Jesteś tutaj:--, Poradniki-Jakie są najważniejsze cechy kosiarki, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jakie są najważniejsze cechy kosiarki, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Materiał partnera

Każdy ogród i trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Aby możliwe było jej zapewnienie, konieczne jest zastosowanie maszyn ogrodniczych. Wśród niezbędnych urządzeniem jest kosiarka do trawy. Na rynku dostępny jest dziś bardzo szeroki asortyment tego typu sprzętu. Wybór konkretnej kosiarki nie jest zatem wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Dlatego wiedzieć, na jakie elementy urządzenia zwrócić uwagę podczas zakupu.

Szerokość koszenia

Kupując kosiarkę do trawy, w pierwszej kolejności uwagę zwrócić należy na to, jaką szerokość koszenia zapewnia. Aby wybrać właściwie rozwiązanie pod tym kątem, określić należy powierzchnię trawina, jaką zamierza się kosić, a także czas, jaki chce się na tę pracę poświęcić. W przypadku małych trawników np. do 500 m2 w zupełności wystarczy kosiarka o szerokości koszenia 40 cm. Im większa powierzchnia, tym szerokość koszenia powinna być oczywiście większa. Posiadając trawnik o powierzchni do 1000 m2, lepszym rozwiązaniem będzie już urządzenia o szerokości koszenia 46 cm. Jeśli powierzchnia trawnika jest jeszcze większa, wówczas wybór paść powinien na kosiarkę do trawy o szerokości koszenia 51-53 cm.

Kosiarka z napędem a bez napędu – jaką wybrać?

Na rynku dostępne są zarówno kosiarki z napędem, jak i bez napędu. Na które z tych rozwiązań się zdecydować? Jeśli posiada się ogród, którego powierzchnia nie przekracza 1000 m2 i lubi się pracę z solidnymi maszynami o dużej mocy, to dobrym wyborem będzie kosiarka bez napędu. Jeśli jednak powierzchnia trawnika jest znacznie większa, wówczas o wiele lepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa z napędem. Takie urządzenie pozwoli na skoszenie trawy dużo szybciej i sprawniej. Praca z kosiarką z napędem nie wymaga także dużego wysiłku. Warto tu dodać, że w ofercie wielu producentów dostępne są maszyny z regulowanym napędem. Dzięki temu pracę kosiarki można dopasować do własnych potrzeb.

Moc silnika i jego żywotność

Wybierając kosiarkę, koniecznie uwagę zwrócić należy na moc silnika. W tym przypadku głównym kryterium wyboru również powinna być powierzchnia trawnika. Istotna jest także gęstość trawy i jej rodzaj. Im większa powierzchnia do skoszenia, tym większą moc powinien mieć silnik kosiarki. Pamiętać trzeba, że dobór odpowiedniej mocy silnika jest niezwykle ważny. Jeśli moc będzie zbyt mała, to urządzenie na pewno nie będzie sobie rodzić w trudniejszych warunkach. Mowa tu choćby o wysokiej i gęstej trawie. Co więcej, koszenie takiej trawy kosiarką o małej mocy silnika może doprowadzić do jego uszkodzenia. Wracając jeszcze do wysokiej i gęstej trawy, to wspomnieć trzeba tu dodatkowo o jakości noża tnącego. Nóż do kosiarki koniecznie musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Tylko wówczas bowiem będzie sobie radził w każdych warunkach.

Komfort użytkowania – z czego wynika?

Oczywiście wybierając kosiarkę do trawy, nie można zapomnieć o samym komforcie jej użytkowania. Jest to ważne niezależne od tego, jakie urządzenie zamierza się kupić. Czy jest to kosiarka spalinowa, czy elektryczna lub kosiarka rotacyjna, czy bębnowa, to każdą użytkować powinno się po prostu wygodnie. Dlatego uwagę warto zwrócić na dodatkowe funkcje i rozwiązania, w jakie urządzenie jest wyposażone. Mowa tu choćby o pojemności kosza na trawę, opcji mulczowania trawy, czy o bocznym lub tylnym wrzucie. Wszystkie te funkcje i rozwiązania w znaczący sposób usprawniają pracę związaną z koszeniem trawy.

Autor |2023-04-04T16:44:48+02:004 kwietnia 2023 16:44|Kategorie: Newsy, Poradniki|1 komentarz

1 komenarz

  1. szc 5 kwietnia 2023 w 11:08 - Odpowiedz

    telix – jaką kosiarkę kupić.

    teraz czekam na tekst o płytach karton-gips oraz wymianie opon

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.