Netia osiągnęła na koniec roku wyższą łączną liczbę usług niż prognozowano dzięki spadkowi tempa odłączeń netto w IV kw. 2012 r. wśród stacjonarnych usług głosowych i szerokopasmowych i przyspieszeniu sprzedaży usług telewizyjnych. Skorygowane przepływy wolnych środków pieniężnych na poziomie operacyjnym przewyższyły założenia prognozy z uwagi na niższe nakłady inwestycyjne.
Przychody i Skorygowany zysk EBITDA było odpowiednio o 0,2% i 1,5% niższe niż prognoza. Głównym czynnikiem wpływającym na osiągnięcie nieco niższego niż zakładano Skorygowanego zysku EBITDA był wyższy niż planowany poziom kliku niepieniężnych pozycji księgowych.
Patrząc na 2012 rok od strony liczb, na koniec ubiegłego roku Grupa Netia obsługiwała łącznie 2,7 miliona usług telekomunikacyjnych w porównaniu do 2,8 miliona usług na koniec 2011 roku. Spadek łącznej liczby usług w portfelu Grupy Netia wynikał przede wszystkim z negatywnych trendów w segmencie stacjonarnych usług telefonicznych. Od kilku lat rynek telefonii stacjonarnej w Europie i na świecie notuje kilkuprocentowe spadki penetracji tych usług na rzecz telefonii mobilnej. W Polsce ten trend jest również widoczny – łączna liczba
stacjonarnych usług głosowych spadła rok do roku o 100 tysięcy, co przy 20% udziale rynkowym Grupy Netia ma obiektywnie istotny wpływ na bazę klientów. Na koniec 2012 roku obsługiwaliśmy około 1,6 miliona abonentów stacjonarnych usług głosowych. Ponadto, Netia obsługiwała na koniec ubiegłego roku około 875 tysięcy użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu, co daje nam około 13% udział w rynku stacjonarnych usług szerokopasmowych w Polsce. Dynamika wzrostu usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w naszym kraju znacząco wyhamowała w zeszłym roku, a łączna penetracja rynkowa dla wszystkich gospodarstw domowych w Polsce wyniosła około 47%. Istotna luka penetracji tymi usługami w stosunku do rozwiniętych krajów Europy Zachodniej pozwala jednak nadal oczekiwać wzrostu w kolejnych latach. Grupa Netia chce w pełni partycypować w spodziewanym wzroście, rozszerzając wachlarz oferowanych usług o m.in. interaktywny dostęp do telewizji. Liczba aktywnych usług telewizyjnych, których intensywny rozwój zamierzamy kontynuować w roku bieżącym, wzrosła do 79 tysięcy, a usług mobilnych do 90 tysięcy, z czego 30 tysięcy stanowiły usługi mobilnego Internetu szerokopasmowego, a 60 tysięcy stanowiły mobilne usługi głosowe. Przychody za 2012 rok wyniosły około 2,1 miliarda złotych, a skorygowany zysk EBITDA wyniósł 591 milionów złotych. Grupa Netia wygenerowała w 2012 roku dodatnie operacyjne wolne przepływy pieniężne (OpFCF) w łącznej wysokości 334 milionów PLN, co jest oznaką zdrowych fundamentów firmy i realizowanej strategii Spółki.
Mirosław Godlewski, Prezes Zarządu Netii, powiedział: „Netia ogłasza dziś wyniki finansowe za IV kwartał i 2012 r., które zostały wypracowane w wyjątkowo trudnych dla całego rynku telekomunikacyjnego warunkach. Pomimo że przychody ogółem za IV kw. 2012 r. spadły o 0,3% kwartał-do-kwartału oraz o 5% w porównaniu do przychodów pro forma za IV kw. 2011 r., Netia nadal skutecznie realizuje swoją strategię, osiągając wyraźny postęp w wielu ważnych obszarach. Łączne przychody trzech segmentów biznesowych (B2B: usługi dla innych operatorów, klientów korporacyjnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw) wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem o 2% i stanowiły 48% przychodów Nowej Netii ogółem za 2012 r., które wyniosły 2,121 mln PLN, przy Skorygowanej marży EBITDA dla segmentu biznesowego na poziomie 46,5%. Pozwoliło to w znacznym stopniu skompensować spadek przychodów w segmencie klientów indywidualnych, które zmniejszyły się w porównaniu z III kw. 2012 r. o 3%. Liczba usług ogółem (RGU) obniżyła się mniej niż przewidywano – do poziomu 2.688 tys., czyli o 1,4% powyżej prognozy. Zamykamy rok wolniejszym kwartalnym spadkiem liczby usług szerokopasmowych i usług głosowych oraz wzrostem liczby usług telewizyjnych, które zwiększyły się o 6 tys. w
ciągu kwartału dzięki pierwszym efektom wdrożonych przez nas udoskonaleń operacyjnych. Biorąc pod uwagę agresywną obniżkę cen wprowadzoną przez konkurencję na całym rynku telekomunikacyjnym, cieszy nas fakt, że poziom ARPU (średniego miesięcznego przychodu z usługi) został zasadniczo utrzymany na stabilnym poziomie we wszystkich grupach produktów, gdyż w dalszym ciągu koncentrujemy się na utrzymaniu marż brutto.
Skorygowany zysk EBITDA za 2012 r. wzrósł do 591 mln PLN (o 45% w stosunku do poprzedniego roku) dzięki 76 mln PLN operacyjnych synergii integracyjnych, które zostały osiągnięte w ciągu pierwszych 12 miesięcy od akwizycji Grupy Dialog i spółki Crowley. Pomimo nakładów inwestycyjnych na modernizację sieci i usług w kwocie 257 mln PLN, skorygowane przepływy operacyjne wolnych środków pieniężnych za 2012 r. wyniosły 334 mln PLN (wzrost o 92% w stosunku do wyników dawnej grupy Netia za 2011 r.), co potwierdza strategiczne uzasadnienie połączenia trzech firm. W związku z rosnącym naciskiem na marże realizowane na usługach oferowanych w oparciu o dostęp regulowany, osiągnięty dzięki obu akwizycjom wzrost liczby usług we własnej sieci daje Nowej Netii o wiele mocniejszą podstawę do rozwoju segmentów B2B i B2C dzięki powiększeniu zasięgu sieci oraz dzięki pakietyzacji i rozwojowi usług kontentowych i telewizyjnych.
W 2013 roku zespół Nowej Netii będzie koncentrował się na przyspieszeniu wzrostu liczby usług telewizyjnych i
ustabilizowaniu liczby usług szerokopasmowych, ze szczególnym naciskiem na wzrost wśród usług świadczonych na
własnej sieci. Zamierzamy kontynuować inwestycje w rozwój sieci NGA i oczekujemy dalszego wzrostu segmentów
biznesowych, zarówno na poziomie przychodów, jak i przepływów pieniężnych.
Zarząd jest przekonany, że wyniki finansowe ustabilizują się w trakcie 2013 r. i w związku z tym informujemy o zamiarze dystrybucji środków do naszych akcjonariuszy w wysokości 128 mln PLN w 2013 r. oraz 145 mln PLN (40 groszy na akcję) począwszy od 2014 r., pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych. Nasze szacunki przepływów wolnych środków pieniężnych wskazują, że możliwe jest umiarkowane zwiększenie tej kwoty w kolejnych latach przy zachowaniu finansowej elastyczności, niezbędnej do aktywnego uczestnictwa w dalszej konsolidacji rynku telekomunikacyjnego.”
Netia: wyniki za IV kwartał i rok obrotowy 2012: Tutaj
Skonsolidowany raport roczny: Tutaj
źródło: Netia
Kan
Zostaw komentarz