux ciągle się powiększa. Większa część z nich została zaprojektowana do przeprowadzania ataków DDoS i zapewniania anonimowości w sieci. Badania przeprowadzone przez specjalistów Doctor Web odkryły, że cyberprzestępcy używają takich trojanów dla Linuxa do masowej wysyłki wiadomości e-mail.


Trojanem tego typu jest Linux.ProxyM, który był już opisany przez Doctor Web w czerwcu tego roku. Nasza firma chce przypomnieć użytkownikom, że ten trojan uruchamia na zainfekowanym urządzeniu serwer proxy SOCKS i jest zdolny do wykrywania tzw. honeypots—specjalnych zasobów stworzonych przez osoby badające złośliwe programy, służących jako przynęta dla cyberprzestępców. Gdy tylko trojan podłączy się do serwera kontrolno-zarządzającego (C&C) i otrzyma od niego potwierdzenie, Linux.ProxyM pobiera z tego serwera adresy dwóch węzłów w sieci Internet: pierwszy z nich zapewnia listę loginów i haseł, a drugi jest wymagany do działania serwera proxy SOCKS. Istnieją dwie wersje tego trojana przeznaczone dla urządzeń posiadających następujące architektury: x86, MIPS, MIPSEL, PowerPC, ARM, Superh, Motorola 68000 i SPARC. Innymi słowy, Linux.ProxyM potrafi działać na prawie każdym urządzeniu z systemem Linux, włączając routery, urządzenia TV i inny sprzęt.

Analitycy wirusów Doctor Web wykryli, że cyberprzestępcy używają wirusa Linux.ProxyM do wysyłania spamu. Serwer C&C wysyła na zainfekowane urządzenie stosowne polecenie. Wysłana komenda zawiera adres serwera SMTP, login i hasło używane do uzyskania dostępu do niego, listę adresów email i sam szablon wiadomości. Te e-maile zawierają reklamy różnych stron www przeznaczonych tylko dla dorosłych. Typowa wiadomość e-mail wysłana z użyciem urządzeń zainfekowanych przez Linux.ProxyM może zawierać następującą treść:

Subject: Kendra asked if you like hipster girls

A new girl is waiting to meet you.
And she is a hottie!
Go here to see if you want to date this hottie
(Copy and paste the link to your browser)
http://whi*******today.com/
check out sexy dating profiles
There are a LOT of hotties waiting to meet you if we are being honest!

Na podstawie statystyk zebranych przez Doctor Web, urządzenie zainfekowane przez Linux.ProxyM wysyła średnio około 400 e-maili w ciągu jednego dnia.

Możemy przypuszczać, że w przyszłości zakres funkcji zaimplementowanych w trojanach dla Linuxa będzie się powiększał. Internet rzeczy od dłuższego czasu znajduje się w kręgu zainteresowań cyberprzestępców. Szeroka dystrybucja złośliwych programów dla Linuxa zdolnych do infekowania urządzeń posiadających różną architekturę sprzętową jest na to wystarczającym dowodem.

źródło: Doctor Web

KanAutor |2017-09-24T09:07:26+02:0024 września 2017 09:07|Kategorie: Inne, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.