Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Telefony, Zdrowie-Chcesz zostać ojcem?, pamiętaj plemniki nie lubią komórek

Chcesz zostać ojcem?, pamiętaj plemniki nie lubią komórek

Wielu z nas nosi telefony komórkowe przy paskach i w kieszeniach. Panowie, którzy noszą telefon komórkowy w kieszeni spodni, mogą nieświadomie zmniejszać swoje szanse na posiadanie potomstwa. Do takiej właśnie konkluzji doszedł zespół, którym kierowała dr Fiona Mathews z University of Exeter (W. Brytania).


Istnieje związek między telefonami komórkowymi a jakością spermy. Hiobowe wieści ma potwierdzać analiza, którą publikuje pismo „Environment International”. Oto o wynikach badań poinformował zespół, którym kierowała dr Fiona Mathews z University of Exeter (W. Brytania). Wnioski okazały się szokujące – okazało się, że panowie, którzy noszą telefon komórkowy w kieszeni spodni, mogą mieć problem z poczęciem dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Ekspozycja na fale emitowane przez telefony komórkowe obniżała ruchliwość plemników średnio o 8 punktów procentowych, jak również odsetek żywotnych plemników w ejakulacie. Wpływ tych urządzeń na liczebność plemników był mniej widoczny.

Telefony komórkowe emitują promieniowanie elektromagnetyczne – fale radiowe z zakresu mikrofal. Z tej przyczyny ich wpływ na ludzkie zdrowie jest w ostatnich latach przedmiotem intensywnych badań. Już wcześniejsze prace wskazywały, że mirofale emitowane przez te urządzenia mogą mieć szkodliwy wpływ płodność mężczyzn.

Badacze przeanalizowali wyniki 10 badań, którymi łącznie objęto blisko 1,5 tys. mężczyzn, w tym pacjentów klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. Oceniano trzy parametry jakości ich spermy: ruchliwość plemników (czyli ich zdolność do poruszania się w kierunku komórki jajowej), żywotność (czyli odsetek żywych plemników w ejakulacie) oraz liczebność w jednostce ejakulatu.

O to, czy telefony komórkowe są groźne dla zdrowia, naukowcy spierają się od lat. Dotąd uważano, że fale radiowe powstające w czasie rozmów wokół telefonu komórkowego są szkodliwe i mogą powodować groźne choroby, głównie nowotworowe. Z kolei inne doświadczenia sugerują, że zagrożenia nie ma. Tym razem naukowcy ostrzegają, że noszenie komórki w kieszeni spodni może zmniejszać szanse mężczyzny na zostanie ojcem. Przy czym najprawdopodobniej zagrożenie jest jeszcze większe w przypadku, gdy telefon jest trzymany w kieszeni spodni, a więc blisko jąder.

O niszczącym wpływie telefonów komórkowych na wszelkie organizmy napisano już tyle, że zastanawiający wydaje się fakt tak powszechnej – i wciąż wzrastającej – popularności tego urządzenia. Co jednak zrobić w przypadkach, gdzie zupełnie nie mamy wpływu na emisję wszelkiego rodzaju promieniowania? Zapewne nic, jednak należy pamiętać, że nie ma nic za darmo a postęp cywilizacyjny też kosztuje. Naukowcy na wszelki wypadek chcą jeszcze potwierdzić kolejnymi badaniami, by określić, jakie może to mieć konsekwencje w skali całej populacji. Na całym świecie z telefonów komórkowych korzystają ponad 7 miliardów ludzi.

Źródło: BBC

Kan

Autor |2014-06-11T13:42:15+02:0011 czerwca 2014 13:42|Kategorie: Newsy, Sprzęt, Telefony, Zdrowie|Tagi: , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. wlo 11 czerwca 2014 w 11:49 - Odpowiedz

    No wczoraj cały dzień w radiu mówili, że nie bardzo jednak 😉

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.