Rewolucyjne rozwiązania przygotuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na zamówienie Poczty Polskiej i Poczty Polskiej Usługi Cyfrowe – Envelo. Są one związane z planami wprowadzenia od 2019 roku tzw. dowodu elektronicznego i szybszą cyfryzacją państwa.

Gdy tylko Rada Ministrów zatwierdzi koncepcję wprowadzenia dowodu z warstwą elektroniczną, to będzie już przesądzone, że pierwszy taki dowód pojawi się w Polsce 1 stycznia 2019 roku” – powiedział Robert Malicki, członek Zarządu PWPW S.A. Według niego, każdy obywatel odczuje wtedy „istotną zmianę”, gdyż nowy dokument powinien umożliwić korzystanie ze wszystkich usług oferowanych przez państwo w obszarze cyfrowym, „bez względu na stopień bezpieczeństwa”. Robert Malicki dodał, że „blankiet nadal będzie ważnym dokumentem”.

Współpraca spółek nie startuje od zera, gdyż cyfrowa Platforma Envelo, stworzona przez spółkę Poczta Polska Usługi Cyfrowe, korzysta z infrastruktury dostarczonej przez PWPW do świadczenia bezpiecznych usług komunikacji.

PWPW S.A. jest liderem w zakresie usług elektronicznej identyfikacji i certyfikacji: kwalifikowanym podpisie elektronicznym oraz kwalifikowanym znaczniku czasu, a w ramach projektu PWPW wzmocni i rozszerzy współpracę z Grupą Poczty Polskiej w zakresie budowy e-administracji.

„,i>Z każdego miejsca, w domu, ktoś kto ma komputer i czytnik, który kosztuje mniej więcej tyle co myszka komputerowa, będzie mógł bezpiecznie skorzystać ze wszystkiego, co państwo mu oferuje jeśli chodzi o e-usługi,/i>” – podkreślił Robert Malicki. Oprócz tego w każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym dowodem powinno znacznie przyspieszyć operacje urzędowe.

Jego zdaniem taki „klucz do różnych systemów państwowych pozwoli skrócić kolejki oraz zmniejszyć, a nawet wyeliminować niektóre rodzaje opłat”.

Dzięki zaawansowanej technologicznie Platformie Envelo Grupa Poczty Polskiej stała się strategicznym partnerem państwa na rynku elektronicznych doręczeń oraz tak zwanej skrzynki dla obywatela.

Połączone siły spółek mają jeszcze efektywniej wspierać administrację w budowaniu cyfrowej Polski.

Dzięki PWPW S.A. współpraca ta będzie rozszerzana o kolejne obszary związane z identyfikacją i uwierzytelnieniem obywateli. W tym także w zakresie dostarczania pracownikom i partnerom grupy spółek Poczty Polskiej oraz jej klientom indywidualnym takich usług certyfikacyjnych jak kwalifikowany podpis elektroniczny, kwalifikowany znacznik czasu oraz niekwalifikowany podpis elektroniczny.

Wraz z usługą dostarczane będą zestawy służące do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego Sigillum Sign. Podpisy wydawane będą na kartach kryptograficznych będących bezpiecznym nośnikiem certyfikatów elektronicznych i kluczy kryptograficznych z nimi związanych. Zakres usług będzie poszerzany wraz z zapotrzebowaniem klientów i partnerów PP rosnącym wraz z rozwojem programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.

PWPW S.A. gotowa jest produkować i personalizować karty płatnicze na zamówienie spółek Grupy Poczty Polskiej.

W ramach nawiązanej współpracy zaoferowane zostały legitymacje korporacyjne z możliwością zainstalowania podpisu kwalifikowanego oraz innych funkcjonalności dla pracowników Poczty Polskiej – legitymacje będą posiadać szereg zabezpieczeń przed fałszowaniem i pełnić nie tylko funkcje identyfikacyjne, dostępowe czy poświadczające uprawnienia użytkowników, ale również funkcję prestiżową, wyróżniającą posiadaczy legitymacji spośród innych grup zawodowych.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Kan