Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Newsy, Rynek, Testy i opinie-Testy 5G, rewolucja mobilna w Polsce zaczyna się dziś

Testy 5G, rewolucja mobilna w Polsce zaczyna się dziś

Exatel powiadomił o pierwszym na świecie udanym teście technologii RAPID 5G w przestrzeni publicznej. 12 lipca na terenie warszawskiego centrum handlowego Blue City na żywo przeprowadzono transmisję danych z wykorzystaniem przełomowej architektury RAPID, która jest jedną z implementacji technologii 5G, nowej generacji łączności bezprzewodowej.


Czym różni się 4G od 5G
5G, gdy już stanie się funkcjonującym standardem, będzie wielokrotnie szybsze od 4G, czyli aktualnie najnowocześniejszego systemu transmisji danych bezprzewodowych. Dodatkowo zaoferuje większą pojemność (liczbę użytkowników mogących korzystać z sieci jednocześnie), komunikację urządzenie–urządzenie i wiele innych usług dodanych. Z wdrożeniem 5G wiążą się olbrzymie oczekiwania, m.in. rozwój autonomicznych fabryk, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.


Czym jest RAPID 5G
RAPID to prototyp implementacji technologii 5G. Umożliwia przesyłanie danych z dużą prędkością, do 10 Gbit/s i z bardzo małymi opóźnieniami (low latency) do wielu urządzeń znajdujących się na małej przestrzeni. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla miejsc publicznych. W Warszawie na takie miejsce wybrano centrum handlowe Blue City, w Japonii w laboratorium zamienił się stadion piłkarski w Osace.


Po co był ten test i jak wyglądał

To tak zwany field test. Polegał na transmisji wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości – 4K i 8K przez zainstalowane w obiekcie moduły antenowe 5G. Wideo było odbierane na ruchomym terminalu oraz komputerze z goglami VR. Istotą testu było sprawdzenie współdziałania wszystkich elementów infrastruktury sieciowej, ze szczególnym uwzględnieniem etapu konwersji sygnału radiowego na przesyłany światłowodem do i z sieci szkieletowej. Jest to etap krytyczny dla płynności transmisji danych i działania 5G.


Michał Szczęsny, dyrektor Biura Architektury i Planowania Sieci: Jesteśmy dumni, że testy tej przełomowej technologii przebiegły pozytywnie. Razem z naszymi partnerami osiągnęliśmy wielki sukces i przybliżyliśmy 5G do etapu wdrożenia. Oceniam, że już w 2020 roku będziemy mogli korzystać z pierwszych gotowych rozwiązań. My – jako operator sieci światłowodowej – mamy świadomość, że to na sprawnie działającym zapleczu, podkładowej sieci szkieletowej, spoczywa ciężar zapewnienia sprawnej telekomunikacji w przyszłości.


Matthias Steeg, naukowiec z Uniwersytetu Duisburg-Essen: Zgromadzenie i uruchomienie wszystkich nowych technologii, bycie przy tym, jak z pomysłów zamieniają się w dojrzałe rozwiązania, było ogromnym doświadczeniem. Dla naukowca jest to świetna okazja do przetestowania nowych rozwiniętych technologii w rzeczywistych warunkach z ekspertami w tej dziedzinie. Warszawskie centrum handlowe jest ostatnim etapem projektu RAPID i chcę podziękować naszym polskim partnerom z Exatel za to, że umożliwili jego realizację.


Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela: Testy Rapid 5G pokazały, że polskie firmy z powodzeniem mogą uczestniczyć w globalnym rozwoju technologii. Nie chcemy tylko absorbować gotowych rozwiązań z zagranicy, lecz aktywnie je współtworzyć w ramach naszego działu R&D. Ten projekt to przykład udanej współpracy biznesu i świata nauki w tworzeniu technologii jutra. Dziś trudno sobie wyobrazić lepszą promocję Polski i potencjału naszych ekspertów niż aktywny udział w budowie rozwiązań jutra. Tego typu działania będziemy nadal realizować zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.


Warto wiedzieć, że jedna komórka w centrum handlowym pokrywa powierzchnię ok, 26 metrów, więc w CH Blue City będzie trzeba ich kilkadziesiąt.

źródło: Exatel

Kan


Autor |2017-07-12T11:49:06+01:0012 lipca 2017 11:49|Kategorie: 5G, Internet mobilny, Newsy, Rynek, Testy i opinie|Tagi: , , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Set 12 lipca 2017 w 10:46 - Odpowiedz

  Można rzec Polak górą.

  • gosc 12 lipca 2017 w 17:01 - Odpowiedz

   Tak, jak wiadomo to Polak stworzył standard 5G.

 2. Alladyn2017 12 lipca 2017 w 13:17 - Odpowiedz

  „Warto wiedzieć, że jedna komórka w centrum handlowym pokrywa powierzchnię ok, 26 metrów, więc w CH Blue City będzie trzeba ich kilkadziesiąt.” = droga infrastuktura. Operatorzy wybiorą inny standard

 3. Ben 12 lipca 2017 w 13:30 - Odpowiedz

  Pięknie, ale to tylko Warszawa i do tego jedno miejsce, a gdzie reszta Polski.

 4. Domi 12 lipca 2017 w 15:38 - Odpowiedz

  Czyli jak się chce to można

 5. gosc 12 lipca 2017 w 17:19 - Odpowiedz

  mnie to cieszy, zawsze jakaś alternatywa dla tych co nie mogą śmigać na światłowodzie
  fajnie że to tak szybko idzie do przodu, np w porównaniu z przybywaniem nowych dróg :E

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.