Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, T-Mobile-Networks!: Modernizacja sieci, na straży jej jakości.

Networks!: Modernizacja sieci, na straży jej jakości.

W maju 2012 roku T-Mobile Polska rozpoczęła projekt mający na celu modernizację całej infrastruktury sieciowej. Właśnie Operator dokonał akceptacji jakości w 202-gim obszarze. Chcecie wiedzieć w jaki sposób T-Mobile stoi na straży jakości sieci?

Modernizacja sieci, która obecnie weszła już na tereny tak dużych miast jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto, polega na wymianie wszystkich nadajników naziemnych na sprzęt wydajniejszy, bardziej energooszczędny i nowocześniejszy, który pozwoli nam na świadczenie Wam jeszcze lepszych usług – czytamy w komunikacie T-Mobile Polska.

Modernizacja nie polega jedynie na wymianie nadajników ale również na optymalizacji urządzeń i kontroli jakości sygnału.

W projekcie Operator całą Polskę podzielił na 362 obszary, nazwane klastrami, w których wymianę sieci można przeprowadzić w krótkim czasie, minimalizując w ten sposób wpływ prac na satysfakcję klienta.

Właśnie dokonano akceptacji jakości w 202-gim klastrze i z tego też powodu T-Mobile przybliża, jak w projekcie wygląda kontrola nad jakością zmodernizowanych obszarów i akceptacja zakończonych prac.

Domyślacie się zapewne, że tak rewolucyjnej zmiany w obszarze infrastruktury sieciowej nie da się zrobić bez choćby minimalnego tymczasowego wpływu na jakość świadczonych usług w obszarze gdzie właśnie trwają prace. Ważne jest aby, proces przeprowadzić w taki sposób, żeby pogorszenie było jak najmniejsze i trwało na tyle krótko, by nie stwarzało to dla Was większego problemu.

Na straży jakości modernizowanych terenów w T-Mobile stoi dział Zarządzania Wydajnością usług. To do pracowników tej jednostki należy weryfikacja skarg klientów Opearatora, wskaźników w trakcie prac oraz w trakcie optymalizacji oraz analiza tych czynników.

Po tym jak dane z naszych wewnętrznych systemów są sprawdzone, na dany obszar zostaje wysłany specjalny samochód pomiarowy który ma za zadanie zmierzyć jakość sieci. Dodatkowym kanałem który pozwala nam na zweryfikowanie jakości sieci są lokalne kanały sprzedaży bezpośredniej. Po zebraniu informacji ze wszystkich obszarów analitycy sprawdzają wyniki nawet kilkukrotnie – podkresla T-Mobile.

Co w tej pracy jest najtrudniejsze?

W tym przypadku trudności nie brakuje, ale jednym z kluczowych problemów jest to, aby właściwie ocenić wagę poszczególnych aspektów jakościowych.

Nie ma tutaj prostego klucza i na pewno nie można podejść do tematu czysto technicznie, bazując na miernikach jakościowych, KPI czy innych wskaźnikach sieciowych. Często trzeba sobie odpowiadać na pytanie: do jakiego poziomu warto „szlifować” jakość sieci? Czy kolejne zmiany, zaangażowanie czasu i ludzi, żeby poprawić wskaźnik skuteczności nawiązywania połączeń o dalsze 0,01% jeszcze mają uzasadnienie czy już nie? Zależy to od bardzo wielu czynników i nie można stosować jednej miary dla całego obszaru sieci.

Wydaje się, że obecnie proces udało się na tyle zoptymalizować, że ilość poważnych eskalacji znacząco się zmniejszyła. – Dodajmy, że zgłaszane do akceptacji klastry prezentują zazwyczaj wyższą jakość niż np. w 2012 roku – konkluduje T-Mobile.

źródło: T-Mobile Polska

KanAutor |2013-10-04T16:00:14+02:004 października 2013 16:00|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Rynek, T-Mobile|Tagi: , |25 komentarzy

25 komentarzy

 1. LesH 4 października 2013 w 20:02 - Odpowiedz

  Dlaczego po modernizacji pojawiły się cuda jak w sieci Play, w postaci odrzucania lub zrywania połączeń? Wykupili od P4 prawa patentowe czy bzikują na dziko (albo dzikują na bziko)? Coś nie teges z tą modernizacją, a może po BTS-ach krąży jakiś seryjny samopsujca… W każdym razie zjawiska nie podobne do wujca! Zróbcie coś z tym, magentowi spece!

 2. Tymon 5 października 2013 w 04:56 - Odpowiedz

  Ja co prawda pogorszenia nie dostrzegłem a wręcz przeciwnie. Zasięg znacznie lepszy niż był, jakość rozmów zdecydowanie lepsza, szczególnie w Orange, bo TM zawsze miał niemal idealną jakość, nawet na 2G: umts 900 jest i działa nieźle. Modernizacja to jedno a później jest optymalizacja, która trwa cały czas. Abonenci zgłaszają problemy, to oni to udoskonalają, tak jest w każdej sieci no może poza Play, bo tam totalna olewka, swojej sieci prawie nie mają a za kłopoty w roamingu nie odpowiadają. Ale to też się skończy, bo UOKiK już zajmuje się tą sprawą. sferia dostała karę za podobne praktyki.
  Innymi słowy projekt Networks! poprawia zasięg, zwiększ pojemność sieci i przyspiesz transmisję danych. znajomy na hspa+ w TM wyciąga 20Mb a w LTE Play 8Mb.

  • Miami 5 października 2013 w 10:22 - Odpowiedz

   Co myślicie o tym, by pod takimi jak ten powyżej, postami umieszczano belkę z informacją w stylu „Post zawierał lokowanie produktu” ???? 😀

  • dddddd 6 października 2013 w 19:07 - Odpowiedz

   Powinno być jeszcze info: uwaga ogłoszenie płatne.

 3. pascal 5 października 2013 w 08:55 - Odpowiedz

  Tymon, nie zapomnij w poniedziałek wstać wcześnie, żebyś do roboty w twoim TMObile się nie spóźnił……….
  Ja właśnie uciekłem od różowych, bo po tej wielkiej optymalizacji, żeby się dogadać musiałem na balkon wychodzić. A prędkość internetu jak miałem 2mb, to góra !!
  Od 2 tygodni mam Playa i spoko rozmawiam po nadajnikach Play, których wg.Ciebie prawie nie ma.
  Widzę, że na szkoleniach zaczęli was uczyć innej wersji, bo dotychczas gadaliście, że Play to złodzieje, że zaraz podniosą opłaty, że zbankrutuje i inne pierdoły. I żałuję, że dałem wiarę tym plotkom przez długi czas. A rachunki płaciłem u Was jak „za woły”. Teraz ma luzik, mogę rozmawiać ile chce i gdzie chce za połowę tego co płąciłem w TM [b] [/b]

  • app 5 października 2013 w 09:20 - Odpowiedz

   daję Ci miesiąc-dwa i wrócisz z podkulonym ogonem. Przerabiałem to już sam i mnóstwo moich znajomych. Teraz wszyscy uciekają z Play bo P4 zeszło na psy z jakością, beznadziejną konfiguracją sieci i olewaniem klientów

  • DamianT 5 października 2013 w 09:50 - Odpowiedz

   Jeżeli mieszkasz w większym mieście i korzystasz z 3G Play, to może uda ci się nie doświadczyc problemów ale jeżeli poruszasz się po kraju, to po kilku miesiącach zaczniesz żałowac decyzji o zmianie operatora.
   Byłem w Play 4 lata i takiej padaki jak teraz nigdy nie było. Właśnie jestem na wypowiedzeniu i nawet oferta no limit za 30zł, którą mi zaproponowali ni jest w stanie mnie zatrzymac, bo co mi po tej ofercie jak dzwonic normalnie nie można. Nie zniechęcam cie ale piszę co ja przechodziłem. Proponuje żebyś zapoznał się z tematami o zasięgu i jakości na Forum Play. Zobaczysz wówczas ten ideał Play. Nie jestem pracownikiem żadnego operatora a jedynie intensywnym użytkowników wszystkich operatorów infrastrukturalnych.

  • Miami 5 października 2013 w 10:08 - Odpowiedz

   @pascal, dokładnie tak ich uczono na tych szkoleniach. Mam troje znajomych, jedno w TM a dwoje w Orange i dokładnie kiedyś takich słów używali na określenie Playa. A to miał być sprzedany, a to ceny po okresie umowy miały wędrować w gorę, a to znowu kradną itd itp. Nawet niewybredne kawały sobie opowiadali w stylu: „Cześć, nic nie rozumiem bo mam telefon w Playu”. Teraz jedno z nich ma w domu internet od Playa od półtora roku, i nie słyszałem by coś mówiła o złym jego funkcjonowaniu. Ciekawe dlaczego nie od swojego operatora go wzięła?

  • playonline 6 października 2013 w 19:05 - Odpowiedz

   Nic nie rozumiem co napisaliście, bo mam internet w Play.

 4. ekdar 5 października 2013 w 09:44 - Odpowiedz

  w telefonie samsung s7220 gdy zmienialem rozdzielczosc lub tylko cos wykadrowalem to dane exif od razu znikaly.

 5. z podlasia 5 października 2013 w 10:29 - Odpowiedz

  Przeczuwam, że tutaj toczy się ciekawa dyskusja ale niestety nie mogę w niej uczestniczyć, bo mam net w Play a ten rwie niesamowicie i odświeżanie trwa w nieskończoność.
  Niechybnie zmienię dostawcę internetu, prawdopodobnie na coś z Networks, bo ten hula stabilne 6 do 9Mbps.

  • Miami 5 października 2013 w 10:38 - Odpowiedz

   Hehehe, ja też mam net w Play a odświeża to komputer a nie sieć. Sieć „oddycha” ale to nie ma wpływu na pisanie postów, czy uczestniczenie w dyskusji

  • Sjuk 7 października 2013 w 12:03 - Odpowiedz

   Prędkość to jedno a stabilność drugie, mam blueconnect i nie zamierzam zmieniać w najbliższym czasie- internet mobilny musi być mobilny w domu mam internet po kablu… A jadąc pociągiem wymagam, żeby dało się normalnie pracować.

 6. z podlasia 5 października 2013 w 10:34 - Odpowiedz

  Dokończę, że mam znajomego w Play i dlatego tylko wziąłem ten net, bo biadolił, że nie wyrobi targetu i zostanie na gołym wynagrodzeniu z umowy śmieciowej. Niestety tak się kończy jak chce się komuś zrobić przysługę. Teraz ja muszę się męczyć ale na sczęście umowa jest na czas nieokreślony więc mogę w każdej chwili wypowiedzieć, co na pewno uczynię. Rozważam jeszcze Plusa, bo ostatnio mocno rozbudowali 3G. Zobaczymy, gdzie będzie lepsza jakość i cena 🙂 Pozdrawiam

  • Farel 6 października 2013 w 07:51 - Odpowiedz

   Prozak, antena nie sprawi, że pojemność sieci się zwiększy. Jedynie poprawi moc sygnału. Druga sprawa, to jak sama nazwa wskazuje ‚internet mobilny’ ma przeznaczenie głównie w ruchu. W domu to ja mam net po kablu 60Mb/s i ani myślę o Play. Tego operatora trudno brać pod uwagę, jeżeli chcemy z niego korzystać różnych miejscach poza domem. Zasię bardzo ograniczony w stosunku do Plusa, który ma 3G na 90% kraju. Play odpada w tej konkurencji

  • Miami 6 października 2013 w 08:35 - Odpowiedz

   Mentaliście PROZAKowi wszystko wolno. Jemu takie sztuczki z anteną wychodzą nawet przy goleniu porannym.

  • PROZAK 6 października 2013 w 20:28 - Odpowiedz

   ~Farel, z kolei ja Plusa nie biorę poważnie z mini pakietami w LTE w dodatku zawyżonych cenach. Przy LTE musi być pakiet minimum 60 giga, bo sprawdzać wyłącznie pocztę nie zamierzam.

  • Farel 7 października 2013 w 06:39 - Odpowiedz

   Panie Prozak, w Plusie korzystam z oferty 20GB za około 35zł/m-c. Nie wiem, czy jest to śmiesznie mały pakiet. W Play masz większy i tańszy? Jak chcesz kopiować internet cały, to mobilny dostęp nie jest od tego i czas najwyższy to zrozumieć.

  • PROZAK 7 października 2013 w 15:10 - Odpowiedz

   ~Farel, chyba źle zrozumiałeś bo nie mam zamiaru kogokolwiek namawiać do zmiany operatora. Twoje zadowolenie musi być na prawdę wielkie bo mając nieograniczony i dość szybki internet po kablu dobierasz 20 giga internetu mobilnego na sprawdzanie poczty. Sprawdziłem ile musiał bym zapłacić za ten mini pakiet od Plusa i zgodnie z ofertą jest 79,90 zł, nie jestem abonentem to i rabatu 15 zł nie dostanę. Oczywiście taki pakiet przy LTE(a u mnie jest dobry zasięg LTE Plusa) miałbym góra 10 dni i to mocno się ograniczając, dlatego w tej chwili oferty od Plusa poważnie nie biorę. Poczekam na konkurencje, która pewnie podniesie limity i obniży ceny.

 7. PROZAK 5 października 2013 w 17:40 - Odpowiedz

  Mam net od Play i żadnych problemów ze zrywaniem . Odpowiedni modem, do tego ruter i antena paraboliczna dają gwarancje że jest ok.

  • Miami 5 października 2013 w 18:45 - Odpowiedz

   Komu jak komu, ale tobie nie wierzę w ani jedno słowo 🙂

  • PROZAK 6 października 2013 w 01:58 - Odpowiedz

   i troll dopisuje gdzie tylko może

  • Miami 6 października 2013 w 08:31 - Odpowiedz

   No to nie dopisuj. Musisz? Nie musisz.

  • PROZAK 7 października 2013 w 12:29 - Odpowiedz

   ~Farel, chyba źle zrozumiałeś bo nie mam zamiaru kogokolwiek namawiać do zmiany operatora. Twoje zadowolenie musi być na prawdę wielkie bo mając nieograniczony i dość szybki internet po kablu dobierasz 20 giga internetu mobilnego na sprawdzanie poczty. Sprawdziłem ile musiał bym zapłacić za ten mini pakiet od Plusa i zgodnie z ofertą jest 79,90 zł, nie jestem abonentem to i rabatu 15 zł nie dostanę. Oczywiście taki pakiet przy LTE(a u mnie jest dobry zasięg LTE Plusa) miałbym góra 10 dni i to mocno się ograniczając, dlatego w tej chwili oferty od Plusa poważnie nie biorę. Poczekam na konkurencje, która pewnie podniesie limity i obniży ceny.

 8. ania 6 października 2013 w 07:53 - Odpowiedz

  Hej 🙂 mam pytanko jak wlaczyc mmsy w tel samsung diva?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.