Jesteś tutaj:-, Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie-Test Yale Smart Cabinet Lock – zabezpieczanie szaf i szuflad

Test Yale Smart Cabinet Lock – zabezpieczanie szaf i szuflad

Wiele osób ma często potrzebę zabezpieczenia niektórych przedmiotów w domu. Przykładowo – chcemy zablokować dostęp do szafki  z dokumentami lub  kluczami. Albo nie chcemy, żeby dzieci miały dostęp do szuflady z lekami.  Niekoniecznie zależy nam przy tym na super mocnych zabezpieczeniach – po prostu szafki nie powinno dać się łatwo otworzyć. Odpowiednie zabezpieczenie utrudnia też fakt, że  wiele mebli nie jest wyposażonych w zamek na kluczyk a jego ewentualnym montaż wiązałby się z koniecznością wywiercenia w meblu otworów.

W takiej sytuacji warto rozważyć zakup inteligentnego zamka, który będziemy w stanie bezprzewodowo otworzyć przy pomocy smartfona. Takim właśnie produktem jest Yale Smart Cabinet Lock – zamek, którym możemy zdalnie otworzyć i który można zamontować w większości szaf i szuflad.

Dane techniczne zamka są następujące:

  • Dostęp do zamka przez Bluetooth oraz mostek WIFI (opcjonalnie)
  • Zasilanie bateria litowa CR23V
  • Wymiary zamka 47x41x50mm
  • Waga 76 g
  • Bluetooth 4.0 BLE
  • Wytrzymałość: do 40 kg.
yale cabinet lock 1

Zawartość zestawu

W naszym przypadku zamek montowany był w szafce kuchennej z lekami Ikea Metod, która w ogóle nie jest wyposażona w zamki. Chcieliśmy zabezpieczyć dostęp do szafki przed dziećmi

Instalacja zamka jest bardzo prosta. Sam zamek przykręcamy lub przyklejamy we wnętrzu szafki lub szuflady a bolec przymocowujemy do drzwiczek. W skrócie tyle, choć w sumie do zrobienia jest trochę więcej kroków, które możemy prześledzić w wideo-instrukcji producenta dostępnej w aplikacji mobilnej Yale Access.

W celu odpowiedniego pozycjonowania zamka w szafce, producent dostarczył tekturowy szablon, który pozwala przymocować Smart Cabinet Lock w odpowiedniej odległości od drzwiczek. Producent zaleca też montaż zamka jak najdalej od zawiasów – co jest zrozumiałe, bo w pobliżu zawiasów zadziała efekt dźwigni, co może spowodować oderwanie się zamka w przypadku mocniejszego pociągnięcia za drzwi.

IMG E5574

Pozycjonowanie zamka

W zestawie jest też przeźroczysta płytka pozwalająca na montaż w szafkach dwudrzwiowych – wtedy zablokowane zamkiem drzwiczki uniemożliwiają otwarcie sąsiadujących drzwiczek. W zależności od budowy mebla możemy wybrać jeden z dwóch bolców, które blokowane są w zamku.

Po zamontowaniu zamka w szafce musimy jeszcze skonfigurować go w aplikacji Yale Access. W tym celu skanujemy kod QR z instrukcji i po chwili zamek jest widoczny w aplikacji. Jeśli mamy więcej produktów Yale, to zamek dostępny jest na rozwijanej liście. Możemy go wtedy zdalnie otworzyć telefonem. W przypadku wersji WIFI podłączonej do mostka WIFI, możliwe jest też zdalne otwieranie zamka nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem.

Aplikacja mobilna pozwala nadać  prawa dostępu do zamka innym użytkownikom – np. pozostałym, dorosłym mieszkańcom.  Przydatną może okazać się też funkcja czasowego dostępu – w określonych porach dnia lub tygodnia lub tylko przez z góry zdefiniowany okres.

IMG 5584

Otwieranie zamka przy pomocy aplikacji mobilnej.

A co się stanie, jeśli w zamku wyczerpie się bateria ? Jak otworzymy wtedy drzwi ? Producent zastosował tutaj proste rozwiązanie – gdy bateria jest bliska wyczerpania to dostajemy powiadomienie na aplikację a zamek przechodzi w stan „otwarty”. Nie ma więc ryzyka zablokowania dostępu do mebla, aczkolwiek musimy się liczyć z tym, że do wymiary baterii będzie on otwarty. Standardowo jednak, zamek sam się blokuje krótko po zamknięciu drzwi.

Podobnie jak inne produkty typu Smart od Yale, także tym zamkiem możemy sterować przy pomocy poleceń głosowych. Konieczne jest podpięcie zamka do usługi Apple HomeKit lub Google Assistant i Alexa. Te dwie ostatnie usługi wymagają zakupu wersji WIFI.

Podsumowanie

Smart Cabinet Lock dobrze wpisuje się w ekosystem urządzeń Yale do inteligentnego zarządzania domem. Dzięki jednej aplikacji możemy sterować wieloma urządzeniami Yale. A dodatkowa integracja z asystentami takimi jak Siri, Alexa czy Google Assistant, pozwala na sterowanie głosem bez potrzeby sięgania po telefon. Zamek jest prosty w montażu i przyda się wszędzie tam gdzie chcemy, a nie możemy zamontować mechanicznego zamka z uwagi na konieczność wiercenia. Jest też prosty i wygodny w obsłudze. Smart Cabinet Lock dostępny jest w cenie ok 300 zł w wersji z WIFI i Bluetooth.Autor |2023-02-13T09:00:37+02:0013 lutego 2023 08:59|Kategorie: Bezpieczeństwo, Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.