Jesteś tutaj:-, Rynek, Telewizja-Pomysł PiS na abonament pod ostrzałem krytyki
PL R200 NV 970x200 071119

Pomysł PiS na abonament pod ostrzałem krytyki

Zrzeszająca sieci kablowe Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zamówiła badanie dotyczące pomysłów zawartych w szykowanej przez resort kultury nowelizacji ustawy o abonamencie. Wynika z niego, że 69 proc. Polaków jest przeciwnych obowiązkowemu przekazywaniu danych o użytkownikach płatnej telewizji Poczcie Polskiej, w tym aż 49 proc. zdecydowanie. 26 proc ankietowanych popiera ten pomysł.

Jeszcze więcej, bo 87 proc. badanych uważa, że dostawcy płatnej telewizji za wszelką cenę powinni chronić dane swoich klientów i pod żadnym pozorem nie powinni przekazywać ich podmiotom trzecim. Tylko 13 proc. pytanych jest przeciwnego zdania.

Poza tym z badania wynika, że:

 • 2/3 respondentów uważa, że przekazywanie danych przez dostawców płatnej telewizji Poczcie Polskiej to naruszenie ich prawa do prywatności i ochrony danych osobowych.
 • 62 proc. pytanych jest zdania, że Poczta Polska nie jest przygotowana do zarządzania ich danymi osobowymi.
 • Zdaniem 51 proc. ankietowanych zaproponowane rozwiązania są niesprawiedliwe. Jest to związane z tym, że przekazanie danych obejmie tylko część Polaków – tych, którzy korzystają z usług dostawców płatnej telewizji.
 • Badani uważają też, że szykowana nowelizacja będzie miała negatywny wpływ na odbiorców telewizji: zarówno tych korzystających z płatnego dostępu do sygnału (48 proc. wskazań), odbierających telewizję naziemną (36 proc.), a nawet użytkowników platform internetowych (32 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez instytut Kantar Millward Brown metodą CATIbus (cykliczny sondaż za pomocą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego). Zrealizowane je w dniach od 18 do 23 kwietnia br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych Polaków.

W ocenie siedmiu izb branżowych telekomunikacji i mediów nowelizacja tzw. „ustawy abonamentowej”, zobowiązująca dostawców płatnej telewizji do przekazywania danych abonentów w celu ściągania abonamentu RTV, może być niezgodna z prawem unijnym. Izby wystosowały wniosek do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji w tej sprawie.

W piśmie wysłanym 18 kwietnia 2017 r. Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej i Związek Pracodawców Prywatnych Mediów poinformowały Komisję Europejską, że planowana regulacja może naruszać istniejące przepisy UE i zaapelowały o wszczęcie działań mających na celu jej zbadanie.


Pragniemy wskazać, że środowisko telekomunikacyjne wyraża głębokie zaniepokojenie i wątpliwości odnośnie zgodności projektu z regulacjami prawnymi oraz wspólnymi wartościami przyjętymi przez Państwa Członkowskie UE. Nasze zastrzeżenia przekazaliśmy bezpośrednio twórcom projektu, jako uczestnicy konsultacji publicznych w ramach procesu legislacyjnego. Skala potencjalnych zagrożeń związanych z projektem wymaga stanowiska Komisji Europejskiej
– napisano we wspólnym wniosku.


Przypominamy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesłało nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Projekt przewiduje m.in. abolicję dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczoną rejestrację odbiorników i poprawę skuteczności poboru abonamentu RTV.

Abolicja dla osób posiadających zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV, a tym samym wsparcie dla misji pełnionej przez media publiczne – to główne korzyści wynikające z projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt trafia dziś do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Zdaniem Ministerstwa poprawienie poboru opłat abonamentowych nastąpi dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Obecnie abonament płaci bowiem jedynie 13 proc. gospodarstw domowych w Polsce (część jest zwolniona z tego obowiązku na mocy ustawy). A według GUS odbiornik telewizyjny jest w aż 97 proc. mieszkań.

Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach – tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki. Istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie Polskiej przez dostawców telewizji płatnej.

Czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą w dalszym ciągu przez Pocztę Polską.

źródło: PIKE, Business Insider

KanAutor |2017-05-10T17:04:09+01:0010 maja 2017 17:04|Kategorie: Newsy, Rynek, Telewizja|Tagi: , , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. wlo 10 maja 2017 w 16:39 - Odpowiedz

  Dla mnie o obojętne skąd będą mieli dane. Dla mnie ważne jest, ze nie ma abolicji dla ludzi, który są w bazie i nie płacą a będzie dla innych. To jest za przeproszeniem k[…]o 😉

 2. Lika 10 maja 2017 w 17:24 - Odpowiedz

  W pełni cię popieram. O ile nie zgadzam się z podatkiem za telewizor, to jak mam go płacić to jakoś przełknę. Ale abolicja dla niepłacących to już skandal. Ja muszę płacić bo niestety adres od wieków ten sam. A zawsze słyszałam kpiny z tego powodu. Dziś wyszłam na durnia i znowu że mnie się śmieją. Dla prawa to najgorsza wiadomość

 3. sraX 10 maja 2017 w 17:31 - Odpowiedz

  widzę że telix jako że ma serwem w kalifacie DE wpisuje się w nagonkę i hipokryzje wolnych mediów zwanych błędnie Polskimi, wieść nie sprawdzona ale warte odnotowania, cóż jakoś nie piszecie o braku Honoru po, bo najpierw chciało pomagać imigrantom socjalnym tych co ma z nimi zachód problem a teraz nie będą przyjmować, czyżby nowe rozkazy z Raichu do pachołków trafiły?
  lub to taki myk po skoro brak im honoru to co stoi na przeszkodzie by znowu zmienić zdanie i oszukać motłoch …szkoda, ze jedziecie do poziomu lisa i onetu, dno panowie…
  Teraz media robią tylko nagonkę ile tych spraw „obużających” wprowadził pis? zero , bo to socjaliści jak po i trwa walka o stołki a show trwa, jedynie po ma support DE

  • Blom 10 maja 2017 w 17:49 - Odpowiedz

   A ja widzę, że PiSuarowa klaka działa. Żadnych konkretów, żadnego wyjaśnienia, wszystko wulgarnie i ad personam, co cechuje te niziny intelektualne.

  • Kan 10 maja 2017 w 18:04 - Odpowiedz

   Naszym obowiązkiem jest informowanie. Nigdy nie wyrażamy swoich preferencji politycznych. Telix.pl jest obojętny politycznie i tylko portalem technologicznym. Andrzej

 4. tom 11 maja 2017 w 11:16 - Odpowiedz

  Podatek za telewizor? czy za propagande z niego płynącą?
  Jeśli to pierwsze to każdy zapłacił 23% VAT.
  Jeśli to drugie to się nie należy.

 5. Bary 11 maja 2017 w 18:39 - Odpowiedz

  Skoro mamy płacić abonament to reklamy mają zniknąć całkowicie. Telewizornia ma za mało pieniędzy? To obciąć pensje prezenterom i dziennikarzom. Swojego czasu Lis podobno zgarniał ok 100 tys za odcinek (niecałą godzinkę). Prezesowi TVP i zarządowi wystarczy 5-6 tys na miesiąc.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.