Osoby starsze, niedowidzące lub niedosłyszące, czasem natrafiają na problemy przy korzystaniu z nowoczesnych urządzeń telekomunikacyjnych. Obsługa małych klawiszy jest utrudniona a głos rozmówcy, w przypadku częściowej utraty słuchu, jest słabo słyszalny. Dlatego postanowiliśmy przetestować telefon skierowany właśnie do użytkowników, którzy borykają się z takim problemami.

Clarity EXL30 - Widok z góry. Duże i czytelne klawisze wybierania numeru.
Clarity EXL30 – Widok z góry. Duże i czytelne klawisze wybierania numeru.

Firma Plantro (www.plantro.pl) dostarczyła nam do testów model telefonu stacjonarnego Clarity EXL30. W nowym zestawie dostajemy telefon, instrukcję obsługi, baterię 9V, uchwyt do mocowania na ścianie oraz dwa (krótki i długi) kabelki do połączenia telefonu z siecią.

Telefon wyposażony został w duże i czytelne klawisze z białymi literami na czarnym tle. Dzięki odpowiedniemu kontrastowi osoby niedowidzące nie powinny mieć problemów z wybraniem prawidłowej cyfry. Clarity EXL30 Dla użytkowników mających problemy ze słuchem, Clarity oferuje tryb ze wzmocnieniem dźwięku. Wciśnięcie odpowiedniego klawisza na obudowie powoduje, że dźwięk w słuchawce jest wzmacniany. Jak podaje producent, wzmocnienie może przekroczyć 30 dB i dokonywać należy go stopniowo, aby nie uszkodzić sobie słuchu a jednocześnie ustawić poziom wystarczający do prowadzenia rozmowy. Osoby z prawidłowym słuchem powinny używać tej funkcji z dużą ostrożnością. Do regulacji wzmocnienia służy suwak umieszczony na obudowie. Dodatkowy suwak umieszczony z lewej strony pozwala na regulację pasma częstotliwości dźwięku przy której dźwięk jest najlepiej słyszalny i rozpoznawalny.

Wzmocnienie dźwięku może być też zastosowane w odwrotnym kierunku – tzn do naszego rozmówcy. W tym przypadku, EXL30 wzmacnia sygnał z naszego mikrofonu 15dB. Do ustawienia tej opcji służy przełącznik na spodzie obudowy.

Clarity EXL30  - Widok z dołu
Clarity EXL30 – Widok z dołu – przełącznik do wzmacniania sygnału mikrofonu

Producent podaje, że urządzenie jest kompatybilne z aparatami słuchowymi lub innymi urządzeniami wspomagającymi słuch. Do ich podłączenia służy gniazdo typu TNV umieszczone z boku obudowy i jak podaje producent należy podpinać do niego tylko urządzenia kompatybilne z normą EN60950. Po bliższych oględzinach okazuje się, że jest to gniazdko na wtyki typu Jack 3.5 mm i można do niego podpinać zestawy słuchawkowe stosowane np. do rozmów przez Internet.

Jeśli chodzi o pozostałe funkcje telefonu to są one na zbliżone do poziomu większości telefonów stacjonarnych dostępnych na rynku. W EXL30 znajdziemy 12 programowalnych klawiszy wyboru numerów, ustawienia głośności i częstotliwości sygnału dzwonka a także przełącznik ustawienia wybierania numeru: tonowy i pulsowy. We frontowej części obudowy umieszczono 4 diody informujące o stanie pracy i funkcjach urządzenia. Każda z nich pełni inną funkcję informacyjną. I chociaż jest to opisane w instrukcji to rozróżnienie czterech umieszczonych obok siebie, czerwonych diód jest praktycznie niemożliwe.

Clarity EXL30  - Diody informacyjne
Clarity EXL30 – Diody informacyjne

Podsumowując: EX30 to telefon stacjonarny przeznaczony dla osób mających problemu ze słuchem lub wzrokiem. Jakość wykonania telefonu jest dobra a jego obsługa nie stwarza problemów. Urządzenie kosztuje ok. 400 zł.

Marcin Horecki