Jesteś tutaj:-, Gry, Inne, Newsy, Rozrywka, Tablety-Piracka gra Angry Birds dla OS X może wykradać Bitcoiny

Piracka gra Angry Birds dla OS X może wykradać Bitcoiny

Eksperci ds. zabezpieczeń regularnie przestrzegają przed pobieraniem aplikacji spoza zaufanych źródeł, ponieważ to jedna z najlepszych dróg do zainfekowania swojego komputera, smartfonu lub tabletu. Teraz analitycy zagrożeń z firmy ESET przestrzegają przed koniem trojańskim, który czyha w pirackich wersjach popularnych aplikacji i gier przeznaczonych dla systemu OS X, m.in. w grze Angry Birds oraz edytorze grafiki Pixelmator.


Zagrożenie OSX/CoinThief zostało wykryte po raz pierwszy w połowie lutego przez zespół ekspertów serwisu SecureMac. Po zweryfikowaniu okazało się, że OSX/CoinThief to koń trojański, który wykrada dane logowania do serwisów internetowych (tzw. kantorów lub giełd), przechowujących portfele z wirtualną walutą. Zagrożenie ukrywa się w zainfekowanych dodatkach do przeglądarek, które informują o kursach Bitcoinów, m.in. w Bitcoin Ticker TTM (To The Moon), BitVanity, StealthBit oraz Litecoin Ticker.

Eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET przechwycili to samo zagrożenie, ukryte tym razem w pirackich kopiach popularnych wśród użytkowników OS X aplikacji:

  • BBEdit – edytor tekstu,
  • Pixelmator – zaawansowany edytor grafiki i zdjęć,
  • Angry Birds – popularna gra studia Rovio,
  • Delicious Library – aplikacja do katalogowania filmów, muzyki oraz gazet i magazynów.

Według statystyk jakimi dysponuje laboratorium firmy ESET zagrożenie OSX/CoinThief jest aktywne przede wszystkim w Ameryce Północnej. Jeżeli jesteś posiadaczem komputera typu Mac, bez względu na to czy jesteś entuzjastą Bitcoinów, czy też nie, powinieneś rozważyć zabezpieczenia swojej maszyny programem ochronnym – istnieją antywirusy, a nawet pakiety bezpieczeństwa dla OS X, np. ESET Cyber Security Pro. Pamiętaj również, by nie pobierać programów z niezaufanych źródeł – instaluj aplikacje albo ze stron producentów, albo z App Store’a.


Bitcoin – kryptowaluta, zaprojektowana w 2008 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwarto-źródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. „Bitmonety” mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych czasem satoshi.

źródło: Dagma

KanAutor |2014-02-27T14:50:58+02:0027 lutego 2014 14:50|Kategorie: Bezpieczeństwo, Gry, Inne, Newsy, Rozrywka, Tablety|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.