Jesteś tutaj:-, Newsy-W co najlepiej inwestować pieniądze?

W co najlepiej inwestować pieniądze?

Materiał partnera

Na samym początku tego artykułu trzeba zaznaczyć, że jednoznaczna odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest absolutnie niemożliwa. Po pierwsze każdy inwestor będzie miał nieco inne cele finansowe, a po drugie nikt nie potrafi przewidzieć przyszłości i stwierdzić, jakie decyzje i aktywa zagwarantują najwyższe stopy zwrotu. Nie oznacza to jednak absolutnie, że oszczędności należy trzymać w skarpecie czy na zwykłym rachunku bankowym. W naszym poradniku podpowiemy Ci, w co najlepiej inwestować pieniądze, aby w miarę możliwości pomnażać ich wartość!

1. Gotowy sklep internetowy

Inwestycja w sklep internetowy to atrakcyjny pomysł dla osób, które lubią brać sprawy w swoje ręce i samodzielnie zarządzać finansami. Takie rozwiązanie sprzyja szybkim zarobkom i znosi jakiekolwiek limity przychodów. To, ile zarobisz, w mniejszym stopniu zależy od uwarunkowań rynkowych, a w większym od Twojego pomysłu na biznes i przyjętej strategii.

Jeszcze jakiś czas temu tylko nieliczni decydowali się na otwarcie własnego sklepu internetowego, ponieważ taka działalność wiązała się ze skomplikowaną logistyką i pochłaniała sporo czasu. Wymagała też dużych środków na start, toteż nie każdy mógł sobie na nią pozwolić. Aspirującym przedsiębiorcom trudno było połączyć prowadzenie sklepu z pracą na etacie, więc często wybierali oni bardziej pasywne sposoby inwestowania pieniędzy.

Dziś rynek e-commerce wygląda zupełnie inaczej — obfituje w rozwiązania, które ułatwiają uruchomienie sklepu internetowego i w ogromnym stopniu automatyzują obsługę zamówień. Wystarczy sięgnąć po funkcjonalne oprogramowanie i zdecydować się na outsourcing logistyki, aby zacząć zarabiać na sprzedaży w sieci.

Jeśli chcesz zainwestować we własny sklep internetowy, wykup abonament dobrej platformy e-commerce, skompletuj atrakcyjny asortyment i postaw na odpowiednio dobrane działania marketingowe. Możesz to zrobić naprawdę niewielkim kosztem, umożliwiając sobie szybkie pomnażanie oszczędności.

2. Sklep w dropshippingu

Nowoczesne platformy e-commerce pozwalają nie tylko paroma kliknięciami założyć funkcjonalny sklep internetowy i wygodnie nim zarządzać. Gwarantują także dostęp do gotowych integracji z bramkami płatności, usługami kurierskimi, dodatkowymi kanałami sprzedaży, a także z hurtowniami. Dzięki tej ostatniej funkcji wszystkie oferowane przez Ciebie produkty mogą zostać automatycznie pobrane z bazy dostawcy na Twoją stronę.

To nie koniec udogodnień, ponieważ wiele z tych hurtowni świadczy usługę dropshippingu. To model outsourcingu logistyki, polegający na powierzeniu dostawcy obowiązków związanych z magazynowaniem, kompletowaniem, pakowaniem i wysyłką towarów. Sprzedawca oszczędza dzięki temu czas i pieniądze, minimalizując jednocześnie ryzyko inwestycyjne. Za nabywane w hurtowni produkty płaci bowiem dopiero w momencie ich odsprzedaży.

Jeśli chcesz zainwestować niewielkie oszczędności, a przy okazji wygodnie połączyć prowadzenie własnego biznesu z innymi aktywnościami (np. pracą na etacie czy studiami), sklep w dropshippingu to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Model ten stanowi także ciekawy sposób na bezpieczne przetestowanie pomysłu na działalność gospodarczą.

3. Sprzedaż materiałów cyfrowych

Handel materiałami elektronicznymi sprzyja generowaniu dochodu pasywnego. Wystarczy mianowicie raz stworzyć lub w inny sposób pozyskać plik (np. grafikę, nagranie wideo, utwór muzyczny czy e-book), aby wielokrotnie czerpać zyski z jego sprzedaży. Co więcej, działalność tego typu można w pełni zautomatyzować, ponieważ produkty cyfrowe nie wymagają organizacji procesów logistycznych.

Funkcjonalna platforma sklepowa pozwoli Ci stworzyć sklep, w którym materiały elektroniczne będą automatycznie wysyłane do klientów od razu po opłaceniu zamówienia. Dzięki temu ograniczysz koszty prowadzenia działalności do minimum, a zaoszczędzony czas przeznaczysz na przykład na marketing czy inną aktywność zarobkową.

Prowadząc sprzedaż materiałów cyfrowych, możesz wytwarzać produkty we własnym zakresie. Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno zdjęcia i nagrania, które wykorzystywane są na przykład w działaniach marketingowych, jak i e-booki z poradnikami na rozmaite tematy. Tylko od Ciebie i Twoich kompetencji zależy więc, co zaoferujesz swoim klientom.

4. Lokaty i rachunki oszczędnościowe

Gromadzenie pieniędzy na lokatach lub rachunkach oszczędnościowych trudno właściwie uznać za inwestycję, zwłaszcza kiedy ich oprocentowanie oscyluje wokół 1% (jak to było jeszcze parę lat temu). Dla wielu osób jest to jednak preferowane rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo kapitału i pewne (choć stosunkowo niskie) zyski.

Aktualnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych sięga nawet 8%. Choć to względnie atrakcyjna stopa zwrotu, to należy pamiętać, że inflacja wynosi dziś (marzec 2023) 16,1%. Oznacza to, że inwestycja tego typu nie pozwoli Ci nawet zachować wartości pieniądza, a co dopiero jej pomnożyć. Nie zapominaj także o podatku Belki (19% od zysków), który dodatkowo obniży rentowność takiego rozwiązania.

Choć lokaty i konta oszczędnościowe nie sprawdzą się jako narzędzie walki z inflacją, nadal stanowią lepszy pomysł niż trzymanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku.

5. Detaliczne obligacje skarbowe

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż lokaty i rachunki oszczędnościowe okażą się detaliczne obligacje Skarbu Państwa. Są one równie bezpieczne i też gwarantują zyski, przy czym zwrot z inwestycji okaże się przeważnie wyższy. Wszystko za sprawą mechanizmu powiązania oprocentowania obligacji z poziomem inflacji. Choć w pierwszym roku stawki są stosunkowo niskie (porównywalne ze stawkami lokat), to od drugiego roku zapewniają zysk równy inflacji i niewielkiej marży.

Detaliczne obligacje skarbowe to dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce zapobiec spadkowi wartości swoich pieniędzy. Nie są z pewnością sposobem na spektakularnie wysokie i szybkie zarobki, ale pozwalają skutecznie zabezpieczyć kapitał przed inflacją.

6. Akcje spółek

Nabywane na giełdzie papiery wartościowe to chyba najpopularniejszy sposób inwestowania. Niestety wiele osób podchodzi do niego w niewłaściwy sposób, próbując przewidywać przyszłość i spekulować. W zdecydowanej większości przypadków kończy się to utratą części lub całości kapitału. W podejmowaniu słusznych decyzji nie pomagają także emocje, które motywują inwestorów do kupowania akcji, gdy ich ceny rosną, i sprzedawania, kiedy ich wartość zaczyna spadać (podczas gdy powinno się robić dokładnie odwrotnie).

Akcje spółek notowanych na giełdzie stanowią więc najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają już pewne pojęcie o rynkach finansowych. Warto jednak zauważyć, że giełda nie zagwarantuje zysków nawet najbardziej doświadczonym inwestorom. Tutaj wszystko zależy bowiem od sytuacji gospodarczej i kondycji konkretnych firm. Niemniej, można podjąć pewne kroki, które zminimalizują ryzyko i zwiększą prawdopodobieństwo atrakcyjnego zwrotu z inwestycji w długim terminie.

Warto pamiętać przede wszystkim o dywersyfikacji, czyli nabywaniu akcji różnych spółek zamiast koncentrowania się na wybranych. Ciekawym narzędziem, które Ci w tym pomoże, są specjalne fundusze i ETF-y imitujące wskaźniki określonych rynków. Dzięki nim możesz w prosty sposób inwestować w całe gospodarki krajowe czy globalne, minimalizując w ten sposób ryzyko dużego obsunięcia kapitału.

Choć inwestycje w akcje mogą przynieść Ci spore straty, przy zastosowaniu właściwej strategii i jej bezwzględnej realizacji z dużym prawdopodobieństwem zapewnią Ci imponujące zyski w długim terminie.

7.Złoto

Lokowanie oszczędności w złocie to skuteczny sposób na ich zabezpieczenie przed rynkowymi zawirowaniami. Ze względu na jego stabilny charakter, kruszec ten drożeje zazwyczaj w czasach kryzysu, gdy inwestorzy próbują za wszelką cenę ochronić kapitał przed spadkiem wartości. Tanieje natomiast w okresach prosperity, kiedy odsprzedawany jest w celu zakupu np. akcji.

Złoto na pewno nie zagwarantuje Ci szybkich zwrotów z inwestycji, ale może zabezpieczyć Twoje pieniądze przed inflacją, a w długim terminie znacząco zyskać na wartości.

8.Nieruchomości

Jeśli tylko dysponujesz wystarczająco dużymi oszczędnościami, możesz zainwestować w nieruchomości. Nie musisz w tym celu gromadzić kapitału rzędu pół miliona złotych. Wystarczy część tej kwoty, która pokryje koszty wkładu własnego, pozwalając Ci wziąć kredyt. Zyski z wynajmu zakupionego w ten sposób mieszkania nie tylko pozwolą na spłacanie pożyczki, ale zapewnią Ci też stały dochód pasywny.

Aby inwestycja w nieruchomości była opłacalna, należy dobrze zastanowić się nad tym, jakie mieszkanie kupić. Zwróć uwagę przede wszystkim na jego lokalizację oraz standard wykończenia. Spróbuj też od razu odpowiedzieć sobie na pytanie, komu je wynajmiesz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć lokal dostosowany do określonych potrzeb.

Zauważ, że zyski z wynajmu to nie jedyna korzyść płynąca z inwestycji w nieruchomości. Pamiętać trzeba także o wzroście wartości mieszkania w czasie. W długim terminie umożliwia on sprzedaż lokalu za cenę zdecydowanie wyższą od pierwotnej ceny zakupu.

W co najlepiej inwestować pieniądze? Podsumowanie

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w co najlepiej inwestować pieniądze. Dla każdego optymalnym rozwiązaniem będzie co innego. Osoby unikające ryzyka i chcące tylko zminimalizować spadek wartości oszczędności mogą postawić choćby na lokaty czy obligacje inflacyjne. Bardziej doświadczeni inwestorzy wybiorą z kolei akcje spółek, a ci, którym udało się zgromadzić większy kapitał, zainteresują się nieruchomościami. Jeśli zaliczasz się natomiast do ludzi ceniących sobie kontrolę nad swoimi finansami, najlepiej zrobisz, uruchamiając własny biznes — taki jak sklep internetowy.

Autor |2023-04-19T14:13:04+02:0019 kwietnia 2023 14:13|Kategorie: Finanse, Newsy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.