Ericsson, Singtel i Qualcomm jako pierwsze osiągają agregację częstotliwości FDD / TDD:
- Zaawansowana agregacja częstotliwości FDD / TDD LTE Advanced została osiągnięta na sprzęcie i oprogramowaniu komercyjnym dla SingTel z prędkościami danych do 260 Mbps
- Najnowsza generacja technologii mobilnej podniesie wydajność sieci, dając operatorom, którzy wcześniej ją przyjęli, przewagę nad konkurencją
- Poprawia obsługę aplikacji dla użytkowników urządzeń mobilnych w całej sieci – zwiększa obszar zasięgu TDD o 70% oraz prędkości pobierania TDD w porównaniu z jedna częstotliwością LTE – oraz optymalizuje spektrum
Przewiduje się, że ilość abonamentów usług mobilnych w 2015 roku przekroczy liczbę ludności na świecie, powodują znaczący wzrost ruchu danych mobilnych, jak mówi raport Ericssona na temat mobilności (czerwiec 2014 r.). Wiodący operatorzy usług mobilnych poszukują innowacyjnych sposobów zwiększenia wydajności swoich sieci, aby sprostać temu wzrostowi i zapewnić użytkownikom wysoki poziom wygody. Aby sprostać tym wyzwaniom stojącym przed operatorami, Ericsson , SingTel i Qualcomm Technologies Inc., spółka należąca w całości do Qualcomm Incorporated, osiągnęły pierwszą w branży agregację częstotliwości FDD / TDD z wykorzystaniem komercyjnego sprzętu i oprogramowania. Próba wykazała prędkości pobierania do 260 Mbps.
Tay Yeow Lian, dyrektor zarządzający do spraw sieci w SingTel mówi: „Używamy już dwuwarstwowego LTE FDD z zaawansowaną agregacją częstotliwości LTE i wiemy, że wydajność sieci mobilnych jest kluczowa dla zapewnienia naszym klientom komfortu korzystania z ich smartfonów i tabletów. Dlatego też, wciąż badamy przyszłe możliwości powiązania nawet spektrum TDD w agregacji częstotliwości LTE, aby zwiększyć wydajność sieci i zapewnić naszym klientom stałą prędkość pobierania, nawet w obszarach dużego natężenia ruchu. Cieszymy się, że Ericsson podejmuje znaczący wysiłek, aby zapewnić technologie, które pozwolą nam utrzymać wiodącą pozycję w tej dziedzinie. Bliska współpraca Ericssona z Qualcomm Technologies przenosi agregację częstotliwości FDD / TDD z poziomu testowego do poziomu komercyjnego rozwiązania, które umożliwi nam dalsze planowanie zwiększania wydajności gdy dostępne będzie dodatkowe spektrum TDD.”
Pokaz techniczny odbył się w siedzibie SingTel w Singapurze 3 października 2014 r. Wykorzystano procesor Qualcomm Snapdragon™ 810 wyprodukowany przez Qualcomm Technologies oraz niezwykle wydajne oprogramowanie LTE firmy Ericsson zaprojektowane do obsługi wielostandardowej rodziny stacji bazowych RBS6000 dla sieci komórek makro i małych komórek. W pokazie Ericsson dokonał agregacji 20 MHz spektrum LTE FDD z 20 MHz spektrum LTE TDD osiągając maksymalny przesył danych do 260 Mbps.
Latem Ericsson przeprowadził również wstępne próby nad tym innowacyjnym podejściem do agregacji częstotliwości przygotowując podwaliny pod swoje najnowsze osiągnięcie. Ericsson współpracuje z partnerami w branży mobilnej nad pełną komercjalizacją agregacji częstotliwości LTE FDD / TDD. Wprowadzenie komercyjnych urządzeń obsługujących agregację częstotliwości FDD / TDD jest spodziewane w 2015 r.
źródło: Ericsson
Kan
Mowa o 5G (piątej generacji transm danych w sieci kom) jest przesadą przy prędk. download do 260 Mbps, skoro 4G w LTE zaczęto od pułapu 100-150 Mbps. Pamiętajmy, iż szumne wejście 3G na przełomie 2. i 3. tysiąclecia zaczęło się od podstawowej UMTS z pułapem 384 kbps, który powiększano aż do 42 Mb/s, ponad 100-krotnie więcej niż w UMTS), a jednak nadal kwaliwikowano to jako trzecią generację, tyle, że z kawałkiem po przecinku, czyli 3,75 G. Wprawdzie kolejna generacja nie zależy wyłącznie od prędkości transferu, ale przede wszystkim ona jest głównym czynnikiem tej kwalifikacji. Podobnie teraz, obecnej 4G (czwartej generacji) też należy założyć jakieś widełki prędkości transferu, w jakich będzie ona nadal czwartą. W przeciwnym wypadku dojdzie do absurdów w dążeniu bicia rekordu kolejnych klas generacji.