Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek-Satelita ASTRA 5B już działa na pozycji orbitalnej 31.5°E

Satelita ASTRA 5B już działa na pozycji orbitalnej 31.5°E

Firma SES poinformowała, że satelita ASTRA 5B rozpoczął działanie na pozycji orbitalnej 31.5°E obsługującej region Europy Środkowo-Wschodniej, Rosję oraz Wspólnotę Niepodległych Państw. Satelita świadczy usługi transmisji DTH (Direct-to-Home) oraz dosyłu do sieci kablowych, jak również przesyłu sygnału cyfrowej telewizji naziemnej na obsługiwanych przez siebie rynkach.


22 marca 2014 roku z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej ASTRA 5B został pomyślnie wyniesiony na pokładzie rakiety Ariane 5. Od tego momentu wykonał wiele manewrów próbnych, przeszedł też przez serię testów na orbicie w celu potwierdzenia bezawaryjności działania.

Satelita ASTRA 5B został zbudowany przez Airbus Defense and Space Systems w Tuluzie we Francji, w oparciu o niezwykle stabilną platformę Eurostar E3000. Wyposażony jest w 40 transponderów w paśmie Ku-band (odpowiednik 36 MHz) oraz 6 transponderów Ka-band. Jest to także już drugi satelita SES, który zapewni pojemności satelitarne w paśmie L na użytek systemu EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). EGNOS wspiera systemy dokładnego pozycjonowania sygnału w Europie, dostarczając usługi weryfikacji i raportowania.

Nowy satelita ma zastąpić satelitę ASTRA 1G na pozycji orbitalnej 31.5°E obsługującej region Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw. ASTRA 5B rozszerzy pojemności satelitarne SES na tej pozycji z 19 do 40 aktywnych transponderów. Ilustruje to możliwości firmy SES w zakresie użytkowania satelitów, które osiągnęły już swoje podstawowe misje i pomyślnego zastępowania ich nowymi , najwyższej klasy pojemnościami satelitarnymi.

Martin Halliwell, Dyrektor ds. technologii firmy SES stwierdził: Zgodnie z naszą dokładnie zdefiniowaną strategią, ASTRA 5B znacznie zwiększa pojemność satelitarną firmy SES dla Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji oraz Wspólnoty Niepodległych Państw. SES posiada aktualnie w swojej globalnej flocie satelitarnej 1 536 aktywnych transponderów na 55 satelitach umieszczonych na 37 pozycjach rozlokowanych dookoła świata. Chcielibyśmy podziękować naszym europejskim partnerom – Airbus Defence and Space Systems oraz Arianespace – za pomyślny przebieg misji wdrożenia satelity ASTRA 5B do działania.

źródło: SES

KanAutor |2014-06-02T11:44:20+02:002 czerwca 2014 11:44|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Rynek|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.