Mniej lub bardziej rozbudowane sieci komputerowe stały się nierozłączną częścią wyposażenia naszych domów oraz biur. W obecnych czasach już prawie każdy domownik, pracownik biurówy posiada własny laptop, tablet, lub korzysta ze smartfona. W sieciach często są tez umieszczane również drukarki, urządzenia typu NAS, radia odtwarzające muzykę prosto z sieci, czy nawet telewizory. Aby umożliwić odpowiednie transfery wewnątrz domowej sieci potrzebne są wydajne routery, a co najważniejsze takie, które eliminują „martwe punkty” sieci bezprzewodowej i zwiększają jej pokrycie.

DSCF4260

Od jakiegoś czasu informowaliśmy Was o urządzeniu, a właściwie trzech połączonych ze sobą urządzeń, które w trakcie, w informacjach prasowych zachwalał przedstawiciel Tenda Polska. A, że jak wielu z nas ma w mieszkaniu, czy biurze problem z zasięgiem sieci, postanowiłem „pomęczyć” to dziecko Tendy, które właśnie trafiło na nasz rynek. Moje mieszkanie składa się z kilku pokoi, a budynek, w którym sprawdzałem także ten zestaw, do dwukondygnacyjny dom, z piwnicą o powierzchni 250 m 2 powierzchni, nie licząc podpiwniczenia. Trzy kondygnacje w starym budownictwie, gdzie ściany są naprawdę grube, podobnie, a stropy żelbetonowe. Myślę, że to dobre pole na sprawdzenie Tenda Nova MW6.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/bghOkR-immc” frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen></iframe>

Router firmy Tenda, który miałem okazję ostatnio testować swoim wyglądem różnił się dość znacznie od dotychczasowych produktów, są to bowiem trzy połączone ze sobą urządzenia. Niestety nie uda się go powiesić na ścianie, bądź położyć horyzontalnie a jedyną słuszną pozycją pracy będzie ta stojąca. Nova MW6 wykorzystuje sieciową technologię bezprzewodową Mesh, dzięki czemu zapewnia optymalny zasięg w całym domu i eliminuje tzw. martwe punkty Wi-Fi. Urządzenia automatycznie łączą się z najbliższym punktem, który posiada najlepszy sygnał. Umożliwia to bezpłatny roaming w całym domu i optymalną wydajność sieci bez konieczności manualnego przełączania się pomiędzy nadajnikami. W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci, rozwiązanie Nova MW6 nie ogranicza prędkości i przepustowości w wyniku powtarzania sygnału Wi-Fi między routerami i wzmacniaczami. Tutaj mamy do czynienie z trzema identycznymi urządzeniami, które kupujemy, jako pakiet startowy. Po cóż trzy kostki, tak wymyślili inżynierowie Tendy, a mają one sprawić, aby w każdym zakątku naszego domu, lub biura mieć taki sam, dobry zasięg naszej sieci WiFi.

Samodzielne skonfigurowanie domowej sieci nigdy wcześniej nie było tak proste zapewnia firma Tenda. Wystarczy podpiąć jedną z kostek do gniazdka elektrycznego, by w kilka mieć Internet w domu.

rozbudowa

Niestety schody „niedogodność” zaczynają się, gdy chcemy zwiększyć zasięg i jakość sieci bezprzewodowej w domu lub biurze, eliminując przy tym „martwe punkty”, wykorzystując jedną z dwóch pozostałych kostek. Aby skonfigurować dostęp do Internetu potrzebujemy, bowiem aplikacji na urządzenie mobilne (na Androida, lub i IPhonie). Niestety nie ma innej możliwości na przykład poprzez przeglądarkę internetową. W pierwszym kroku musimy zalogować się naszym smartfonem/tabletem do prekonfigurowanej sieci udostępnionej przez Tende, wprowadzić ID i hasło zapisane na obudowie kostki i swobodnie rozpocząć surfowanie. Po podłączeniu wystarczy uruchomić aplikacje Tenda Wifi i otrzymujemy dostęp do konfiguracji naszej sieci. Sama aplikacja, wyposażona w intuicyjny interfejs graficzny, jak i konfiguracja sieci są proste, nawet laik będzie w stanie dokonać nawet bardziej zaawansowanej konfiguracji Nova MW6.

Panel konfiguracyjny umożliwia zarządzanie bardzo wieloma funkcjami, od tak banalnych, jak ustawienie haseł i nazw sieci Wi-Fi, poprzez ustawianie DHCP (daje nam możliwość wyboru z pośród trzech zakresów adresów wewnętrznych), aż po zaawansowane reguły sieciowe i routing. Jest tutaj praktycznie wszystko, czego może potrzebować administrator sieci – także tej nieco bardziej zaawansowanej niż domowa. Dodatkowo aplikacja pozwala skonfigurować harmonogram lub sieć typu „Gość”, która jest odseparowana od sieci głównej. Niestety język polski na razie nie jest obsługiwany, w dostępnej aplikacji.

Jak już wcześnie wspomniałem, zestaw składa się z trzech kostek, które oferują teoretyczne pokrycie ponad 550 metrów kwadratowych – zapewnia producent. Warto zatem troszkę pogłówkować i rozmieścić pozostałe dwie w obszarze, w którym zamierzamy dostarczyć internet.  I tutaj przychodzi technologia Plug and Play – łatwy sposób na tworzenie sieci w całym domu. Bezpośrednio po wyjęciu z pudełka moduły nova parują się ze sobą nawzajem. Wystarczy podłączyć kable, a resztę pozostawić urządzeniu. Podpięte kolejne dwie kostki połączą się do tej pierwszej, a także obie ze sobą wzajemnie   – wielkie brawa dla inżynierów Tendy.

W przypadku naszego testu urządzenia zmieniały lokalizację i zawsze zaskakująco świetnie wywiązywały się ze swoich zadań. Dzięki płynnej funkcji roamingu możemy przejść z pokoju do pokoju bez utraty połączenia. Rozmowy video i gry online są teraz wolne od opóźnień, nawet gdy jesteśmy w ruchu – czego więcej oczekiwać od urządzenia, które przede wszystkim ma nam zapewnić dostęp do Internetu wszędzie wszędzie? Nova może obsługiwać jednocześnie połączenia z wielu urządzeń, a także współpracuje z systemem Alexa w celu sterowania kompatybilnymi urządzeniami.

Wydajność w praktyce stoi na wysokim poziomie. Zestaw bardzo dobrze radzi sobie równie dobrze, na małych, jak i na dużych odległościach. Generalnie zasięg routera jest na tyle duży, że z powodzeniem obsłużymy cała klatkę w bloku z żelbetonu. Warto także dodać, że nie ma problemu, gdy mamy naprawdę duży obszar do budowy sieci,  jak zapewnia producent będzie możliwość dokupienia pojedynczych kostek i dołączenia ich do naszej sieci. Nova MW6, w przeciwieństwie do dwuzakresowych rozwiązań sieciowych, wykorzystuje trzecie pasmo do transmisji bezprzewodowej pomiędzy węzłami. Pozawala to na wyeliminowanie problemu zmniejszenia przepustowości i ogólnej wydajności sieci, jak dzieje się w przypadku standardowych rozwiązań dwupasmowych. Urządzenie zapewnia pełną przepustowość podłączonym urządzeniom w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz, co gwarantuje maksymalną wydajność i niezawodność. Wyposażona w najnowocześniejszą technologię Wave2 MU-MIMO nova może komunikować się z wieloma urządzeniami bezprzewodowymi w tym samym czasie i tym samym znacznie przewyższa tradycyjne routery pod względem wydajności komunikacji. System jest również wyposażony w technologię Beamforming, która skupia moc nadawczą na urządzeniach bezprzewodowych w celu zwiększenia siły sygnału.

Podsumowanie

Tenda nova to przede wszystkim prostota i wydajność. Elegancki wygląd kostek powoduje, że urządzenie pasuje do każdego wnętrza, ale za prostotą konstrukcji kryje się potężne rozwiązanie sieciowe.  Wysokie prędkości pracy, stabilność, łatwość konfiguracji i spory zasięg, podobnie jak opcja Plug and Play czynią z niego świetne urządzenie. Nie podoba nam się jednak brak języka polskiego, tutaj jednak mamy dobrą informację od Tendy  trwają obecnie prace nad spolszczeniem aplikacji, oraz brak konfiguracji za pomocą przeglądarki internetowej z Windows. Pytanie do inżynierów Tendy jak skonfigurować sprzęt nie posiadając smartfona/tabletu, z iOS lub Android? Niestety za urządzenie, które  zapewni każdemu domownikowi wysoki komfort użytkowania i optymalne wykorzystanie potencjału podłączonych urządzeń, musimy jednak słono zapłacić. Tenda nova MW6 obecnie kosztuje około 1000 zł. Kwota ta dla przeciętnego użytkownika domowego internetu może być niestety za wysoka. Jednak jeśli szukacie prostego w obsłudze i stabilnego w przesyłaniu połączenia routera z możliwością podłączenia dodatkowych urządzeń, nova jest rozwiązaniem dla Was. Dzięki dobrej wydajności sprawdzi się on nawet w bardzo rozbudowanych sieciach komputerowych.

Andrzej Kisiała

telix kotylion