Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Tablety-KillDisk szyfruje urządzenia z Linuksem i żąda 250 tys. USD okupu

KillDisk szyfruje urządzenia z Linuksem i żąda 250 tys. USD okupu

Analitycy zagrożeń z firmy ESET odkryli nowy wariant zagrożenia KillDisk, atakujący oprócz urządzeń z systemem Windows, również komputery z systemem Linux. Nowa wersja KillDisk usuwa ważne pliki z maszyny, przez co nie można na niej uruchomić systemu. Dodatkowo szyfruje wybrane pliki użytkownika. Aby odzyskać do nich dostęp, ofiara musi zapłacić okup w Bitcoinach. Problem w tym, że wartość okupu sięga równowartości 250 tysięcy dolarów! Najlepsze oszuści pozostawili na koniec. Po zapłaceniu wymaganej kwoty, pliki … nie zostają odszyfrowane.

Wiadomość informująca o zaszyfrowaniu maszyny z systemem Linuks

Wiadomość informująca o zaszyfrowaniu maszyny z systemem Linuks

Eksperci z firmy ESET informowali o użyciu KillDisk podczas ataku na ukraińskie instytucje finansowe w grudniu 2016. Atakujący wykorzystywali go wtedy, by usunąć ważne pliki z systemów wspomnianych organizacji, przez co niemożliwym stało się uruchomienie tamtejszych komputerów. Dodatkowo narzędzie usuwało pliki o zdefiniowanych rozszerzeniach i w ich miejsce tworzyło nowe pliki o identycznej nazwie. Te nowe pliki zawierały jeden z dwóch łańcuchów znaków mrR0b07 (mrrobot) lub fS0cie7y (fsociety) zamiast oryginalnej zawartości. Obie nazwy nawiązywały do serialu Mr. Robot.

Teraz w sieci pojawił się nowy wariant zagrożenia. Jego celem są nie tylko komputery z systemem Windows jak dotychczas, ale również stacje robocze i serwery z systemem Linuks. Nowy KillDisk nie tylko sprawia, że niemożliwym staje się uruchomienie systemu na zainfekowanym urządzeniu, ale dodatkowo szyfruje wybrane pliki, a za ich odblokowanie żąda zapłaty – 222 Bitcoinów, co odpowiada 250 tysiącom dolarów amerykańskich. Niestety nawet po uiszczeniu „opłaty”, pliki nie mogą zostać odszyfrowane. Podobnie jak w przypadku innych ataków z wykorzystaniem zagrożeń szyfrujących, eksperci z firmy ESET zalecają, by nie płacić okupu, gdyż nigdy nie ma pewności, czy pliki zostaną odszyfrowane. Dodatkowo warto pamiętać o regularnym wykonywaniu backupu i wyposażyć swoje urządzenie w system antywirusowy.

źródło: ESET

Kan

Autor |2017-01-09T11:31:20+01:009 stycznia 2017 11:31|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Tablety|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile