Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Poradniki-Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na urlop?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na urlop?

Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

Czujesz podekscytowanie zbliżającymi się wakacjami? Planujesz spędzić z rodziną kilka pięknych chwil nad ciepłym morzem lub w górach? Zanim jednak zaczniesz cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem, zadbaj o zabezpieczenie Twojego domu przed ewentualnym włamaniem, aby po powrocie nie czekała na Ciebie niemiła niespodzianka.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Każdy dłuższy pobyt poza domem rodzi obawę o jego bezpieczeństwo. Mówi się, że okazja czyni złodzieja. Zamknięte okna, niezapalane przez dłuższy czas światło (albo ciągle palące się przez kilka nocy) mogą zwrócić uwagę nie tylko sąsiadów, ale też potencjalnych „obserwatorów” o nieuczciwych zamiarach. Dlatego też przed wyjazdem warto podjąć wszelkie możliwe kroki, aby zabezpieczyć mieszkanie i uchronić się od próby włamania. Możesz oczywiście powiadomić o swoim wyjeździe zaufane osoby, np. sąsiada lub członka rodziny, i poprosić, aby regularnie sprawdzali dom, wietrzyli pomieszczenia, podlewali rośliny i stwarzali wrażenie, że ktoś w domu ciągle jest.

Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z nowoczesnych technologii i „smartnych” rozwiązań tworzących inteligentny dom. Mowa tu o nowoczesnych i zautomatyzowanych systemach i urządzeniach połączonych w jedną sieć, z którymi domownik może z łatwością komunikować się i nimi zarządzać. Głównym celem smart home jest zapewnienie wygody, usprawnienie codziennie wykonywanych czynności i oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa.

1.      Zainstaluj kamery

Zanim spakujesz walizki i ruszysz w drogę na wymarzony urlop, zainstaluj system monitoringu. Dzięki kamerom będziesz mieć podgląd na żywo na to, co aktualnie dzieje się w mieszkaniu lub domu, a nawet wokół niego. Inteligentne kamery umożliwiają też rejestrowanie materiału po zmroku. Całość materiału będzie zapisywana w chmurze, dzięki czemu może zostać odtworzona w dowolnym momencie.

2.      Wybierz system alarmów i czujników

Dobrym pomysłem będzie wyposażenie mieszkania w nawet zwykły alarm z czujnikiem ruchu. Dodatkowo możesz też zainstalować nowoczesne urządzenia reagujące, np. na otwieranie się okien i drzwi, kiedy nikogo nie ma w domu. W mieszkaniu nie powinno zabraknąć też innych czujników, takich jak: czujnik dymu, gazu czy wody, który po wykryciu wycieku zasygnalizuje Ci to, a jednocześnie wyśle sygnał do zaworów, dzięki czemu nastąpi odcięcie wody.

3.      Postaw na inteligentne oświetlenie

Automatyzacja oświetlenia jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w inteligentnym domu. Przy użyciu smartfonu lub tabletu (z zainstalowaną na urządzeniu odpowiednią aplikacją) możesz sterować oświetleniem w pomieszczeniach, decydując o jego barwie i natężeniu. Co więcej, możesz to robić zdalnie – znika zatem problem włączania i wyłączania światła i tym samym imitacji Twojej obecności w domu.

4.      Inteligentne rolety i żaluzje

Możliwość zdalnego podnoszenia czy opuszczania rolet i żaluzji również wpływa na bezpieczeństwo domu podczas Twojej nieobecności. Dzięki temu wszystkim zewnętrznym obserwatorom będzie wydawać się, że ciągle ktoś jest w środku.

5.      Inteligentny sprzęt RTV

Korzystaj z inteligentnego telewizora Smart TV, który jest Twoim prywatnym centrum rozrywki. Podczas Twojej nieobecności zdalnie możesz uruchomić telewizor lub radio, a tym samym stworzyć wrażenie, że ktoś z domowników ciągle jest w domu. To na wypadek, gdyby potencjalny włamywacz dostał się pod drzwi, gdzie usłyszy wydobywającą się z głośników muzykę lub dialogi filmowe. Zdalne sterowanie multimediami jest też bardzo wygodne na co dzień.

Mieszkanie w inteligentnym domu, niesie ze sobą jeszcze wiele innych korzyści, także dla Twojego komfortu. Dzięki „smartnym” technologiom możesz np. uruchomić odkurzacz i oczyszczacz powietrza. W ten sposób wracając z wakacji, wejdziesz do czystego i pachnącego wnętrza.

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Autor |2023-06-14T15:21:58+02:0013 czerwca 2023 22:25|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Poradniki|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.