Najnowsza, udostępniona dzisiaj wersja Opery na komputery, zawiera ulepszoną funkcję przeciągania wideo (video pop out), która umożliwia „odłączenie” filmu ze strony, na której się znajduje i oglądanie go w dowolnej części ekranu. Dzięki temu można go oglądać, pracując lub grając jednocześnie na innej karcie, a nawet w innej aplikacji.

W najnowszej wersji Opery można już korzystać z tej opcji w większej ilości serwisów, w tym w Vimeo, a także odtwarzać/pauzować filmy pojedynczym kliknięciem. Została też dodana możliwość wyłączenia tej funkcji dla tych, którzy nie chcą z niej korzystać.

Przeciąganie wideo umożliwia robienie w sieci więcej rzeczy naraz. Użytkownicy już od dawna mogli słuchać muzyki i radia podczas przeglądania innych treści. Przeciąganie wideo w Operze oznacza, że teraz mogą także oglądać wideo podczas pracy lub przeglądania na tym samym ekranie. To czyni z tej funkcji ulubione narzędzie mistrzów wielozadaniowości.
Zobacz historię polskiego zespołu, który stworzył tę funkcję.

Gdzie ludzie przeciągają wideo najchętniej

Opera Software przyjrzała się bliżej temu, jak ludzie przeciągają wideo w różnych krajach. Wnioski pochodzące z badania agregowanych i uśrednionych preferencji użytkowników Opery 38 (żadne prywatne dane nie były zbierane) wyglądają bardzo ciekawie.


Topowa dziesiątka krajów, w których użytkownicy spędzają najwięcej czasu z tą funkcją, jest rozsiana po różnych kontynentach. To pokazuje, że boom na wideo ma charakter zdecydowanie globalny. Polacy spędzają na oglądaniu przeciągniętych filmów średnio 18 minut dziennie, a tygodniowy czas rozkłada się niemal po równo pomiędzy weekendy (49%) a pozostałe dni tygodnia.

Boom na wideo i co dalej

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z prawdziwą eksplozją popularności wideo w sieci. Rośnie nie tylko liczba użytkowników, ale i czas, jaki ci poświęcają dziennie na oglądanie filmów. Według serwisu Statista, liczba widzów zwiększyła się w Stanach o 20% w ciągu ostatnich trzech lat. W tym samym czasie, łączny czas spędzony przez nich na oglądaniu wideo wzrósł o 83%, osiągając średnio niecałe dwie godziny dziennie.

Ograniczenia czasowe sprawiają jednak, że trudno oglądać jeszcze więcej filmów. Ten problem rozwiązuje właśnie przeciąganie filmów.

Jak korzystać z przeciągania wideo

Wystarczy wejść na stronę zawierającą filmy, na przykład YouTube, i uruchomić któryś z nich. W pobliżu środka górnej krawędzi okienka pojawi się dodatkowy przycisk. Używając go, można „odpiąć” film i przeciągnąć go w dowolne miejsce na ekranie.

źródło: Opera Software

Kan