Motorola One Action, to najmłodszy z rodziny Motorola One, ale jednocześnie bardzo podobny do smartfonu, który recenzowaliśmy niedawno, czyli Motorola One Vision. Znajdziemy tutaj identyczny procesor, ilość pamięci, baterię czy ekran. To co odróżnia Motorolę One Action od poprzednika, to przede wszystkim zestaw aparatów, kilka drobniejszych detali jak np. wolniejsza ładowarka czy brak słuchawek w zestawie, wymiary, waga, jakość wykonania ale również cena – Motorola One Action jest o ok 200 zł tańsza. Co więcej Motorola One Action to pierwsze na rynku smartfonów urządzenie z ultraszerokokątną kamerą akcji, która umożliwia nagrywanie wideo w orientacji poziomej, gdy telefon jest trzymany pionowo. Wyposażony w potrójny system aparatów smartfon dostarcza wysoką jakość filmów i zdjęć oraz wsparcie funkcji oferowanych przez sztuczną inteligencję (AI). Te wszystkie zarejestrowane wyjątkowe chwile użytkownik może przeglądać na ekranie CinemaVision o proporcjach 21:9 (takie proporcje ekranu znajdziemy również u konkurencji np. w testowanej niedawno Sony Xperia 1), zaś elegancka konstrukcja telefonu ułatwia komfortowe trzymanie i korzystanie z telefonu jedną ręką.

Ponad to jest to kolejny telefon tego producenta, który należy do programu Android One. Ale co właściwie oznacza posiadanie smartfonu, który należy do tego programu? Najprościej rzecz ujmując to, że użytkownik nie musi już z niczego rezygnować. Program zapewnia dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji w każdej chwili, dwie zasadnicze aktualizacje systemu Android, aktualizacje zabezpieczeń przez trzy lata, wbudowanego Asystenta Google, Google Play Protect, a ponadto brak zbędnych preinstalowanych aplikacji innych producentów.

A jak Motorola One Action wypada on w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

IMG 20190831 121443

Specyfikacja techniczna:

  • System operacyjny – Android9 Pie
  • Procesor – Ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 9609 o częstotliwości taktowania 2,2 GHz z układem graficznym Mali G72 MP3
  • Pamięć (RAM) – 4 GB
  • Pamięć wewnętrzna – 128 GB
  • Czytnik kart microSD (do 512 GB)
  • Bezpieczeństwo – Odblokowywanie za pomocą rozpoznawania twarzy, czytnik linii papilarnych
  • Czujniki – Czytnik linii papilarnych, czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, czujnik światła otoczenia, magnetometr, żyroskop
  • Bateria:

Wielkość baterii – 3500 mAh

Czas pracy baterii – Bateria na cały dzień

Ładowanie – 10-watowa ładowarka

Typ ładowarki – 10-watowa, szybka ładowarka USB typu C

  • Wyświetlacz – 6.3″, IPS, FHD+ 1080*2520 ppi, 21:9
  • Wymiary – 160,1 x 71,2 x 9,15 mm
  • Waga -176 g
  • Obudowa – IMT
  • Ochrona przed wilgocią – IPX2
  • Port USB typu CTM
  • Kolory – Ciemnoniebieski, Perłowo-biały
  • Aparat główny:

Kamera akcji, Technologia Quad Pixel, 2,0 um; f/2.2; Szerokokątny 12-megapikselowy główny aparat FOV 117o; f/1.8; 1,25 um;

5MP aparat z czujnikiem głębi PDAF5MP aparat z czujnikiem głębi PDAF

  • Rejestracja wideo tylnym aparatem:

Kamera akcji- Wideo do FHD(1920×1080),

12-megapiskelowy aparat główny -Wideo do 4K

  •  Przedni aparat:

12MP przysłona f/2.0 1,25 um

Rejestracja wideo przednim aparatem – Wideo do 4K

  • Głośniki – głośnik z technologią Dolby Audio
  • Mikrofony – 2 mikrofony
  • Gniazdo słuchawkowe – 3,5 mm złącze słuchawkowe
  • Radio FM – Tak
  • Akcje:

Asystent Google

Gesty moto – Szybkie rejestrowanie, Szybka latarka, Nawigacja jednym przyciskiem, Zrzut z ekranu za pomocą trzech palców,Podnieś, aby odblokować

Wyświetlacz moto – Panel powiadomień: Czuwanie wyświetlacza,

  •  łączność

4G LTE, UMTS / HSPA+, GSM / EDGE:

LATAM: 2G: pasmo GSM 2/3/5/8, 3G: pasmo WCDMA 1/2/4/5/8, 4G: pasmo LTE 1/2/3/4/5/7/8/12/17/28/66

APEM+WE 2G: pasmo GSM 2/3/5/8, 3G: pasmo WCDMA 1/2/5/8, 4G: pasmo LTE 1/3/5/7/8/20/38/40/41

NA: 2G: pasmo GSM 2/3/5/8, 3G: pasmo WCDMA 1/2/4/5/8, 4G: pasmo LTE 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/25/26//38/41/66

Port USB typu CTM

Slot na kartę nano-SIM

Bluetooth 5.0 EDR + BLE

Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, 2,4 GHz + 5 GHz, hotspot Wi-Fi

NFC

  • Usługi lokalizacji- GPS, AGPS, GLONASS
  • W zestawie:
    o Urządzenie
    o motorola one action
    o Elementy
    o 10-watowa ładowarka, kabel USB typu C, pin dla karty SIM, instrukcja, zestaw słuchawkowy, etui ochronne

Pierwszą różnicę pomiędzy Motorola One Vision oraz Motorola One Action zauważymy tuż po wyjęciu telefonu z opakowania. A mianowicie plecki w Motorola One Vision, to szkło, a w One Action, to dobrej jakości tworzywo sztuczne. Nie mniej w obu przypadkach telefony leżą idealnie w dłoni, a jak weźmiemy Motorolę One Action do ręki i przyjrzymy jej się z bliska, to na pleckach zauważymy również drobny wzorek, który dodatkowo dodaje jej uroku i nadaje mu eleganckiego i nowoczesnego wyglądu. Do wyboru mamy dwa kolory: ciemnoniebieski, perłowo-biały. Nasz testowany model jest ciemnoniebieski. Szkoda tylko, że lubi zbierać nasze odciski palców. Szczególnie wersja ciemniejsza. W przypadku białej palcowanie jest mniej widoczne. Na szczęście producent pomyślał i o tym i do opakowania dorzucił przeźroczyste etui w drobne kropeczki, które dodatkowo podkreśla atuty telefonu. Co więcej etui jest bardzo dobrze dopasowane i kryje wystające aparaty. Nie musimy się zatem obawiać, że je porysujemy, kiedy położymy telefon na płasko. Producent deklaruje również, że obudowa jest odporna na zachlapania i wilgoć. Nie jest to jednak żadna norma wodoodporności. Zatem uważałabym, aby nie zalać telefonu, a już na pewno telefon nie został zaprojektowany do zanurzania w wodzie lub poddawania go działaniu wody lub innych cieczy pod ciśnieniem.

Wymiary i waga Motoroli One Action różnią się nieznacznie od Motorola One Vision. Smartfon jest minimalnie grubszy (160,1 x 71,2 x 9,15 mm) i lżejszy o 4 g. Jego waga to 176 g.

Na obudowie telefonu znajdziemy odpowiednio:

  • Na prawym boku:
    o Włącznik / wyłącznik
    o Przyciski głośności
  • Na lewym boku:
    o Szufladkę na karty nano SIM. Jedną kartę możemy zamienić na kartę microSD (do 512 GB)
  • Na dole:
    o Głośnik
    o Mikrofon
    o Gniazdo USB C
  •  Na górze:
    o Dodatkowy mikrofon, odpowiadający za redukcję szumów
    o Wyjście na słuchawki – 3,5 mm

Podsumowując wszystkie klawisze zostały umieszczone dokładnie tam gdzie się ich spodziewamy, a co więcej mają wyraźny, odpowiedni skok.

Głośnik multimedialny ma wsparcie technologii Dolby Audio. Technologia ta zapewnia większą kontrolę nad preferencjami dźwiękowymi dzięki wstępnie zdefiniowanym trybom dla wszystkich rodzajów treści, od muzyki po filmy. Miłośnikom mp3 zapewne telefon przypadnie też do gustu, gdyż muzyka płynąca z tego telefonu jest wystarczająco głośna, a jakość nie odbiega od standardów w tym segmencie cenowy. Krótko mówiąc jest dobrze.

Nie mam również zastrzeżeń co do prowadzonych rozmów. Moi rozmówcy słyszeli mnie dobrze i wyraźnie. Podobnie ja ich. Nie zauważyłam również, aby telefon tracił zasięg tam gdzie nie powinien. Co więcej u góry widać klasyczną maskownicę głośnika, który podczas rozmów spisywał się bez zarzutu.

Kolejnym z atutów Motorola One Action, podobnie jak Motorola One Vision, jest niewątpliwie ultrapanoramiczny wyświetlacz 21:9 CinemaVision 6,3″ FHD+ 1080*2520, pokryty jest szkłem 2,5D. Nie widzimy tutaj charakterystycznego wycięcia w ekranie Notch, a przedni aparat umieszczono w ekranie w lewym górnym rogu. Jego wymiary zachęcają do czytania ulubionych książek, a także robienia notatek i pracy wielozadaniowej na podzielonym ekranie. I nie trzeba do tego używać obu rąk. Sam ekran wywarł na mnie ogromne wrażenie, gdyż jest po prostu świetny. Wyświetlany przez niego obraz cechuje się bardzo dobrą ostrością i nasyceniem barw, a kolory są naturalne. Co do kątów widzenia, to są one aż nadto wystarczające. Nie miałem żadnego problemu, aby doczytać z ekranu treść nawet w słoneczny dzień. Wielodotyk, który tutaj działa wręcz wzorowo, i reaguje nawet na najdelikatniejsze muśnięcia palcem.

Na tyle obudowy oprócz potrójnego zestawu aparatów, o których nieco później, znajdziemy również czytnik linii papilarnych oraz diodę LED. Czytnik linii papilarnych wylądował idealnie w zasięgu palca wskazującego pod logiem „M”, w okrągłym zagłębieniu – do jego działania nie mam żadnych uwag. Za pomocą telefonu możemy dokonywać płatności w Internecie i offline. Odbywa się to szybko i łatwo dzięki usłudze Google Pay, która łączy wszystkie informacje potrzebne do płatności i bezpiecznie je przechowuje.

Oprócz odblokowania telefonu czytnikiem linii papilarnych. Mamy również do dyspozycji opcje odblokowania twarzą, która działa wystarczająco dobrze i w miarę szybko (poza przypadkami przy słabym oświetleniu), ale za to jest mniej bezpieczna, o czym nawet przestrzega sam producent.

 

W Motorola One Action, podobnie jak Motorola One Vision, zabrakło niestety bardzo ważnego dla niektórych użytkowników elementu – diody powiadomień. Brak diody powiadomień rekompensować ma charakterystyczny dla smartfonów Motoroli „Moto Display”. Wyświetlacz Moto prezentuje podgląd powiadomień i aktualności, dzięki czemu mamy informacje, bez odblokowywania telefonu. Motorola One Vision obsługuje tylko wybrane funkcje Moto Action i Moto Display. Gesty Moto pozwalają łatwo wykonywać codzienne czynności przy użyciu prostych gestów. Możemy dwukrotnie obrócić nadgarstek, aby włączyć aparat, lub potrząsnąć dwukrotnie nadgarstkiem, aby włączyć latarkę, skorzystać z nowej wersji nawigacji jednym przyciskiem lub zrób zrzut z ekranu jednym dotknięciem. Pod ekranem znajdziemy dotykowe przyciski, widoczne po wybudzeniu smartfona. Telefon udostępnia także użytkownikom przydatne innowacje Androida, takie jak Asystent Google oraz funkcję do odpowiedzialnego korzystania z urządzenia – Cyfrową równowagę (Digital Wellbeing), która pomaga skoncentrować się na tym, co najważniejsze, umożliwiając blokowanie tego, co rozprasza uwagę.

W Motorola One Action, podobnie jak Motorola One Vision, do dyspozycji otrzymujemy moc ośmiu, 64-bitowych rdzeni CPU Samsung Exynos 9609 2.2 GHz z układem graficznym Mali G72 MP3. Smartfon wyposażono dodatkowo w 4 GB pamięci operacyjnej, zaś na dane dostępne jest 128 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD o kolejne 512 GB. A gdyby jeszcze tego było nam mało, to dodatkowo, Google Photos oferuje bezpłatne, nielimitowane miejsce na zdjęcia wysokiej jakości oraz automatycznie dokonuje ich kopii zapasowej. Taka konfiguracja sprawia, że urządzenie zadowoli większość użytkowników urządzeń mobilnych. Smartfon płynnie odtwarza multimedia i w zupełności wystarcza do zabawy nawet w najbardziej wymagające aplikacje czy gry. Szkoda tylko, że podczas dłuższej zabawy SPU, troszkę się grzeje. Benchmark AnTuTu, którego używam do testów wyświetlił ponad 150 tys. punktów.

 

Screenshot 20190823 100028

 

Motorola One Action, podobnie jak Motorola One Vision, po zakupie pracuje pod kontrolą czystej edycji systemu Android 9 Pie (aktualizacje do wersji Android Q i Android R) oraz usługi Google wykorzystujące sztuczną inteligencję. Producent obiecuje, że użytkownicy mogą mieć pewność bezpieczeństwa danych dzięki programowi Google Play Protect oraz comiesięcznym aktualizacjom zabezpieczeń gwarantowanym przez trzy lata od daty globalnej premiery. Warto też podkreślić, że zamiast zbędnych, instalowanych fabrycznie aplikacji wystarczą najważniejsze aplikacje systemu Android oraz ulepszenia moto. W ten sposób zyskujemy dostęp do najnowszego oprogramowania, a telefon działa płynnie, oferując więcej miejsca w pamięci oraz więcej opcji kontroli nad jego działaniem. Optymalizacja systemu jest poprawna, dzięki czemu telefon działa bardzo płynnie i stabilnie. Fabrycznie zainstalowanych jest kilka narzędzi od Motoroli, które usprawniają obsługę urządzenia i sprawiają, że smartfon przewiduje, co użytkownik chce zrobić i robi to za niego.

Pomimo upychania do współczesnych telefonów coraz większej ilości różnych gadżetów, to o łączność jest najwięcej zapytań do testowanych urządzeń. Motorola One Action, podobnie jak Motorola One Vision, pod tym względem niczego nie brakuje. Smartfon ma wbudowany szybki modem 4G/LTE kat. 6 oraz dwuzakresową kartę Wi-Fi IEEE 802.11 a/c, moduł Bluetooth 5.0, NFC, a także odbiornik GPS. Z łącznością za pośrednictwem Wi-Fi nie miałam najmniejszego problemu. Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi zaimplementowany w telefonie ma standardowy dla tego typu urządzeń zasięg. Odbiornika GPS ze wsparciem dla A-GPS oraz GLONASS i Galileo używałam głównie podczas wędrówki po mieście i również działał stabilnie.

Screenshot 20190822 081443

Motorola podkreśla, że pojedyncze ładowanie powinno zapewnić nam cały dzień pracy, a dzięki opcji szybkiego ładowania, już po paru minutach, uzyskamy kilka godzin gotowości. A jak jest w rzeczywistości? Przyznam, że również nie najgorzej. Motorola One Action, podobnie jak Motorola One Vision, wyposażona jest w baterię o wielkości 3500 mAh, która przy standardowym użytkowaniu (trochę mediów społecznościowych, kilka zdjęć i rozmów) pozwoli nam nawet na 2 dni pracy. Przy bardziej hardkorowym użytkowniku telefon starczy spokojnie na 1 dzień. PC Mark pokazał aż ponad 10 godzin pracy na włączonym ekranie. Szkoda tylko, że w zestawie znajdziemy tylko ładowarkę 10 watową. Czyli nieco słabszą niż w przypadku Motorola One Vision – w jej producent dostarcza ładowarkę TurboPower 3.

I na koniec wisienka na torcie czyli kamera i aparat. To największa różnica względem Motoroli One Vision, która oferuje system dwóch tylnych aparatów o rozdzielczościach 48MP + OIS + 5MP F/1.7. To właśnie aparat, a dokładnie kamera akcji, która potrafi nagrywać filmy w poziomie, gdy telefon jest trzymany w pionie, wzbudziła największe emocje podczas premiery tego smartfonu. Ale od początku:

W Motoroli One Action znajdziemy:

  • Aparat główny w konfiguracji:

o  Kamera akcji, Technologia Quad Pixel, 2,0 um; f/2.2; Szerokokątny 12-megapikselowy główny aparat FOV 117o; f/1.8; 1,25 um; 5MP aparat z czujnikiem głębi PDAF5MP aparat z czujnikiem głębi PDAF

  • Przedni aparat – 12MP przysłona f/2.0 1,25 um

Jeżeli chodzi o funkcje w aplikacji aparatu, to znajdziemy tutaj odpowiednio:

  • W tylnym aparacie możemy wybrać tryby: Oświetlenie portretowe, Optymalizacja ujęcia, Automatyczne wykrywanie uśmiechu, Zoom wysokiej rozdzielczości, Panorama, Tryb portretowy, Ruchome zdjęcia, Wycinek zdjęcia, Kolor spotowy, Aktywne zdjęcia, Filtr na żywo, Film w zwolnionym tempie, Film poklatkowy, Integracja Google Lens™

o Rejestracja wideo tylnym aparatem
Kamera akcji- Wideo do FHD(1920×1080),
12-megapiskelowy aparat główny – Wideo do 4K

  • W kamerze wideo z tyłu możemy wybrać tryby:
    o w kamerze akcji – Nagrywanie horyzontalne, Film w zwolnionym tempie (120fps), Film poklatkowy, Film poklatkowy w przyspieszonym tempie, Stabilizacja wideo
    o w 12-megapikselowym aparacie głównym – Film w zwolnionym tempie (120fps), Film poklatkowy, Film poklatkowy w przyspieszonym tempie, Stabilizacja wideo
  • W przednim aparacie natomiast znajdziemy: Oświetlenie portretowe, Optymalizacja ujęcia, Automatyczne wykrywanie uśmiechu, Grupowe selfie, Tryb portretowy, Ruchome zdjęcia, Filtr na żywo, Film w zwolnionym tempie, Film poklatkowy
  •  Z przedniej kamery (Rejestracja wideo – do 4K) możemy nagrać wideo w trybach: Film w zwolnionym tempie, Film poklatkowy, Film poklatkowy w przyspieszonym tempie

Tyle z parametrów, a jak wygląda to w rzeczywistości?

Jak już wspomniałam wcześniej najwięcej emocji wzbudziła kamera, która pozwala nagrać wideo w poziomie, kiedy my trzymamy telefon w pionowo. A wszystko to za sprawą prostego zabiegu: obrócenia kamerki o 90 stopni. Można powiedzieć mała rzecz, ale dlaczego nikt nie wpadł na to wcześniej? Przecież kiedy trzymamy telefon w pionie, to jest jakby bardziej naturalne. Do tego chwyt jest bardziej stabilniejszy, co również przekłada się na nagrany obraz. Warto tutaj jeszcze podkreślić, że na kamerze akcji nie nagramy filmu w 4K, chociaż mamy do dyspozycji 16 MP, a tylko w FHD(1920×1080). 4 K nagramy na 12-megapiksepowym aparacie głównym.
Co więcej w Motoroli One Action nie znajdziemy stabilizacji optycznej, a cyfrową, ale za to mamy do dyspozycji szeroki kąt, co zbliżą ją do kamerki sportowej. Może filmy nie są jeszcze tak idealne jak w sportowych kamerach, ale nie mniej jest to dobry kierunek. Przyznam, że filmiki nagrane z tej kamerki wypadają całkiem dobrze, szczególnie przy włączonej stabilizacji. Bez problemu możemy wykorzystać telefon do nagrywania filmów naszych pociech, które nie potrafią usiedzieć w miejscu. Krótko mówiąc jest nieźle jak na telefon tej klasy cenowej. Szkoda tylko, że kamerka służy wyłącznie do filmów, a nie zdjęć. Owszem można wykonać zrzut kadru w trakcie filmowania, ale to już nie to samo. Nie mniej jest to dobry kierunek i równolegle spore pole do rozwoju. Co więcej tak nagrane filmiki możemy od razu odtworzyć na wyświetlaczu CinemaVision FHD+, który posiada odpowiednio do tego stworzone proporcje: 21:9.

Poniżej kilka filmików nagranych tym smartfonem:

A jak wypadają zdjęcia? Nieco gorzej niż w Motoroli One Vision, ale nadal przy ładnym świetle możemy liczyć na całkiem przyzwoite zdjęcia, które nie odbiegają znacząco od tej klasy telefonu. Zdjęcia są wyraźne o naturalnych kolorach, ale brakuje im nieco kontrastu. Niestety nie znajdziemy tutaj trybu nocnego, ani stabilizacji optycznej, które znajdziemy w Motoroli One Vision. W związku z tym zdjęcia nocne wypadają raczej przeciętnie i posiadają więcej szumów.

Zresztą zobaczcie sami:

W przypadku przedniego aparatu również wygrywa Motoroli One Vision. W Motoroli One Action znajdziemy aparat 12MP, który posiada standardowo włączoną opcję upiększenia przy której wygląd się troszeczkę jak plastikowa lalka. Troszeczkę za bardzo przepiększa. Ale gdy wyłączymy tą opcję, to możemy otrzymać całkiem przyzwoite selfie.

Podsumowanie

Motorola One Action to smartfon, który na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią dużo filmować. Największym jej atutem jest kamera akcji, która pozwala na filmowanie w poziomie, kiedy trzymamy telefon w pionie. Do tego całkiem przyzwoity czas pracy na baterii, świetny wyświetlacz w proporcji 21:9, dobra jakość dźwięku, mocne podzespoły (w tej klasie telefonu), spora ilość pamięci – 128 GB, dual sim, dodatkowy slot na kartę pamięci (zamienny z kartą SIM), obsługa NFC czy dobrej jakości i eleganckie wykonanie. A na koniec pozostaje pytanie czy wybrać Motorolę One Action czy One Vision? Jeżeli nie zależy Ci na filmach, a bardziej na zdjęciach oraz dodatkowych słuchawkach, czy szybszej ładowarce, to lepszym wyborem będzie jednak Motorola One Vision, która jest o 200 zł droższa, ale jeżeli bardziej zależy Ci na filmowaniu, to rozważ Motorolę One Action.

Na plus można zaliczyć:

  •  Elegancki wygląd
  • Dobrej jakości wyświetlać w proporcji 21:9
  • Dobrze działający czytnik linii papilarnych
  •  Gniazdo słuchawkowe – mini Jack 3,5 mm
  •  USB C
  •  Dobrej jakości dźwięk płynący z głośników
  •  Odporność na zachlapanie (chociaż nie jest to wodoodporność)
  • Obsługa NFC
  • Czysty Android w programie Android One (częste aktualizacje bezpieczeństwa)
  • Spora ilość pamięci wewnętrznej i możliwość jej rozszerzenia (karta do 512 GB)
  • Dobra jakość zdjęć w ciągu dnia
  • Możliwość nagrania filmów w 4K z głównego aparatu oraz przedniego
  • Unikatowy tryb kamery z dobrą stabilizacją cyfrową i szerokim kątem
  • Możliwość nagrywania filmów poziomo trzymając telefon w pionie
  • Dobre podzespoły pozwalające na płynną pracę telefonu
  • Długi czas pracy na baterii

Na minus:

  • Plecki z tworzywa nie szkła
  • Brak trybu nocnego przez co zdjęcia nocne są dużo słabszej jakości niż w Motorola One Vision
  • Opcja upiększenie twarzy w selfie jest troszeczkę za bardzo plastikowa
  • Proporcie 21:9 są nadal nowością i nie zawsze się sprawdzi
  • Brak stabilizacji optycznej jak w Motorola One Vision
  • Szeroki kąt tylko w kamerze, a nie w aparacie
  • Brak stabilizacji w 4 K
  • Słabsza ładowarka niż w Motorola One Vision
  • Głośnik łatwo zasłonić – przez co możemy przytłumić sobie dźwięk
  • Filmy nagrane w kamerze akcji są nieco gorszej jakości niż z głównego aparatu

TECHNOSenior