Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test XBlitz S5 Duo

Test XBlitz S5 Duo

O tym, że kamerka samochodowa się przydaje jest dla wielu kierowców oczywiste. I nie chodzi tylko o ewentualne udokumentowanie przebiegu wypadków (oby nikomu z czytelników Telix.pl nie było to potrzebne) ale też wygodę i bezpieczeństwo. Kamerki samochodowe pozwalają nam bowiem na sprawdzenie czy przy zaparkowanym aucie ktoś czegoś nie uszkodził (tryb parkingowy) a niektóre modele pozwalają na wyświetlenie obrazu zza pojazdu, dzięki dodatkowej kamerze cofania.

W przypadku testowanego przez nas modelu kamery marki Xblitz mamy dostęp do wszystkich wymienionych funkcji. Xblitz S5 Duo to zaawansowana kamerka, która nie tylko rejestruje obraz za pojazdem, dzięki dołączonej do zestawu kamerze cofania, ale ma też kilka interesujących rozwiązań.

Zanim przejdziemy do opisu montażu, kilka faktów dot. specyfikacji.

 • Rozdzielczość nagrywania: full HD
 • Sensor GC2053
 • Tryb HDR
 • Kąt widzenia 120 stopni.
 • Ekran 2.53 cala
 • Detekcja ruchu
 • Sensor G
 • Zapis na kartach microSD o pojemności do 32GB
 • Zawartość zestawu: rejestrator, adapter USB do kart microSD, kabel Micro-USB, ładowarka samochodowa, kamerka tylna, uchwyt montażowy na szybę.
 • Cena –  399 zł

Montaż kamerki był bezproblemowy. W zestawie znajdziemy ładowarkę samochodową z długim kablem miniUSB a samo urządzenie przyczepiane jest do przyklejanego do szybu uchwytu.  Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że zasilanie podpinamy do uchwytu a nie do kamerki. Dzięki temu zdejmowanie i montowanie kamerki w aucie jest uproszczone i szybsze.

Jeśli kupiliśmy Xblitz Duo S5 to w zestawie dostajemy też kamerę cofania. Montowana jest ona w zderzaku lub innym miejscu z tyłu pojazdu, które pozwoli na dobrą rejestrację terenu za samochodem. Kamerkę podpinamy do rejestratora a żeby się automatycznie włączyła przy cofaniu, podpinamy dodatkowe kabelki do świateł cofania, które zapalają się tylko na biegu wstecznym.

Po instalacji urządzenia, do poprawnej pracy potrzebujemy jeszcze tylko karty microSD. Ja podczas testów włożyłem do Xblitza kartę Sandisk Ultra 32 GB, która została wykryta bez problemu i sformatowana.

Xblits S5 pozwala nam zapis filmów w standardzie MOV oraz robienie zdjęć. Rejestracja filmów odbywa się automatycznie i od momentu włożenia karty do urządzenia i wpięcia zasilania nie musimy już dokonywać żadnych dalszych konfiguracji. Jeśli jednak ktoś chce dokonać dalszych zmian parametrów pracy urządzenia to jest to oczywiście możliwe. Do obsługi kamerki służy 5 przycisków na obudowie – boczny klawisz włączenia zasilania, oraz umieszczone pod ekranem klawisze funkcyjne. Możemy przy ich pomocy przeglądać zarejestrowane filmy i zdjęcia, ręcznie włączyć nagrywanie lub zrobić zdjęcie.

Xblitz daje nam do dyspozycji szereg ustawień – możemy zatem zmienić rozdzielczość nagrywania filmów i zdjęć, włączyć tryb HDR także włączyć nagrywanie filmów w pętli. Co to oznacza ? Jeśli skończy się miejsce na karcie pamięci, to rejestrator automatycznie usunie najstarsze pliki i nadpisze je nowymi. Nie zawsze się tak dzieje, bo w przypadku wykrycia kolizji (S5 ma wbudowany sensor G) filmy są zabezpieczone przed automatycznym skasowaniem.

Filmy rejestrowane w rozdzielczości FullHD zajmowały ok 145 MB na każdą minutę nagrania. Nagranie jest dzielone na pliki o długości od 1 do 3 minut.  32 GB karta pozwoli nam na rejestrację ok 4 godzin. Jakość nagrań jest dobra a do rejestracji używany jest kodek H.264. W ciągu dnia bez problemu możemy rozpoznać tablice rejestracyjne pojazdów. W nocy jest to możliwe tylko w przypadku pojazdów stojących bezpośrednio przed naszym samochodem. W zależności od ustawień możemy włączyć/wyłączyć rejestrację dźwięku w samochodzie. Jeśli do urządzenia podłączona jest kamerka tylna to równolegle zapisywany jest film zza pojazdu. W tym przypadku rozdzielczość wynosi 640×480 pikseli. Obraz z tylnej kamerki wyświetlany jest na ekranie w prawym, górnym rogu ekranu.

 

xblitz s5 dzien

Dzień – kliknij aby pobrać nagranie

xblitz s5 noc

Noc – kliknij aby pobrać nagranie

Niektórym użytkownikom przyda się też tryb parkingowy. Jeśli kamerka wykryje ruch, to automatycznie rozpocznie rejestrację obrazu. Przydatne, gdy zostawiliśmy auto na parkingu i boimy się, że np. ktoś je uszkodzi lub zarysuje. Dzięki wbudowanej baterii urządzenie pracuje także bez zasilania z wtyczki przez kilkanaście minut.

 

Podsumowanie

S5 Duo to produkt, dla kierowców, którzy chcą mieć pełną kontrolę tego, co się dzieje przed i za pojazdem. Jeśli nasze auto nie ma kamery cofania, to montaż tylnej kamerki poprawi nam bezpieczeństwo manewrowania np. na parkingu. Urządzenie oferuje dobrą jakość nagrywania filmów w dzień oraz akceptowalną w nocy.Autor |2020-02-12T15:03:00+02:0012 lutego 2020 14:58|Kategorie: Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|2 komentarze

2 komentarze

 1. emeritobandito 24 lutego 2020 w 14:55 - Odpowiedz

  Jakieś sprawdzenie T6 od Lamax się pojawi? Nie ma o niej dużo a ciekawi mnie z uwagi na magnetyczny uchwyt i całkiem dobre wsaprcie nagrań w full hd na noc itp, ale tescik najpierw bym chętnie poczytał

 2. kasia 29 marca 2020 w 19:55 - Odpowiedz

  ta kamera jest świetna, na serio. W nocy bardzo wyraźnie nagrywa wszystko, dodatkowo posiada g sensor, tryb parkingowy i do tego zapetla nagrania nie musze sie martwić o to zeby usuwac filmy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.