Obsługa i ergonomia.

W tym rozdziale zajmiemy się Plusfonem 401i, tak jak zwykłym telefonem komórkowym. Na początek jakością dźwięku. W przypadku rozmowy nie mogę chwalić ani ganić. Innymi słowy, jakość dźwięku jest standardowa; głośność jest wystarczająco dobra. To samo dotyczy „trzymania” zasięgu. Rozmowy telefoniczne można nagrywać – czas nagrania 1 minuta, 5 minut i bez ograniczeń. Z boku aparatu znajdziemy przyciski służące do regulacji poziomu głośności.

Plusfon 401i

Plusfon 401i ma niedużą pamięć – tylko 8 MB. Pamięć ta jest zarządzana dynamicznie, więc im więcej wgranych midletów tym mniej wolnego miejsca na polifoniczne dzwonki lub zdjęcia z cyfrowej kamery. Pamięć można jednak rozbudować – wystarczy w gniazdo znajdujące się na prawej ściance telefonu zainstalować kartę microSD.

Plusfon 401i

Telefon został wyposażony w port miniUSB, przez które możemy podłączyć słuchawki czy ładowarkę. Urządzenie możemy ustawić tak, aby pracował w trybie modemu/synchronizacji danych. Ponieważ w dostarczonym nam telefonie nie było kabla USB, musieliśmy sobie radzić wykorzystując Bluetooth. Telefon bardzo szybko został wykryty przez inne urządzenie, a sparowanie nie sprawiało żadnych trudności. Połączenia między urządzeniami były stabilne i ani razu telefon się przy niech nie zawiesił. Przerzucenie jednego utworu o objętości 4,5 MB zajmuje około dwóch i pół minuty.

Plusfon 401i

Klawiaturę wyposażono w słuchawki (zieloną i czerwoną), cztery klawisze funkcyjne oraz oraz czterokierunkowy przycisk nawigacyjny, któremu oprócz funkcji ułatwiających poruszanie się po menu, możemy dodać swoje skróty. Prawy klawisz pod wyświetlaczem prowadzi nas do serwisu mobilnego Plusa.

Plusfon 401i

Wpisując wiadomości tekstowe można korzystać z gotowych szablonów. Jest to bardzo przydatne, ponieważ telefon nie oferuje funkcji szybkiego pisania „T9”. Do rozmieszczenia polskich liter też trzeba się przyzwyczaić. Wciskając np. guzik „2” sekwencja jest następująca: ” a-b-c-ą-ć-2″. Moim zdaniem przy szybkim pisaniu jest to mało wygodne i intuicyjne. Edytor odlicza od początku ilość znaków, jakie już wykorzystaliśmy podczas pisania wiadomości. Na jedną wiadomość SMS przypada 160 znaków. Jeśli przekroczymy tą ilość znaków nasza wiadomość zostanie podzielona na większą liczbę SMSów.

Plusfon 401i

Maksymalna wielkość wiadomości MMS wynosi 300kB. Edytor wiadomości MMS nie jest wyszukany. Poza tekstem wiadomość MMS może zawierać zdjęcia, nagrania video, pliki dźwiękowe. Możliwe jest podzielenie wiadomości multimedialnej na strony. Możemy także wysyłać wiadomości do kilku odbiorców jednocześnie. Jeśli, mimo to potwierdzimy nasz wybór, telefon zaoferuje nam pewną liczbę szablonów, opcji kolorów oraz innych efektów, jakie możemy zastosować w wiadomościach MMS.

Plusfon 401i

Plusfon 401i umożliwia obsługuje protokoły POP3 oraz IMAP4. Protokół SMTP jest pomocny podczas wysyłania wiadomości. Na początek skrzynka została skonfigurowana do konata pocztowego Plusnet, kolejne użytkownik może sam dodawać. Obsługa i konfiguracja skrzynki emailowej jest bardzo prosta. Plusfon 401i umożliwia korzystanie z emaili wraz z załącznikami. Pamięć na tego rodzaju wiadomości ograniczona jest wyłącznie całkowitą pojemnością pamięci telefonu.

Telefon zapewnia transfer danych przez UMTS z równoległym głosem i pakietami danych (Video streaming & Video phone). Przykładowo przesłanie pliku tekstowego: (300 KB) 8 sekund. Przeslanie pliku muzycznego (5MB) 2 minuty, 13 sekund. Nawet rozbudowane serwisy WWW ładują się szybko, a nawigacja po nich nie sprawia problemu, dzięki temu, że przeglądarka jest stosunkowo szybka.

Plusfon 401i

Podsumowanie

Kilkudniowy okres testowania Plusfon 401i upłynął bez żadnych problemów. Niestety, ma kilka wad i pomijam w tym momencie to, co jest najprawdopodobniej efektem niedopracowania wersji testowej egzemplarza, który miałem w ręku. Najbardziej rzucające się to brak w testowanym telefonie dołączonej do zestawu karty pamięci – z informacji zamieszczonej na dostarczonym do Redakcji pudełku wynika, że będzie miał kartę 512 MB oraz słuchawki i kabel USB. Rozczarować może także brak radia, słownika „T9” oraz funkcji głosowego wybierania numerów. Telefon wyróżnia się dobrą jakością dźwięku podczas prowadzenia rozmów, co przecież powinno być podstawą w doborze „słuchawki”. Niestety, nie udało się przetestować możliwości wideorozmów. Telefon nie trzeszczy przy dotykaniu i wciskaniu klawiszy. Plusfon 401i posiada litowo-jonową baterię 800 mAh. Przy bardzo intensywnym używaniu trzeba ładować telefon co dwa dni. Testowany model dobrze wygląda, oferuje ciekawe funkcje, nie powinien również rozczarować ani miłośników multimediów mobilnych, ani też tych, którzy w telefonach cenią sobie szczególnie poręczność i estetykę wykonania.

Kisiała Andrzej

Podstawowe dane techniczne:

  • Pasmo GPRS/GSM: 900/1800/1900 MHz
  • UMTS 2100 MHz
  • WAP (2.0)
  • Wyświetlacz: 1,8″ 176x220px., TFT 262K
  • Wymiary: 105mm (L) x45.5mm (W) x 15.5mm (H)
  • Waga: 90 g
  • bateria, Li-Ion 800mAh
  • Czas czuwania: 300 godz.
  • Czas rozmowy: 3 godz.
  • Klient poczty elektronicznej
  • Blutooth, USB
  • MMS, EMS
  • Java MIDP 2.0
  • Wbudowana kamera CMOS; 1,3MPx, digital zoom – Video recorder & playback (MP4, 3GP, 3G2), Photo album, Photo editor, Caller ID
  • Video Streaming
  • Video calling
  • Pamięć: 8 MB, micro SD (Trans Flash)
  • Odtwarzacz MP3, AAC, AAC+, eAAC+: equalizer
  • wejście audio (jack 3,5 mm)
  • Dzwonki polifoniczne: 72-tonowe MP3
  • Tryb głośno-mówiący