Jesteś tutaj:-, Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test kamerki 70Mai M500 – WIFI i GPS na pokładzie

Test kamerki 70Mai M500 – WIFI i GPS na pokładzie

Kamerki samochodowe coraz częściej montowane są w naszych samochodach. Niektórzy dokumentują przy ich pomocy swoje wyczyny rajdowe, ale zdecydowana większość kierowców chce mieć nagranie, które przyda się w sytuacji wyjątkowej – np. kolizji, lub niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Na naszym rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju kamerek: jeśli mamy mały budżet, to możemy kupić te najtańsze,  wyposażone  wyłącznie w układ rejestrujący obraz i slot na kartę pamięci. Żeby przejrzeć filmy,  musimy przełożyć kartę do komputera. Jeśli dysponujemy nieco większą kwotą to warto poszukać jakiegoś modelu z większą liczbą funkcji. Bardziej zaawansowane kamery wyposażone są w moduł WIFI, który przy połączeniu z telefonem komórkowym, pozwala na podgląd obrazu na dużym ekranie smartfona oraz import plików z nagraniami. Niektóre kamerki wyposażono dodatkowo w moduły GPS, rejestrujące także pozycję i prędkość pojazdu.

W tym teście przyjrzymy się modelowi 70Mai M500. Firma 70Mai należy w części do koncernu Xiaomi, znanego u nas przede wszystkich z zaawansowanych telefonów oraz licznych urządzeń małego AGD.

M500 wygląda niepozornie. Niewielki, podłużny rejestrator kryje  w sobie jednak dosyć zaawansowane technologie. Spójrzmy na specyfikację:

 • Kamera 2.5 Mpix o rozdzielczości 2592×1944 z szybkością nagrywania 30 FPS
 • Jasność kamery F/2.0, kąt obiektywu 170 stopni
 • Obsługa High Dynamic Range (HDR)
 • Wbudowana pamięć eMMC o pojemności od 32 do 128GB  z szybkością odczytu/zapisu 230/150 MB/s
 • Wbudowany moduł lokalizacji GPS/Glonass
 • WIFI
 • Sensor G do detekcji kolizji
 • Tryb parkingowy
 • Moduł Bluetooth
 • Sterowanie głosem
 • Wbudowana bateria 500 mAh
70mai m500 4

Zawartość zestawu

Zestaw i instalacja

Instalację kamerki w samochodzie rozpoczęliśmy od przylepienia specjalnej przeźroczystej naklejki, którą przyklejamy na szybę w miejscu, gdzie chcemy ją zamontować. W moim samochodzie było to miejsce przy podsufitce obok lusterka wstecznego. Naklejka ma specjalne właściwości, które powodują że plastikowy uchwyt kamerki przylega do niej jak magnes.  Uchwyt ma obrotowe mocowanie kamerki, dzięki któremu może dopasować kąt rejestracji obrazu przed pojazdem. Do zestawu dołączony jest dosyć długi kabel USB-C, który poprowadziłem  przy podsufitce i prawej bocznej kolumnie pojazdu aż do schowka pasażera w którym podpięty jest moduł stałego zasilania. Dzięki temu nie musimy korzystać z ładowarki wpinanej do gniazda zapalniczki,  pozbywamy się plątaniny kabli i zapewniamy pracę urządzenia także przy wyłączonym silniku – np. na parkingu.

70mai m500 5

70mai m500 5

W trakcie montażu i instalacji kamerki powinniśmy zainstalować aplikację 70Mai dostępną do pobrania na Google Play i Appstore. Aplikacja 70Mai,  po włączeniu, prosi nas o uruchomienie kamerki i łączy się z nią automatycznie przez utworzony specjalnie w tym celu hotspot WIFI. Połączenie z kamerką musimy jeszcze potwierdzić krótkim naciśnięciem przycisku zasilania. Po chwili uzyskujemy dostęp do poglądu obrazu, historii nagrań oraz wszystkich ustawień.

Użytkowanie

Po przekręceniu kluczyka kamerka automatycznie rozpoczyna rejestrację. Z małego głośniczka rozlega się też głos informujący nas o tym, że nagrywanie się rozpoczęło. Możemy to jednak wyłączyć w ustawieniach.

Najwięcej funkcji znajdziemy oczywiście w telefonie, w aplikacji 70Mai. Na głównym ekranie widać podgląd obrazu rejestrowanego przez kamerę. Wyświetlany jest też aktualny czas, prędkość pojazdu oraz współrzędne GPS. W zależności od ustawień, możemy też włączyć rejestrację w trybie poklatkowym (wtedy kamera przy postoju samochodu rejestruje materiał przy bardzo niskim zużyciu miejsca na dane). Możliwe jest też włączenie trybu parkingowego, w którym rejestrowane są ewentualne kolizje (kamera ma czujnik uderzeń). Poszczególne rodzaje nagrań oznaczane są różnym kolorem. Standardowe filmy oznaczono kolorem zielonym i są to filmy zarejestrowane w trakcie jazdy.

Z ekranu głównego mamy dostęp do albumu zarejestrowanych zdjęć i filmów, które – w razie potrzeby – możemy pobrać na naszą komórkę. Możliwe jest też szybkie zrobienie zdjęcia. Przydatna jest funkcja Osi Czasu, dzięki niej na czasowej podziałce możemy szybko przejrzeć zarejestrowane filmy lub wyszukać je w zależności od kategorii – np. poklatkowe, parkingowe, sytuacje krytyczne lub standardowe.

Ustawienia kamery są dosyć obszerne. Poniżej lista funkcji, które możemy zmieniać:

 • Wybrać format zapisu filmów i kompresji
 • Ustawić rozdzielczość rejestrowanego obrazu
 • Ustawić długość trwania klipów wideo (rejestrowany film jest dzielony na fragmenty, minimalna długość filmu to 1 min)
 • Włączyć funkcję nadzoru parkowania – w momencie postoju, gdy kamerka wykryje zmianę pozycji, uderzenie w pojazd to automatycznie rozpocznie nagrywanie obrazu a film zapisany zostanie w dodatkowym folderze zabezpieczonym przed automatycznym kasowaniem
 • Ustawić czułość rejestracji obrazu w nocy
 • Włączyć fotografię poklatkową – wtedy zarejestrowaną zostaną tylko niektóre klatki i w rezultacie uzyskamy możliwość nagrania znacznie dłuższego czasu jazdy
 • Włączyć HDR
 • Włączyć nakładanie na film znaków wodnych z logiem producenta lub z prędkością i pozycją GPS
 • Włączyć/wyłączyć nagrywanie dźwięku

Mimo, że kamerka była zamontowane po prawej stronie pojazdu, to szeroki kąt obiektywu – 170 stopni – pozwalał na rejestrację całego obszaru przed maską pojazdu.

Dodatkową funkcjonalnością jest system ADAS. Jest on swoistym asystentem jazdy, który wykrywa ewentualne przeszkody na drodze i może nas przed nimi ostrzegać. Zanim  z niego skorzystamy, konieczna jest kalibracja kamerki.  Inną przydatną funkcją kamerki jest możliwość podpięcia czujników ciśnienia w oponach. Komunikują się one z M500 przez Bluetooth. Sensory TPMS monitorują ciśnienie i może zostać ono wyświetlone w naszej aplikacji mobilnej.

nagranie noc

nagranie noc

nagranie dzien

nagranie dzien

Podsumowanie

Zestaw 70Mai M500 dobrze sprawował się w trakcie testu. Instalacja kamerki jest prosta a aplikacja mobilna, przy pomocy której sterujemy jej praca jest stabilna i użyteczna. Kamerka ma sporo funkcji: wiele trybów rejestracji obrazu, zapis trasy przy pomocy lokalizacji GPS, moduł WIFI do transmisji danych miedzy telefonem i kamerą oraz zaawansowany sensor 2.5K, który rejestruje w nocy całkiem dobre filmy. Na plus zaliczamy też sporą wbudowaną pamięć 64 GB oraz możliwość dokupienia opcjonalnych czujników ciśnienia w oponach. W cenie 649 zł,  jest to bardzo interesująca oferta. Kamerkę 70Mai M500 kupimy m.in. w sklepie producenta.

 

Autor |2023-10-05T13:57:46+02:005 października 2023 13:50|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.