Promocja

Bydgoszcz zajmuje 8 miejsce pod względem liczby ludności i jest największym miastem w województwie kujawsko-pomorskim. Leży na północy Polski, w obrębie trzech dużych dolin rzecznych – Brdy, Wisły i Noteci-Warty.

Bydgoszcz zajmuje 8 miejsce pod względem liczby ludności i jest największym miastem w województwie kujawsko-pomorskim. Leży na północy Polski, w obrębie trzech dużych dolin rzecznych – Brdy, Wisły i Noteci-Warty. Jest to duży ośrodek przemysłu, handlu i logistyki, a także węzeł drogowy, kolejowy i wodny. W obrębie miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko oraz port rzeczny. Bydgoszcz jest jednym z głównych krajowych centrów outsourcingu IT, a także ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym. W 15 szkołach wyższych miasta studiuje około 35 tys. studentów.

 

pogoda w polsce 1

Klimat

Średnia roczna temperatura wynosi +8,4 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą +19 °C, najzimniejszym jest styczeń, kiedy średnia dzienna temperatura spada do -2 °C. Absolutne rekordy temperatury w Bydgoszczy odnotowano 1 lutego 1956 roku, wtedy temperatura spadła do -26,9 °C, i 31 lipca 1994 roku, kiedy temperatura sięgnęła +38 °C.

Miasto położone jest w dolinie otoczonej lasami, więc 24% dni jest bezwietrznych. Średnia roczna suma opadów wynosi 512 mm, najwięcej przypada na lipiec – 83 mm. Słońce świeci średnio przez 1509 godzin, co jest wskaźnikiem wyższym od średniej krajowej, zwłaszcza w miesiącach wiosennych. W ciągu roku występuje około 35 dni z mrozem, 50 dni z pokrywą śnieżną i 26-30 dni upalnych z temperaturą powyżej +25 °C.

Warunki naturalne

Bydgoszcz jest jednym z niewielu miast, w obrębie którego znajdują się cztery makroregiony fizycznogeograficzne, a okolice charakteryzują się młodoglacjalną rzeźbą terenu. W związku z tym na terenie miasta i w jego najbliższym otoczeniu występuje znaczne zróżnicowanie geomorfologiczne.

Ze względu na warunki naturalne 35% terytorium Bydgoszczy znajduje się w strefie chronionego krajobrazu, a 9% zajmuje Park Krajobrazowy doliny Dolnej Wisły. Z miastem graniczą trzy rezerwaty przyrody (Wielka Kępa Ostromecka, Las Mariański, Mała Kępa), a w promieniu 20 km jest jeszcze 16 rezerwatów.

Zielone tereny

Jest to jedno z miast o największej liczbie (31 parków) i powierzchni parków (879 ha, drugie miejsce po Warszawie) w Polsce. W północnej części miasta znajduje się największy park miejski w kraju – Park Leśny Myślęcinek o powierzchni 830 ha, a w centrum – malownicza Wyspa Młyńska. Tam można odwiedzić kilka ciekawych muzeów, galerii sztuki, a nawet operę. Wszystkie obiekty zielone zachwycają swoją różnorodnością, dzięki czemu można otrzymać różne wrażenia estetyczne i rekreacyjne. A żeby zła pogoda nie popsuła spaceru po tym zielonym mieście, przyda się prognoza pogody na tydzień https://icmmeteo.pl/20004/bydgoszcz.

Podsumowanie

Jedną z najbardziej atrakcyjnych tras dla spaceru w Bydgoszczy i okolicach jest szlak Doliną Fordońską. Kilometry dróg turystycznych przebiegają w malowniczej okolicy: doliny, wąwozy, źródła, strumienie, wzgórza z widokiem na Przełom Dolnej Wisły. Do najciekawszych obiektów należą Góra Myślenicka z wyciągiem narciarskim, Zamek Zamczysko, pomnik w Dolinie Śmierci, oraz Góra Planer, na której kiedyś latały szybowce.

Tak więc, każdy dorosły i każde dziecko będzie mieć coś do zwiedzenia w Bydgoszczy i okolicach. To polskie miasto jest warte spędzenia na nim wakacji i urlopu. Nie zapomnij przed wyjazdem sprawdzić prognozę pogody meteo icm.