Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony-Firefox z WebVR i nowymi funkcjami przyspieszające działanie

Firefox z WebVR i nowymi funkcjami przyspieszające działanie

Mozilla przekazała do pobrania nowe wydanie Firefoksa, w którym dostępne są technologie dla twórców oraz udogodnienia poprawiające jakość korzystania z przeglądarki dla wszystkich użytkowników. Zobaczmy, co nowego znajdziecie w tym wydaniu:

WebVR otwiera zupełnie możliwości dla WWW

Poza nową, super szybką i wieloprocesową bazą, Mozilla wprowadziła funkcję, dzięki której korzystanie z sieci wkracza na zupełnie nowy poziom. Firefox na Windowsa jest pierwszą desktopową przeglądarką, która wspiera WebVR dla wszystkich użytkowników, umożliwiając doświadczenie rozrywki kolejnej generacji w wirtualnej rzeczywistości.

WebVR pozwala deweloperom i artystom tworzyć w VR, a użytkownicy mogą przeglądać te treści za pomocą Firefoksa. Niezależnie od tego, czy macie już Oculus Rift lub HTC Vive – Firefox przybliża Was do korzystania z rozwiązań VR. Kiedy znajdziecie grę lub aplikację, która wspiera VR, wystarczy kliknąć na ikonkę gogli widoczną na stronie. Możecie nawigować i kontrolować wirtualną rzeczywistość przy pomocy kontrolerów i własnych ruchów.

Rosnąca społeczność twórców zaczęła już dodawać treści dzięki WebVR. Odwiedź vr.mozilla.org aby zobaczyć treści zbudowane przy użyciu A-Frame, wygodnego frameworka do tworzenia w wirtualnej rzeczywistości. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia i ciężkiej pracy zespołu Mozilla VR, który ściśle współpracował z partnerami z branży, twórcami przeglądarek i deweloperami.

Panel wydajności – dostosuj ustawienia

Dzięki wieloprocesowej architekturze, Firefox możecie z łatwością obsługiwać skomplikowane strony, szczególnie kiedy macie otwartych kilka takich stron jednocześnie. Mozilla opracowała optymalne rozwiązanie dla większości urządzeń, ale jeśli lubicie sami szperać w ustawieniach, możecie dopasować procesy do swoich upodobań. Ustawienia znajdziecie na dole sekcji Główne w Opcjach.

Wskazówka: jeśli Wasz komputer ma dużo RAM-u (na przykład 8GB) możecie zwiększyć liczbę procesów z 4 fabrycznie ustawionych w Firefoksie. To sprawia, że Firefox działa jeszcze szybciej, mimo, że zużywa więcej pamięci. W naszych testach na Windowsa 10, Firefox zużywa mniej pamięci niż Chrome, nawet z 8 działającymi procesami.

Szybszy start przy dużej liczbie kart

Jako część projektu Quantum Flow, który ma zwiększyć wydajność, znacząco zredukowano czas, jaki potrzebny jest do włączenia przeglądarki, kiedy macie zapisane karty z poprzedniej sesji. O ile szybciej jest teraz? Dietrich Ayala przeprowadził interesujący eksperyment, porównując, ile czasu zajmuje otwarcie różnych wersji Firefoksa, z otwartymi 1 691 kartami. Wynik? To, co wcześniej zajmowało prawie 8 minut, teraz zajmuje 15 sekund.

Szybszy i bardziej stabilny Firefox dla 64-bitowego Windowsa

Jeśli korzystasz z 64-bitowej wersji Windowsa (sprawdź tu), możecie już dziś ściągnąć i ponownie zainstalować Firefoksa, ponieważ nowe wydanie to 64-bitowa wersja przeglądarki, która jest mniej podatna na utratę pamięci i przerwę w działaniu. Z testów wynika, że 64-bitowa wersja redukuje błędy o 39% na urządzeniach z 4GB RAM-u.

Mozilla ma też w planach automatyczne przekierowanie użytkowników 64-bitowego Windowsa do 64-bitowego Firefoksa w kolejnym wydaniu.

Szybsze wyszukiwanie

Codziennie czegoś szukamy – wiedzy z Wikipedii, wymarzonego produktu na Amazonie albo wideo na YouTubie.

Nowe wydanie Firefoksa umożliwia szybkie przeszukiwanie wielu stron prosto z pola do wpisywania adresu strony. Wpiszcie swoje pytanie, a potem wybierzcie wyszukiwarkę, z której chcecie skorzystać.

Możecie wybierać między Yahoo, Google, Bing, Amazonem, DuckDuckGo, Twitterem i Wikipedią. Możecie też dostosować listę do własnych potrzeb w Ustawieniach.

Jeszcze więcej

Poniżej lista jeszcze kilku interesujących ulepszeń:

 • Części stron, które używają Flasha muszą teraz otrzymać pozwolenie do działania. Poprawia to żywotność baterii, ochronę i stabilność oraz jest krokiem naprzód w kierunku wyłączenia Flasha całkowicie.
 • Możecie przenieść menu boczne na prawą stronę okna.
 • Firefox na Androida został przetłumaczony na grecki i język laotański.
 • Uproszczony proces drukowania przez podgląd.

Jak zawsze, możecie przeczytać wszystko w informacjach o wydaniu, a deweloperzy mogą przeczytać więcej o nowych API na blogu Hacks.

źródło: Mozilla

KanAutor |2017-08-09T10:25:21+02:009 sierpnia 2017 10:25|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. Ckg 9 sierpnia 2017 w 11:00 - Odpowiedz

  Narreszcie . Ta vFirefoksa jest okey. Poniżej v54 nie da się używać w telefonie. Z tej v54 jestem zadowolony

 2. pabloki 9 sierpnia 2017 w 11:59 - Odpowiedz

  Jestem w Polsce. Klikam na menu FF , na dole na pytajnik , potem „o programie ..” i wyszukuje ale nie znajduje nic innego niż to co mam 54.0.1.

  • Wiedzacy 10 sierpnia 2017 w 07:20 - Odpowiedz

   W artykule zabrakło informacji, że od wersji 54 wprowadzono również „staged roll-out”, co oznacza że aktualizację będą udostępniane użytkownikom stopniowo. Nie chcą otrzymać DDoSa ;).

   Jeszcze jedna ciekawostka co do wersji 55. Dopiero teraz w pełni działa projekt Quantum na maszynach używających na co dzień GPU zintegrowanego z CPU Intela. Wcześniej były problemy z odczytywaniem wersji sterowników. Wreszcie wspomaganie przez GPU procesu renderowania strony!

 3. Kan 10 sierpnia 2017 w 07:32 - Odpowiedz

  *Wiedzacy – Dziękujemy za uzupełnienie. Andrzej

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.