Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Tablety, Telefony-Star N9500: smartfon z aplikacją szpiegującą prosto z chińskiej fabryki

Star N9500: smartfon z aplikacją szpiegującą prosto z chińskiej fabryki

Po raz pierwszy w historii specjaliści G Data SecurityLabs ds. bezpieczeństwa IT odkryli Google Play Store, będącą jedną ze standardowych aplikacji na badanym telefonie z Androidem.


Spyware działa w tle co skutecznie uniemożliwia jego wykrycie przez właściciela urządzenia. Również bez jego wiedzy smartfon wysyła prywatne dane zapisane w swojej pamięci na serwery znajdujące się w Chinach oraz posiada możliwość instalacji dodatkowych aplikacji.

Opisane funkcje trojana pozwalają na przechwytywanie danych osobowych, połączeń przychodzących oraz informacji wymienianych podczas korzystania z systemów bankowości elektronicznej. Pozwala on także swoim twórcom na zdalne kontrolowanie kamery oraz mikrofonu urządzenia oraz odczytywanie wiadomości email oraz SMS. Badany model telefonu to N9500 produkowany przez chińską fabrykę STAR i jest łudząco podobny do jednego z flagowców oferowanych przez znanego światowego producenta. Nie ma możliwości usunięcia czy pozbycia się zmanipulowanej aplikacji, tym samym preinstalowanego oprogramowania szpiegującego, gdyż jest ono zintegrowane z oprogramowaniem sprzętowym samego urządzenia (firmware). Sklepy internetowe, także te polskie, posiadają N9500 w swojej ofercie w cenie około 700-800 PLN.

Star N9500
Star N9500

Funkcje szpiegujące oferowane przez odkryte przez nas złośliwe oprogramowanie są praktycznie nieograniczone. Z ich wykorzystaniem cyberprzestępcy mają pełny dostęp do samego smartfona i zapisanych na nim danych.” – mówi Christian Geschkat odpowiadający za produkty mobilne w G Data Software. „To nasi klienci dzięki oprogramowaniu G Data zgłosili wykrycie tej zmasowanej próby kradzieży danych. To pozwoliło nam przyjrzeć się dokładniej taktyce przestępców”.

Po otrzymaniu informacji od użytkowników, eksperci G Data zamówili urządzenie i rozpoczęli analizę oprogramowania zainstalowanego na telefonie. Pierwszym celem było zidentyfikowanie złośliwego kodu. Firmware zawierał trojana Android.Trojan.Uupay.D ukrywającego się pod aplikacją Google Play Store. Funkcje szpiegujące są całkowicie niewidoczne dla użytkownika i nie można ich w żaden sposób wyłączyć. Co to oznacza w praktyce? Chińscy sprawcy całego zamieszania posiadają całkowity dostęp do urządzenie oraz danych na nim zapisanych. Logi, które mogłyby zdemaskować działanie złośliwego oprogramowania są usuwane, a sam program blokuje instalacje aktualizacji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa w systemie z zielonym ludzikiem.

Jedyną widoczną oznaką działania złośliwej aplikacji jest ikonka sklepu Google w systemowym menedżerze zadań. Niestety, usunięcie trojana nie wchodzi w grę. Jest on częścią oprogramowania sprzętowego telefonu, a aplikacji z tej kategorii nie można odinstalować lub skasować. Tyczy się to także fałszywej aplikacji Google Play na naszym N9500.” Użytkownicy mogą wykryć złośliwe oprogramowanie pod nazwą Android.Trojan.Uupay.D, by przekonać się czy ich urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w oprogramowanie szpiegujące. Jednak, jak radzą eksperci, jedynym logicznym krokiem w tym przypadku jest kontakt ze sklepem i zwrot zakupionego urządzenia.

Źródło: G Data Software

Kan

Autor |2014-06-26T12:08:11+02:0026 czerwca 2014 12:08|Kategorie: Android, Bezpieczeństwo, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Tablety, Telefony|Tagi: , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile