Problemem polskiej edukacji, od szczebla podstawowego po szkolnictwo wyższe, jest zachwianie proporcji między przekazywaniem wiedzy teoretycznej, a umiejętnościami praktycznymi, na korzyść tej pierwszej. Aby od najmłodszych lat zainteresować dzieci rozwojem kompetencji, które bezpośrednio przydadzą im się w przyszłości i w efekcie pomogą rozwinąć zainteresowania oraz znaleźć pracę, w siedzibie Intela już po raz trzeci organizowany jest konkurs „Potyczki z komputerem”.


27 maja, podczas finału konkursu „Potyczki z komputerem”, 30 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego województwa pomorskiego zmierzy się z zadaniem stworzenia programu komputerowego. Konkurs, będący inicjatywą wolontariuszy – pracowników Intela, zostanie przeprowadzony w gdańskiej siedzibie firmy, w oparciu o program Baltie – narzędzie edukacyjne do nauki programowania. Uczestnicy zostaną podzieleni na 3 kategorie wiekowe: klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 oraz gimnazjum. Po zakończeniu zmagań konkursowych młodzi programiści będą mogli zwiedzić siedzibę Intela i zobaczyć jak na co dzień wygląda praca inżyniera IT.

Wielu uczniów zainteresowało się eliminacjami do konkursu „Potyczki z komputerem”, które przeprowadziliśmy w naszej szkole. Nauka programowania to dla nich coś zupełnie nowego – coś, z czym nie mają na co dzień styczności podczas zajęć szkolnych. Przystępna forma zabawy dodatkowo pomaga zaciekawić je tym trudnym tematem” – powiedział Andrzej Przybycień, nauczyciel informatyki z Zespołu Szkół w Przywidzu.

Uczestnicy konkursu będą tworzyć programy komputerowe, używając wirtualnych „klocków”. Zadania wcale nie są łatwe, nawet jeśli mają formę zabawy. Mogą dotyczyć np. stworzenia algorytmu sterowania czarodziejem, który ma wykonać określone czynności.

Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie konkursem. Wierzymy, że przyczyniamy się do rozwoju pasji u dzieci, które uczą się programować, a także ułatwiamy im start w zawodową przyszłość” – powiedział Marcin Kolasiński, Inżynier Oprogramowania, Intel.

W finale spotkają się uczniowie z Gdańska, Kwidzyna, Redy, Tczewa i innych miast Pomorza. Ich zmagania obserwować będą m.in. Pomorski Kurator Oświaty oraz przedstawiciele Politechniki Gdańskiej.

źródło: Intel

Kan