Jesteś tutaj:-, Newsy-Jak zabezpieczyć wakacyjne zdjęcia

Jak zabezpieczyć wakacyjne zdjęcia

Podczas wakacji robimy tysiące cyfrowych zdjęć i filmów. Większość z nas sądzi, że to banalnie proste – ujęcie, wrzucenie na Facebooka lub Instagram i już. Jednak cześć na własnej skórze przekonała się jak bolesna jest utrata cennych danych, których być może już nigdy nie uda się odzyskać.


Trudno przewidzieć, co się zdarzy. Zalanie napojem, kąpiel aparatu w basenie, przypadkowe usunięcie podczas przeglądania plików, kradzież, przegrzanie lub pożar, klęski naturalne – chwila nieuwagi, pech, wypadek losowy i tracimy wszystko, co chcieliśmy zachować.
Dlatego tak ważne przygotowanie solidnej „strategii backupu” jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiają tworzenie kopii zapasowych z dala od domu.

Bezprzewodowe dyski zewnętrzne

Wykorzystanie zewnętrznych dysków twardych jako nośników kopii zapasowej jest powszechnie znaną metodą. Dziś mamy do dyspozycji szereg produktów bezprzewodowych – zarówno dysków twardych (HDD) jak i półprzewodnikowych (SSD). Działają one jak hotspot WiFi, do którego można podpiąć wiele urządzeń równocześnie. Dzięki temu łatwo zapisywać na nich zdjęcia z telefonu, tabletu itp. oraz przenosić je pomiędzy urządzeniami niebędącymi ze sobą fizycznie połączonymi. Niektórzy producenci, w tym Toshiba, do swoich bezprzewodowych dysków dodają gniazdo kart SD. Umożliwia ono łatwy backup zdjęć z aparatów fotograficznych i kamer. Większość z nowych bezprzewodowych dysków zewnętrznych jest mała, ma dużą pojemność i potrzebuje ładowania jedynie co 8 godzin.


Karty MicroSD

Dodatkowe urządzenie do przechowywania danych to dla wielu osób ostatnia rzecz, jaką chciałyby mieć w walizce. Dla nich rozwiązaniem może być karta MicroSD – centymetr kwadratowy i kilka gramów z pojemnością do 128 GB łatwo włożyć do telefonu lub tabletu. Zmieści się na niej aż 73,200 zdjęć lub 16,000 minut nagrania wideo. Karty te są zwykle odporne na prześwietlanie bagażu na lotnisku i zamoczenie.


Przenośne zewnętrzne dyski twarde

Stary faworyt, zewnętrzny dysk twardy z najniższym kosztem na gigabajt jest najtańszym sposobem przechowywania dużych ilości danych. Wraz z postępem technologicznym dyski te stały się łatwe w transporcie i użyteczne w podróży. Z prędkością odczytu i zapisu do 150 MB na sekundę oraz pojemnością zwiększoną nawet do 4 terabajtów stanowią one interesujące rozwiązanie.


Chmura

Decydując się na przechowywanie danych w chmurze mamy pewność, że nawet w przypadku utraty fizycznego sprzętu typu telefon, tablet, czy laptop wciąż będziemy mieli do nich dostęp posługując się jedynie loginem i hasłem. Popularne usługi takie jak SkyDrive, Dropbox, PogoPlug, Google Drive, Microsoft OneDrive oraz iCloud umożliwiają automatyczną synchronizację i tworzenie kopii zapasowej. Na przykład, kiedy zrobimy zdjęcie natychmiast trafi ono do chmury.

Rozwiązanie to ma jeden mankament – by korzystać z niego potrzebne jest szybkie i niezawodne łącze internetowe. A w podróży bywa różnie. Trzeba również liczyć się z kosztami transmisji danych.


Czy istnieje rozwiązanie idealne?

Jak widać nie ma jednego, idealnego dla wszystkich rozwiązania. Czasem warto korzystać z więcej niż jednej opcji backupu, by zabezpieczyć zdjęcia i filmy zrobione podczas wakacji. Wielu producentów pamięci do swoich produktów dodaje miejsce w chmurze. Na przykład osoby, które zdecydują się na zakup wybranych dysków Toshiba zyskują dodatkowo 10 GB (Toshiba współpracuje z PogoPlug) i zdalny dostęp do prywatnego twardego dysku.

Zadbanie o odpowiednią ilość miejsca na zdjęcia i filmy z wakacji oraz ich zabezpieczenie jest dziś niemal równie ważne jak zaplanowanie szczegółów podróży. Poświęcenie paru minut dziennie na stworzenie kopii danych nie tylko je zabezpieczy, ale również pozwoli zwolnić miejsce na kolejne materiały.

Larry Martinez-Palomo, Head of Marketing at Toshiba Europe, Storage Peripherals Division

źródło: Toshiba

Kan

Autor |2016-07-28T17:46:10+02:0028 lipca 2016 17:46|Kategorie: Inne, Newsy|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.