Jesteś tutaj:-, Sprzęt-Podłączenie płyty indukcyjnej

Podłączenie płyty indukcyjnej

materiał partnera

Płyta grzewcza to niezbędne urządzenie w każdej kuchni. Wśród dostępnych rodzajów najbardziej popularne są indukcyjne. Jednak zanim zaczniemy cokolwiek gotować, należy wpiąć płytę do sieci elektrycznej. Niektóre modele mogą być zasilane z instalacji 1-fazowej, inne również z 3-fazowej. Jak wykonać podłączenie płyty indukcyjnej? Ten artykuł nakreśla jedynie ogólny schemat. Gdy nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie, najlepiej skorzystaj z pomocy elektryka.

Podłączenie płyty indukcyjnej a gwarancja

Zacznijmy od zagadnienia dotyczącego gwarancji płyty. Każdy producent zaleca podłączenie urządzenia przez osobę mającą odpowiednie uprawnienia (E1) i poświadczenie tego pieczątką oraz podpisem w karcie gwarancyjnej. Bez takiego uzupełnienia dokumentu gwarancja na płytę indukcyjną jest nieważna.

Kto może podłączyć płytę indukcyjną? Jedynie uprawniony elektryk, który może dokonać wpisu w dokumencie. W przypadku spalenia instalacji z powodu awarii płyty będzie on pociągnięty do odpowiedzialności. Mimo wszystko lepiej, aby do tego nigdy nie doszło, dlatego szukaj osoby, która ma duże doświadczenie.

Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej? Zależy od wykonawcy, ale można powiedzieć, że cena waha się w granicy 150–300 zł. Nie jest to bardzo duża kwota, biorąc pod uwagę, że nie tracisz gwarancji.

Obraz42

Płyta indukcyjna do zabudowy Kernau KIH 6415-4B
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/plyta-indukcyjna-kih-6415-4b.html)

Jak podłączyć płytę indukcyjną samodzielnie?

Jeśli znasz się na elektryce i nie zależy Ci na gwarancji na urządzenie, możesz samemu podpiąć płytę do sieci. Zanim zaczniesz instalować urządzenie, przygotuj miejsce jego montażu. Wykonaj w blacie kuchennym dopasowany otwór na płytę indukcyjną. Po podłączeniu do prądu i sprawdzeniu połączenia będziesz mógł od razu umieścić ją w blacie. Żeby urządzenie było stabilnie zamocowane, zabezpieczysz je silikonem lub klejem. Jednak to wykonasz dopiero na koniec prac.

Uwaga! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zanim zabierzesz się do pracy, wyłącz całe zasilanie w domu. Nigdy nie podpinaj płyty, gdy sieć domowa jest włączona. Możesz przypłacić to zdrowiem, a nawet życiem!

Pamiętaj, że w tym artykule znajduje się jedynie podstawowa wiedza dotycząca podłączenia płyty indukcyjnej. Jeśli nie znasz się na elektryce, skorzystaj z usług specjalisty, który ma odpowiednie uprawnienia.

Obraz1

Płyta indukcyjna do zabudowy Kernau KIH 6413-4B BL KITCHEN CONNECT
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/plyta-indukcyjna-kih-6413-4b-bl-kitchen-connect.html)

Ważna średnica kabli

Sprawdź, jaka instalacja elektryczna przeznaczona pod płytę znajduje się w Twoim domu. Czy jest ona 1-fazowa czy 3-fazowa? I do jakiej instalacji jest przystosowana Twoja płyta?

Bardzo istotny jest przekrój kabli, które są w Twoim gniazdku. Przy instalacji jednofazowej (230V) ich grubość musi wynosić 3 x 4 mm2. Przy instalacji trójfazowej (400V) potrzeba 5 x 2,5 mm2. Odpowiednia średnica i izolacja jest ważna, aby przewody nie nagrzały się zbyt mocno podczas uruchomienia pełnej mocy płyty. W takim wypadku mogłoby dojść do ich spalenia, a wtedy konieczny byłby remont, łącznie z kuciem ścian, aby dostać się do uszkodzonych przewodów.

Zdarza się również, że przy instalacji 1-fazowej wykorzystuje się kabel 2,5 mm2. Nie jest to podręcznikowo zalecane, ale z powodzeniem praktykowane. Dlaczego? Najczęściej taki przewód jest już zamontowany w mieszkaniach w blokach. Aby wymienić go na szerszy, trzeba byłoby zmienić całą instalację. Natomiast maksymalna moc elektryczna, z jaką działa płyta indukcyjna podczas pracy, jest dla niego nieszkodliwa.

Obraz2

Płyta indukcyjna do zabudowy Kernau KIH 6435-4B BL KITCHEN CONNECT
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/plyta-indukcyjna-kih-6435-4b-bl-kitchen-connect.html)

Podłączenie płyty indukcyjnej – jak to zrobić?

Przy każdym urządzeniu znajduje się instrukcja obsługi, w której krok po kroku powinien być przedstawiony schemat podłączenia. W tym dokumencie znajdziesz też informację o tym, pod ile faz można podpiąć urządzenie. Większość dobrych płyt indukcyjnych nadaje się do instalacji na oba sposoby.

Pamiętaj, żeby podpinać płytę zawsze pod osobny obwód elektryczny. Co prawda są również modele z wtyczką, nadające się pod gniazdka elektryczne (takie są jedynie pod 230 V). Lecz podłączone do tego samego obiegu co np. czajnik lub mikrofalówka, mogą być przyczyną przeciążeń. Nawet jeśli zadziała zabezpieczenie nadprądowe w domu i instalacja się nie spali, będziesz mieć nieprzyjemności z powodu częstego wyłączania bezpieczników.

Zwróć uwagę na kolor osłonek przewodów! W dokumentacji również powinien on być dokładnie opisany. Łącz kolory według instrukcji, nawet jeśli np. brązowy z sieci nie będzie się łączył z brązowym z płyty.

Korzystaj z instrukcji do danego modelu płyty! Nie kieruj się przekonaniem, że instrukcja od innego urządzenia lub nawet innego producenta będzie wystarczająca. Każda płyta indukcyjna może być podpinana nieco inaczej. Gdy zrobisz to niewłaściwie, spowodujesz zwarcie i spalisz urządzenie.

Kolory i oznaczenia przewodów w sieci domowej

  • Żółto-zielony – kabel ochronny, czyli uziemienie; opisany jako PE
  • Niebieski – neutralny (kabel zerowy); opisany literą N
  • Brązowy, czarny, szary – przewody fazowe; oznaczone jako L1, L2 i L3

Obraz3

Płyta indukcyjna do zabudowy Kernau KIH 6434-4B
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/plyta-indukcyjna-kih-6434-4b.html)

Instalacja płyty jednofazowa

Jak wcześniej było wspomniane, jest to podpięcie płyty pod napięcie przemienne 230 V, jakie jest w naszych domowych gniazdkach. Najczęściej dotyczy ono mieszkań w blokach, bo tam jest wykorzystywane napięcie 230V. W takim wypadku należy utworzyć trzy połączenia – pod fazę, przewód neutralny i uziemienie. Wygląda to tak, że pod przewód fazowy podpina się dwa kable z płyty (np. brązowy i czarny, oczywiście według instrukcji producenta), pod przewód neutralny podpina się kolejne dwa kable (niebieski + pozostały, przykładowo szary), a pod uziemienie oczywiście kabel żółto-zielony.

Uwaga! Zawsze podpinaj kable dokładnie według instrukcji. Zielono-żółty i niebieski zawsze są traktowane jako uziemienie i przewód neutralny, ale kable brązowy, czarny i szary mogą być różnie łączone.

Obraz4

Płyta indukcyjna do zabudowy Kernau KIH 7534-5B BL KITCHEN CONNECT
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/plyta-indukcyjna-kih-7534-5b-bl-kitchen-connect.html)

Instalacja trójfazowa płyty indukcyjnej

Gdy masz do dyspozycji gniazdo z trzema fazami przeznaczone pod płytę, wybierz model, który pozwoli Ci wykorzystać pełną dostępną moc. Trójfazowe podłączenie płyty indukcyjnej jest bardziej skomplikowane, ale zapewnia większe możliwości szybkiego gotowania.

Przy instalacji 3-fazowej mówimy o 400 V, ponieważ tyle wynosi napięcie międzyfazowe (między jednym a drugim przewodem fazowym). Inaczej taka instalacja jest też nazywana: siła.

Przy czym podpinanie płyty pod siłę tak naprawdę bardzo rzadko wykorzystuje 3 fazy. Często z urządzenia wychodzi tylko kabel 4-żyłowy. Natomiast nawet jeśli jest to kabel 5-żyłowy, często schemat producenta pokazuje, aby jedna faza była połączona z kablem neutralnym. Najczęściej w instalacji trójfazowej układ zaplanowany jest tak, aby dwa przewody L połączyć z płytą, a trzeci z piekarnikiem. W ten sposób mamy podpięte od razu oba urządzenia grzewcze.

Jak widać, podłączenie płyty indukcyjnej nie jest bardzo skomplikowane dla osób, które znają się na elektryce i korzystają z instrukcji. Poza tym w sieci można znaleźć szczegółowe porady, jak prawidłowo to wykonać. Pamiętaj jednak, że w wypadku podpinania płyty samodzielnie tracisz gwarancję producenta. Dlatego najlepiej skorzystaj z usług fachowca z uprawnieniami.

Autor |2023-02-08T12:25:14+01:008 lutego 2023 12:23|Kategorie: Poradniki, Sprzęt|1 komentarz

1 komenarz

  1. atomek 22 lutego 2023 w 15:01 - Odpowiedz

    lubie takie rzeczowe artykuły. tu jest jeszcze o czyszczeniu laczynasnapiecie.pl/blog/plyty-indukcyjne-co-nalezy-wiedziec-przed-zakupem

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.