Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Sprzęt-Balon badawczy polskich studentów badał atmosferę 18 km nad ziemią

Balon badawczy polskich studentów badał atmosferę 18 km nad ziemią

Studenci Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu przy wsparciu firmy Intel zaprojektowali urządzenie badawcze z platformą Intel Galileo na pokładzie, a następnie podpięli je do balona, który wyniósł je do stratosfery. Celem przedsięwzięcia o nazwie Intel Galileo Space Mission by Hevelius Team było dokonanie pomiarów wybranych parametrów otoczenia okołokosmicznego i parametrów lotu oraz zarejestrowanie pełnego sferycznego nagrania przestrzeni nadziemskiej, przy pomocy 12 kamer HD. Całe przedsięwzięcie zostało udokumentowane na filmie.

Sonda i Intel Galileo
Sonda i Intel Galileo

Do balonu wypełnionego helem przypięto dwukilogramową gondolę o sferycznym kształcie, z równomiernie rozmieszczonymi 12 kamerami HD. Sonda stworzona przez zapalonych badaczy – studentów i absolwentów kierunków inżynieryjnych, została wysłana na wysokość ponad 18 km nad ziemią. W tej przestrzeni panują już warunki około-kosmiczne, znacznie różniące się od ziemskich.

Misja badawcza polegała na dokonaniu pomiarów parametrów takich jak temperatura, ciśnienie czy wilgotność stratosfery oraz prędkość, przyśpieszenie czy też obroty sondy. Płyta deweloperska Intel Galileo, która stanowiła serce balonu badawczego, odpowiadała za koordynację zbierania danych z sensorów zamocowanych na powłoce gondoli. Co więcej, 12 kamer HD nagrywało obraz przez cały czas trwania misji.

Cel misji

Galileo mapa
Galileo mapa

Zapisany materiał posłuży do montażu filmu interaktywnego, pozwalającego swobodnie rozglądać się w dowolnym kierunku w dowolnej fazie lotu sondy. Ostatecznie udało się zarejestrować obraz z 10 kamer.

Tymczasem wyprodukowano już film dokumentujący przebieg projektu Intel Galileo Space Mission by Hevelius Team. Można obejrzeć go tutaj:

Intel Galileo

Płyta deweloperska Intel Galileo została zaprojektowana z myślą o projektantach, a także nauczycielach i studentach. Platforma jest łatwa w użyciu zarówno dla początkujących konstruktorów jak i tych, którzy chcą poszerzyć swoje możliwości. Umożliwia ona tworzenie interaktywnych urządzeń i środowisk, w łatwy i przystępny sposób.

Intel Galileo wyposażono w procesor Intel Quark SoC X1000, pierwszy model z rodziny Intel Quark. Technologia Intel Quark umożliwi wdrożenie technologii Intela w gwałtownie rozwijających się obszarach – od Internetu rzeczy po „wearables”, czyli rozwiązania elektroniczne przeznaczone do noszenia na ciele. Zaprojektowany w Irlandii Quark SoC X1000 to 32-bitowy, jednordzeniowy, jednowątkowy procesor kompatybilny z architekturą Pentium, z taktowaniem do 400 MHz.

Płyta Intel Galileo jest doskonałym narzędziem do szybkiego tworzenia prototypów prostych interaktywnych urządzeń, takich jak ekrany LED połączone z mediami społecznościowymi, lub bardziej zaawansowanych projektów z dziedziny automatyzacji domu, a nawet konstrukcji pełnowymiarowych robotów, sterowanych za pomocą smartfona.

źródło: Intel

Kan

Autor |2014-10-31T07:35:11+01:0031 października 2014 07:35|Kategorie: Inne, Internet, Newsy, Sprzęt|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.