Jesteś tutaj:-, Gadżety, Newsy, Pozostałe, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Testy i opinie, Wydarzenia-Rakuten kobo clara 2E – test czytnika ebooków z recyklingu

Rakuten kobo clara 2E – test czytnika ebooków z recyklingu

Na początku września 2022r. firma Rakuten Kobo wprowadziła do sprzedaży nowy, ulepszony czytnik ebooków, który stawia na ekologiczne rozwiązania. Model ten to Kobo Clara 2E. Jego obudowa została wykonana z plastiku w ponad 85% pochodzącego z recyklingu, w tym 10% z plastiku, który przechwycono zanim trafiłby do oceanów – to istotny krok w stronę lepszych i bardziej odpowiedzialnych rozwiązań dla czytelników. Ponadto urządzenie jest wodoodporne, posiada zwiększoną pamięć (16GB) oraz technologię bezprzewodową Bluetooth.

Producent deklaruje, że w ciągu roku planuje usunąć ponad 200 000 plastikowych butelek z oceanów i ponad milion płyt CD i DVD z wysypisk śmieci.

Czytniki Kobo Clara 2E są dostępne na stronie kobo.com oraz u wybranych partnerów handlowych w cenie 699 PLN.

A jak nowe urządzenie wypada w codziennym użytkowaniu? Zapraszam do recenzji.

 

kobo clara 2E 015

 

Specyfikacja techniczna:

 • Wyświetlacz: Ekran dotykowy 6” E Ink Carta 1200, 300 PPI, rozdzielczość 1448 x 1072, z Trybem nocnym
 • Pamięć: 16 GB
 • CPU: 1 GHz
 • Łączność: Wi-Fi 802.11 ac/b/g/n (dwuzakresowe), technologia bezprzewodowa Bluetooth® i USB-C
 • Bateria : Kilka tygodni pracy na jednym ładowaniu zależnie od częstości korzystania.
 • Wodoszczelny: IPX8 – do 60 min na 2 metrach głębokości wody
 • Podświetlenie: ComfortLight PRO – Regulacja jasności i temperatury barwowej
 • Możliwość dostosowania: TypeGenius: 12 różnych czcionek i ponad 50 stylów czcionek
 • Wymiary: 112,05 x 159,02 x 8,66 mm
 • Waga: 171 g
 • Obsługiwane formaty: 15 formatów plików obsługiwanych natywnie (EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
 • Audiobooki dostępne tylko w wybranych krajach. Wymagane są bezprzewodowe słuchawki lub głośnik Bluetooth®.
 • Języki: Angielski, francuski, francuski (Kanada), niemiecki, hiszpański, hiszpański (Meksyk), włoski, kataloński, portugalski, portugalski (Brazylia), holenderski, duński, szwedzki, fiński, norweski, turecki, japoński, chiński tradycyjny, polski, rumuński i czeski.

 

 

Zestaw

To co warto od razu podkreślić, to opakowanie nie zawiera magnesów i jest wykonane z papieru makulaturowego z certyfikatem FSC . Nadruk na opakowaniu naniesiono tuszem sojowym, uznawanym za najbardziej ekologiczny i odnawialny materiał poligraficzny. Więcej o innych inicjatywach Kobo w zakresie zrównoważonego rozwoju można poczytać na kobo.com/eco.

A w pudełku znajdziemy standardowo papierologię, kabelek do ładowania USB C – USB A oraz czytnik. Nie znajdziemy w nim ładowarki.

Na testy otrzymałam również etui – Kobo Clara 2E SleepCover. Również ono zostało wykonane w 97% z plastiku z recyklingu, w tym w 10% z tworzywa, które miało zostać wyrzucone do oceanów, oraz z mikrofibry wyprodukowanej w 40% z plastikowych butelek po wodzie. Jego cena to 129 zł.

 

 

Budowa i użytkowanie

Rakuten Kobo Clara 2E to niewielki czytnik z ekranem dotykowy 6” E Ink Carta 1200. Jego wymiary to: 112,05 x 159,02 x 8,66 mm, a waga zaledwie 171 g. Zatem bez problemu utrzymamy go w jednej ręce, a i nie będzie zajmować dużo miejsca w plecaku czy torebce.

Na tyle mamy plastikowe plecki (jak już wspominałam wcześniej wykonane w ponad 85% z plastiku z recyklingu, w tym w 10% z odpadów tworzyw sztucznych, które przechwycono zanim trafiłyby do oceanów) z bardzo fajną fakturą przypominającą fale na wodzie. Na tyle znajdziemy też napis  „Rakuten Kobo” oraz włącznik/wyłącznik. Urządzenie nie posiada żadnego aparatu, ale to chyba nikogo nie dziwi.

To co na pewno ucieszy nie jednego użytkownika, to urządzenie jest wodoszczelne. Posiada certyfikat IPX8  (do 60 min na 2 metrach głębokości wody). Oznacza to, że bez problemu możemy zabrać czytnik do wanny czy na basen. Nie powinno mu zaszkodzić drobne zachlapanie czy nawet przypadkowe zanurzenie.

 

kobo clara 2E  078

 

Na przodzie umieszczono ekran dotykowy 6” E Ink Carta 1200 otoczony plastikowymi czarnymi ramkami. Dolna ramka jest trochę szersza od pozostałych i umieszczono na niej również napis „kobo”.

 

IMG 20221021 163529

 

Na obudowanie znajdziemy jeszcze USB C (na dolnej ramce), które służy do ładowania czy połączenia z komputerem, aby przerzucić pliki z książkami czy Audiobook-ami.

 

IMG 20221021 163523

 

Całość prezentuje się solidnie i dobrze trzyma się go w ręce.

 

 

Bardzo fajnym dodatkiem jest etui, które możemy zamknąć oraz postawić na rozkładanej nóżce. Etui dostępne jest w 3 kolorach: koralowym Coral Reef Orange, zielonym Sea Glass Green i czarnym. Osobiście najbardziej podoba mi się wersja pomarańczowa i taka też trafiła w moje ręce.

 

 

Wróćmy jeszcze na chwilę do samego ekranu. Jest to dotykowy monochromatyczny wyświetlacz 6” E Ink Carta 1200 o rozdzielczość 1448 x 1072 (300 PPI).  Jest on antyodblaskowy z funkcją ComfortLight PRO, która umożliwia regulację jasności i temperaturę barw (pod ikonką słoneczka na górnej belce). Redukcja niebieskiego światła powoduje, że wzrok mniej się męczy i można czytać dłużej. Od producenta dowiadujemy się również, że najnowsza technologia E Ink, umożliwia szybsze przewracanie stron oraz zapewnia głębszy kontrast, a tryb nocnyto kolejny sposób ograniczenie zmęczenia oczu.

Korzystałam z czytnika przez prawie 3 tygodnie i musze przyznać, że jest bardzo przyjemny w odbiorze. Bez problemu ustawiłam sobie ulubioną jasność i temperaturę barwową (możemy też zostawić opcję automatu). Dotyk działał poprawnie. Tak samo odświeżanie. W opcjach w „Ustawienia czytania” możemy dodatkowo jeszcze wybrać co ile ma nam się odświeżać ekran – np. co rozdział, co strona, co 2 -strony, 3… czy co 10.  I w sumie tyle. Nie mam większych uwag do samego ekranu. Jest czytelny, nie męczy oczu, nie dobija światła (jest matowy). Zatem ma wszystko to czego oczekujemy od tego typu urządzenia.

 

kobo clara 2E  097

 

Na pokładzie Rakuten Kobo Clara 2E znajdziemy:

 • Pamięć: 16 GB
 • CPU: 1 GHz
 • Łączność: Wi-Fi 802.11 ac/b/g/n (dwuzakresowe), technologia bezprzewodowa Bluetooth® i USB-C
 • Bateria : Kilka tygodni pracy na jednym ładowaniu zależnie od częstości korzystania.

 

Nie jest to demon prędkości, ale nie tego szukamy w czytniku. Ogólnie rzecz mówiąc działał dobrze i standardowo dla tego typu urządzeń. Bez mniejszego problemu podłączyłam też czytnik do komputera i przerzuciłam moje ulubione książki oraz Audiobooki. Czytnik obsługuje 15 formatów plików jeśli chodzi o książki: EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR. Nie ma problemu też z zabezpieczonymi pdf-ami. Instrukcja jak postąpić z takim plikiem znajduje się na help.kobo.com/hc/en-us/articles/360017814074. Niestety tylko po angielsku.

 

kobo clara 2E  082

 

I tutaj płynnie przejdziemy do oprogramowania. A mianowicie mamy zainstalowany system od producenta z jego sklepem (www.kobo.com) i możliwością podłączenia konta Pocket. Nie znajdziemy tutaj żadnych dodatkowych aplikacji czy możliwości doinstalowania dodatkowych aplikacji. Trochę szkoda bo nie ukrywam, że mając konta na audioteka.com czy  legimi.pl chciałabym móc się połączyć z moimi książkami czy audiobookami. Owszem możemy z opcji beta przejść do odpowiedniego WWW, ale jednak to nie to samo aplikacja pod ręką. Zadałam pytanie producentowi czy planuje wprowadzić takie usprawnienia, ale na dzień pisania tej recenzji jeszcze nie otrzymałam odpowiedzi. Jak tylko uda mi się ją uzyskać, to na pewno zaktualizuję ten wpis.

Na pewno zaletą czytnika jest obsługa kilku języków, a w tym też polskiego – chociaż pojawiają się błędy w tłumaczeniu np. „W dniu” przy opcjach w ustawieniach zamiast „On”. Do wyboru mamy: angielski, francuski, francuski (Kanada), niemiecki, hiszpański, hiszpański (Meksyk), włoski, kataloński, portugalski, portugalski (Brazylia), holenderski, duński, szwedzki, fiński, norweski, turecki, japoński, chiński tradycyjny, polski, rumuński i czeski.

 

 

Z ciekawszych funkcji jakie znajdziemy na urządzeniu to:

 • Kontrola rodzicielska (blokada dostępu do sieci Wi-Fi i sklepu, wymaga podanie 4-ro cyfrowego pinu)
 • Ustawienie daty i godziny oraz strefy czasowej
 • Ustawienie języka, możliwość zainstalowania słownika – niestety brak polskiego
 • Konfiguracja Wi-Fi (podłączenie do sieci 2,4 GHz)
 • Podłączenie słuchawek BT
 • Synchronizacja i aktualizacje
 • Oszczędzanie energii i prywatność (np. automatyczne włączenie trybu uśpienia po 5 minutach, 10, 15-30,45, 60, nigdy, automatyczne wyłączenie itp.)
 • Ustawienie czytania (nagłówek, stopka, pasek postępu w czytaniu książki, odświeżanie ekranu, numery stron, tryb ciemny)
 • Zarządzanie pobranymi plikami
 • Funkcje beta – przeglądarka internetowa, tryb dużej czcionki, sketch pad – notatnik, my words – własny słownik)
 • Mamy też sekcję „moja lista życzeń”, moje artykuły oraz aktywność (statystyki czytania i różnego rodzaju medale)

 

Najczęściej używaną opcją będzie jednak sekcja Moje książki (na dole w menu), discovery czy Strona główna. Same książki możemy przeglądać na półce po autorach, seriach czy własnych kolekcjach. W każdym momencie możemy też zakupić kolejne książki ze sklepu kobo.com. Nie znalazłam opcji subskrypcji, która pozwalałaby mi na dostęp do wszystkich tytułów. Też dosyć ciężko chodziło mi się po samym sklepie, bo opisy są po angielsku, ceny w dolarach, a i też polskich książek nie znalazłam za dużo takich co by mnie interesowały. Dlatego też opcja podłączenia z naszymi sklepami była by wręcz wskazana.

 

 

Samo czytanie książki jest bardzo przyjemne. Ekran może nie jest jakiś duży, ale całkowicie wystarczy nam do tego by delektować się swoją ulubioną lekturą w drodze np. do pracy, w domu czy na wakacjach. Możemy również dokładać notatki czy zaznaczać wybrane przez nas fragmenty. Do tego bez większego problemu zwiększymy czy zmniejszymy czcionkę. A nawet możemy włączyć wyszukiwanie interesującego nas słowa. Możemy też ustawić interfejs czytania (nagłówek, stopka, postęp w czytaniu) czy umiejscowienie przycisków sterowania. Standardowo też urządzenie zapamiętuje, gdzie skończyliśmy czytać oraz informuje nas o naszych postępach (% przeczytanej książki).

Jeśli chodzi o audiobooki, to tutaj nie mam większych uwag. Bez problemu połączyłam Kobo Clara 2E ze słuchawkami po BT. Nic sięnie rwie podczas słuchania, urządzenie zapamiętuje gdzie przerwałam oraz informuje nas o naszych postępach (czas odtworzonej książki i czas do końca). Nie znajdziemy tutaj wbudowanego głośnika, więc musimy zawsze pamiętać o słuchawkach.

Na koniec jeszcze bateria. I tutaj powiem tak – jest bardzo dobrze. Przez 3 tygodnie ładowałam czytnik tylko raz.

kobo clara 2E  012

 

Podsumowanie

Rakuten Kobo Clara 2E na pewno zasługuje na uwagę ze względu na proces wytwórczy jaki jest wykorzystywany podczas jego powstawania – mowa tutaj o recyclingu. Co więcej producent nie pozostaje w miejscu i deklaruje, że planuje przejmować ponad 200 000 plastikowych butelek rocznie zanim dotrą one do oceanów, oraz ponad milion płyt CD i DVD, które w przeciwnym razie wylądowałby na wysypiskach śmieci. I to się chwali. A samo urządzenie? Jest ładne, dobrze wykonane, niewielkie, bardzo długo trzyma na jednym ładowaniu, wodoodporne (IPX8), można odtworzyć audiobooki i bardzo przyjemnie się z niego korzysta – czyta książki. Nie jest jednak idealnie – pojawiają się błędy w tłumaczeniach, podpięci jesteśmy tylko do jednego sklepu z książkami (nie wliczając Pocket z artykułami), które nie jest jeszcze dobrze dostosowana do polskich realiów – mam wrażenie że jest jakoś mało książek po polsku, opisy są po angielsku, ceny czasami w dolarach lub euro) . Nie możemy doinstalować też innych aplikacji, a to spore ograniczenie. Tym bardziej, że cena tego urządzenia nie jest niska. Gdyby jeszcze etui było dodawane w zestawie, to jeszcze, ale …

 

 

 

TECHNOSenior

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.