Zorza polarna zamieniona w symfonię i unikalne widowisko stworzone przez cenionych artystów „we współpracy” ze sztuczną inteligencją zaszytą w procesorze smartfona. „Sound of Light” to najnowszy projekt Huawei pokazujący, że technologia może przenikać do świata sztuki i pomagać w przekraczaniu artystycznych granic. Premierowe wykonanie symfonii „z udziałem” AI miało miejsce w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein – zagrała ją Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana.

 

Zorza polarna, sfilmowana w Norwegii w pobliżu miasta Tromsø przez uznanego fotografa Kjetila Skoglia, stała się inspiracją dla muzyków, którzy podjęli wyzwanie, by spektakl świetlny tworzony przez naturę zamienić w symfonię. Inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany temu projektowi system sztucznej inteligencji, bazujący na AI wbudowanej w procesor smartfona Mate 20 Pro, potrafiący analizować właściwości światła tak niezwykłego jak zorza polarna, interpretować jej dynamikę i wyrażać ją dźwiękiem. Światowej sławy kompozytor Mark Sayfritz podjął się przetłumaczenia języka światła na język muzyki.

Jak brzmi zorza polarna?
 Huawei prezentuje niezwykły koncert współtworzony przez AI

Kompozytor Mark Sayfritz: – Zastosowanie sztucznej inteligencji w mojej muzyce otworzyło zupełnie nowe możliwości twórcze. Wprowadziłem materiał filmowy z nagraniem zorzy polarnej do oprogramowania, które przeanalizowało takie elementy jak kolor, rozmiar, kształt i prędkość. Następnie wygenerowałem wariacje muzycznych fraz, w oparciu o to, co było widać na nagraniu wideo. AI rozpoznała poszczególne ujęcia zorzy i modulowała dźwięki tak, aby odzwierciedlały jej intensywność w kompozycji.

Jak brzmi zorza polarna?
 Huawei prezentuje niezwykły koncert współtworzony przez AI 1

Te wariacje dźwiękowe posłużyły Jamesowi Shearmanowi, jednemu z najlepszych na świecie dyrygentów i kompozytorów, do stworzenia scenariusza widowiska „Sound of Light” godnego najlepszych sal koncertowych.Realizacja symfonii połączonej ze spektaklem wizualnym wymagała intensywnego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym i wykorzystania komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Inżynierowie Huawei przekształcili Huawei Mate 20 Pro – pierwszy na świecie smartfon z podwójnym chipsetem obsługującym sztuczną inteligencję – w komputer koordynujący ten niesamowity spektakl. Podczas występu na żywo, przekonwertowane dane były przekazywane za pośrednictwem smartfona do syntezatorów.

Jak brzmi zorza polarna?
 Huawei prezentuje niezwykły koncert współtworzony przez AI 3

– Sztuczna inteligencja od dawna jest priorytetem w działaniach badawczo-rozwojowych Huawei. AI pozwala nam przekroczyć nasze ograniczenia, umożliwia osiąganie tego, co kiedyś wydawało się być poza naszym zasięgiem. Brzmienie światła dokładnie oddaje ten pomysł– powiedział Peter Gauden, Global Senior Product Marketing Manager, Huawei CBG.

 

Nad projektem pracował zespół wybitnych twórców, najważniejsi z nich to:

  • Kjetil Skogli, „łowca zorzy”:fotograf i przewodnik z Tromsø w Norwegii. Współpracował m.in. z BBC oraz z wieloma fotografami dokumentującymi zjawisko zorzy polarnej. W projekcie „Sound of Light” był przewodnikiem w poszukiwaniach zorzy polarnej.
  • Mark Sayfritz, kompozytor:jeden z najbardziej wybitnych artystów nagraniowych, kompozytorów i producentów. Zdobył wiele nagród za muzykę i projekty dźwiękowe, w tym za współpracę z Audi, Nike, Levi’s, NBA i Reebok. Jego rola polegała na przekształceniu dźwięków tworzonych przez AI w symfonię.
  • James Shearman, dyrygent:powszechnie znany brytyjski dyrygent. Uczestniczył w powstaniu muzyki do ponad 80 filmów fabularnych, np. „Piękna i Bestia”, „Manchester by the Sea” i „Harry Potter i Czara Ognia”. Pełnił rolę aranżera i dyrygenta symfonii „Sound of Light”.
  • Synchron Stage Orchestra, wykonawcy:zespół najlepszych muzyków, wybranych z najbardziej znanych wiedeńskich orkiestr. Występuje w wiedeńskim studio nagraniowym Synchron Stage, specjalizującym się muzyce filmowej.

 

Film z procesu powstawania symfonii „Sound of Light” można zobaczyć w linku poniżej: