Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Sony-Sony Walkman: 33 lata, które zmieniły świat muzyki (video)

Sony Walkman: 33 lata, które zmieniły świat muzyki (video)

Wszystkie światowe rewolucje zaczynały się od małych rzeczy. To właśnie w 1979 roku powstał pierwszy przenośny odtwarzacz muzyki – Sony Walkman. Moment jego rynkowego debiutu stał się kamieniem milowym nie tylko w historii firmy Sony, ale również w rozwoju muzyki na całym świecie.

Pierwszy Walkman Sony TPS-L2 1979
Pierwszy Walkman Sony TPS-L2 1979

Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Słuchamy jej w podróży, w domu czy podczas uprawiania sportów. Potrafi budować nastrój i wywoływać emocje. Jednak nie zawsze była tak mobilna, jak jest obecnie. Trudno sobie wyobrazić, że ponad 33 lata temu nie można było wziąć ze sobą swoich ulubionych utworów i odtwarzać ich wszędzie tam, gdzie mieliśmy na to ochotę. Jak zaczęła się historia urządzenia, które obecnie wszyscy znamy pod nazwą Walkman? W 1979 roku Sony – wbrew opiniom sceptyków – wprowadziło do sprzedaży przenośny magnetofon oznaczony jako model TPS-L2. Urządzenie to, w przeciwieństwie do dostępnych na rynku rozwiązań nie posiadało ani możliwości nagrywania, ani wbudowanych głośników. Wyróżniało się niewielkim jak na tamte czasy rozmiarem i wagą („tylko” 390 gramów). Wtedy słowo Walkman nie miało tego znaczenia co dziś. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nazwa ta funkcjonowała tylko w Japonii. W Stanach Zjednoczonych model TPS-L2 sprzedawany był jako „Soundabout”, w Wielkiej Brytanii jako „Stowaway” czy „Freestyle” w Szwecji.

Wkrótce małe niebieskie pudełko podbiło serca miłośników muzyki na całym świecie. Wraz ze stale rosnącym zainteresowaniem pojawiały się kolejne modele Sony Walkman – WM2 (1981) oraz WM20 (1983). Produkt Sony stał się najczęściej kopiowanym wzorem na świecie. Urządzenie to było tak popularne, że stało się nierozłącznym elementem ówczesnej popkultury, a nawet było tematem hitów takich jak np. „Wired for Sound” Cliffa Richarda. Sama nazwa Walkman stała się nazwą rodzajową odtwarzaczy kasetowych na świecie i w 1986 roku znalazła się w Oxford English Dictionary (tak zwanej „Biblii języka angielskiego”).

Wraz z postępem technologicznym pojawiały się kolejne mniejsze i lżejsze modele Walkmana. Dodatkowo wprowadzane były systemy takie jak auto-reverse, systemy anti-rolling i pop-up eject. W kolejnych latach zostały dodane takie udogodnienia jak zdalne sterowanie, radio AM/FM (później z tunerem cyfrowym i zapamiętywaniem stacji) czy bass boost.

Pod względem jakości w odtwarzaczach kasetowych najlepszy był niewątpliwie Walkman® Professional WM-D6C. Pomimo niewielkich rozmiarów dźwięk z tego urządzenia mógł konkurować z tym uzyskanym z magnetofonów hi-fi. Ponadto, urządzenie to wyposażone było w kierunkowy mikrofon. Właśnie to spowodowało, że było ono masowo wykorzystywane przez dziennikarzy, stając się prototypem współczesnych dyktafonów.

Oryginalnie nazwa Walkman odnosiła się tylko do odtwarzacza kasetowego jednak wraz z rozwojem nowych technologii Sony rozszerzał swoją linię przenośnych urządzeń audio. Tym samym japoński koncern błyskawicznie tworzył kolejne produkty pod nowo pojawiające się nośniki danych. Tak powstał przenośny odtwarzacz CD, którego prekursorem był model Discman1 D-50 z 1984 roku.

W dzisiejszych czasach technologia kasetowa jest już historią – 25 października 2010 roku Sony oficjalnie zakończyło ich seryjną produkcję.

Sama nazwa Walkman nadal określa przenośne urządzenia do odtwarzania muzyki, gwarantujące najwyższą jakość dźwięku. Na tym jednak podobieństwa najnowszych produktów Sony do tradycyjnych „kaseciaków” się kończą.

Sony Walkman Z1000
Sony Walkman Z1000

Dziś, wraz z nowym Walkmanem Z 1000, użytkownicy otrzymują nie tylko sam odtwarzacz z cyfrowym wzmacniaczem S-Master MX oraz 5 technologiami Clear Audio – S-Master MX, Clear Bass, Clear Stereo, DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) i słuchawek EX.

Teraz Sony Walkman to w pełni multimedialne urządzenie oparte na systemie Android, wyposażone w dwurdzeniowy procesor NVIDIA Tegra 2 taktowany zegarem 1GHz, posiadające 4,3” ekran multi-touch, wbudowaną pamięć, Wi-Fi, Bluetooth oraz system bezprzewodowej łączności DLNA.

Historia ewolucji Walkmana w punktach:

 • 1979 – pierwszy model Walkmana Sony TPS-L2
 • 1981 – pojawia się model WM-2 a wraz z nim kolejny sukces – do francuskiego
  słownika „Petit Larousse” trafia słowo „Walkman”
 • 1983 – pojawia się model WM-20 – pierwszy Walkman o rozmiarach kasety magnetofonowej
 • 1983 – model Walkman WM-F5 – wodoodporny odtwarzacz kasetowy
 • 1985 – WM-101 Walkman – pierwszy Walkman, który posiada baterię wielkości gumy do żucia
 • 1986 – WM-109 Walkman wyposażony w pilot zdalnego sterowania, a słowo Walkman trafia do „Oxford English Dictionary”
 • 1988 – WM-50, czyli pierwszy Walkman z bezprzewodowymi słuchawkami
 • 1989 – 50 milionów sprzedanych odtwarzaczy Walkman
 • 1990 – WM-805 Walkman posiada bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania
 • 1996 – 100 milionów sprzedanych odtwarzaczy Walkman
 • 1998 – WM-EX9 Walkman umożliwiający 100 godzin ciągłego odtwarzania
 • 2010 – zakończenie produkcji odtwarzaczy kasetowych przez Sony
 • 2012 – Walkman z serii Z 1000 – pierwszy multimedialny odtwarzacz muzyczny Sony oparty na systemie Android

Wraz z nowymi produktami Sony rozszerza granice słuchania muzyki. Dziś urządzenia japońskiego producenta dają możliwość nie tylko zabrania swojej ulubionej muzyki w dowolne miejsce, ale także nieograniczony dostęp do internetowych zasobów Google Play. Nowy produkt Sony Walkman z serii Z to początek nowej ery Walkman.

źródło: Sony

Kan

Autor |2012-04-02T17:48:29+02:002 kwietnia 2012 17:48|Kategorie: Gadżety, Inne, Newsy, Sony|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile