Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie-Test inteligentnego zamka WELOCK z czytnikiem odcisków palców

Test inteligentnego zamka WELOCK z czytnikiem odcisków palców

Coraz częściej korzystamy z różnych produktów do sterowania inteligentnym domem. Różnego rodzaju  smart-urządzenia pozwalają na sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem lub roletami. Dostępność i oferta produktów jest bardzo duża. Jednym z producentów oferujących rozwiązania smart home jest firma WELOCK, która oferuje inteligentne zamki. Model, który otrzymaliśmy do testów oznaczony jest symbolem WELOCK Smart lock  Touch 41 i wyposażony jest w czytnik odcisków palców.

Zawartość zestawu

Zestaw składa się z niewielu elementów co pozwala przypuszczać, że będzie prosty w instalacji. W pudełku znajdziemy wkładkę z dołączoną gałką do otwierania drzwi wewnątrz i czytnikiem palców umieszczonym po zewnętrznej stronie. Ponadto, do zamka dołączono 3 breloki zbliżeniowe RFID oraz kilka śrubek i śrubokrętów przydatnych przy montażu. Baterie zasilające musimy kupić we własnym zakresie.

welock touch 41 1

welock touch 41 2

W zestawie znajdziemy 3 breloki RFID oraz zestaw kluczy i śrubek

Szczegółowe parametry urządzenia przedstawiono poniżej:

 • Technologia Bluetooth do komunikacji z telefonem
 • RFID do otwierania przy pomocy klucza zbliżeniowego
 • Zasilanie 3 x baterie AAA na ok 1 rok pracy. Brak baterii w zestawie.
 • Czytnik odcisków palców
 • Temperatura pracy: -25 – 60 stopni C

Integralnym elementem zestawu jest wkładka z regulowaną szerokością. Dzięki możliwości regulacji w zakresie 55 – 100 mm może być ona montowana w drzwiach o różnej grubości – także tych bardzo grubych.

Jeśli chcemy sterować naszym zamkiem przez Internet, to warto się zaopatrzyć w mostek WIFI, który pozwoli na komunikację z zamkiem z dowolnego miejsca. Mostem możemy kupić w zestawie z zamkiem za dopłatą ok 50 Euro, czyli niewiele ponad 200 zł.

Instalacja

Zanim zakupimy zamek trzeba sprawdzić, czy będzie on pasował do naszych drzwi. W szczególności chodzi o grubość drzwi, która nie powinna być większa niż 100 mm i mniejsza niż 50 mm. Drzwi powinny pozwalać na montaż standardowej, stosowanej w Europie wkładki cylindrycznej. Jeśli te warunki są spełnione, to nic więcej nie musimy dokupywać – a zakupiony zamek będzie gotowy do montażu.

welock touch 41 3

Zamek ma regulowaną szerokość z obu stron

Po wymontowaniu starej wkładki przystąpiliśmy do montażu zamka WeLock. W pierwszej kolejności konieczne będzie wykręcenie śrubki blokującej gałkę wewnętrzną i zdjęcie tej gałki. Następnie wsuwamy wkładkę do naszych drzwi. Ponownie montujemy gałkę wewnętrzną tak, żeby była jak najbliżej drzwi. W razie potrzeby możemy też ustawić odległość gałki zewnętrznej od drzwi – zakres regulacji wynosi 0-20mm. Przykręcamy jeszcze wkładkę do drzwi śrubą i „mechaniczna” część montażu jest gotowa i przystępujemy do konfiguracji.

W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację mobilną WeLock, która dostępna jest na systemy iOS oraz Android. W aplikacji tworzymy konto użytkownika a następnie dodajemy zamek do naszego konta. Żeby to zrobić konieczne jest zeskanowanie kodu QR na gałce i podanie numeru ID zamka nadrukowanego na cylindrze. Po chwili zamek jest widoczny w aplikacji i można komunikować się z nim przez Bluetooth.

W kolejnym kroku możemy skonfigurować breloczki RFID. Tutaj proces dodawania breloka do aplikacji też jest dosyć prosty – przy pomocy aplikacji mobilnej skanujemy kod QR na breloku – gdy to zrobimy to będzie można breloczkiem odblokować zamek. W zestawie dostajemy 3 breloki i można je przekazać np. członkom rodziny lub współpracownikom.

Dodawanie odcisków palców do bazy przebiega bez wykorzystania aplikacji mobilnej. Wciskamy na 5 sek. przycisk na gałce, przykładamy palec i definiujemy na początku odcisk palca administratora. Administratorów może być maksymalnie 3.

Żeby dodać odcisk użytkownika ponownie wciskamy przycisk na gałce na 5 sek., logujemy się odciskiem palca administratora, wciskamy przycisk na 1 sek i dodajemy odcisk użytkownika. Tych może być maksymalnie 996.

Na gałce umieszczony jest niewielki wyświetlacz, który informuje nas o aktualnie wybranej funkcji a domyślnie.

Dodatkowe ustawienia takie jak czas odblokowania, wybór wersji językowej na wyświetlaczu (angielska, niemiecka, chińska) włączanie/wyłączenia dźwięku lub bluetooth, usuwanie zarejestrowanych breloków lub odcisków palców możliwe są też przy pomocy przycisku na gałce. Cześć z tych czynności możemy też zrobić przy pomocy aplikacji mobilnej.

Wrażenia z użytkowania

Tak skonfigurowany zestaw jest gotowy do pracy w domu lub biurze. W trakcie użytkowania zauważyliśmy, że każdy ma swój ulubiony sposób otwierania zamka. Niektórzy korzystają z czytnika odcisków palców, inni otwierają drzwi smartfonem a jeszcze inni dołączyli brelok RFID do swoich kluczyków samochodowych.

Podczas używania przez kilka tygodni testu zamek pracował stabilnie – telefon nie tracił połączenia bluetooth z zamkiem a odczyt odcisków palców był dokładny.

W przypadku kart RFID możemy dać czasowy dostęp do zamka – definiujemy wtedy przedział dat w których dana osoba może odblokować zamek. Brakowało mi jednak takiej funkcjonalności  dla użytkowników dla których zdefiniowaliśmy odciski palców. Nie ma też opcji definiowania ograniczonego dostępu cyklicznego we wskazanych porach dnia lub dniach tygodnia.

Pamiętajmy, że konieczna jest fizyczna obecność każdego użytkownika w celu przekazania mu dostępu do zamka – breloka lub zeskanowania jego/jej odcisku palca. Zamka nie można otworzyć kodem numerycznym z ograniczonym czasem działania, co wyklucza jego zastosowanie np. przy wynajmie krótko-okresowym przez np. AirBnB.

Aplikacja mobilna pozwalała na szybkie odblokowanie drzwi, jednak jej tłumaczenie na polski nie zawsze było zrozumiałe.  Dostępna w aplikacji historia otwierania/zamykania drzwi nie może zostać opatrzona dodatkową informacją o tym, kto z imienia i nazwiska korzystał z zamka – widzimy tylko numery kart lub odcisków palców.

Pozostaje pytanie co się stanie, jeśli w zamku wyczerpią się baterie? Możemy je oczywiście wymienić, a jako opcję zapasową producent przewidział możliwość podpięcia do zamka powerbanka z kabelkiem microUSB. Dzięki takiemu zasilaniu, będziemy w stanie odblokować zamek przy pomocy aplikacji w telefonie. Cała operacja wymaga jednak odkręcenia obudowy, więc konieczne jest znalezienie też klucza imbusowego oraz źródła zasilania. Jeśli stoimy przed drzwiami bez możliwości wejścia do środka,  to jest do pewien kłopot.

Zamek jest zabezpieczony przed zachlapaniem gumowymi zaślepkami pod którymi umieszczone są baterie i port microUSB. Trudno ocenić czy wystarczy to,  by montować zamek na nieosłoniętych drzwiach zewnętrznych narażonych na zamiecie śnieżne i deszcz. W moim przypadku zamek był zamontowany w mieszkaniu w bloku.

Podsumowanie

WeLock Smart Lock Touch 41 to bardzo prosty w instalacji inteligentny zamek, który pozwala nam na odblokowanie przy pomocy telefonu, kart RFID lub odcisków palców. W ciągu kilku- kilkunastu minut jesteśmy w stanie zamontować go naszych drzwiach i skonfigurować. Cały proces jest bardzo prosty.

Zamek przeznaczony jest przede wszystkim dla użytkowników domowych lub biurowych – a prawa dostępu możemy nadać nawet tysiącu osób.

Welock Smart Lock Touch 41 dostępny jest w standardowej cenie 189 Euro na stronie producenta tutaj: https://en.welock.com/products/welock-fingerprint-electronic-smart-door-lock-cylinder-touch41/telibl0001. Za dodatkowe 50 Euro kupimy go w zestawie z mostkiem WIFI pozwalającym na dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Producent oferuje jednak kody rabatowe (kod XM50) , które pozwalają obniżyć cenę o 50 Euro. W rezultacie za ok 650 zł możemy kupić sam zamek a za blisko 900 zł wersję z mostkiem WIFI. To dosyć atrakcyjna cena.

Zalety:

 • Prosta i szybka instalacja
 • Możliwość dostosowania zamka do drzwi o różnej grubości.
 • 3 breloki RFID w zestawie
 • Odporny na zachlapanie
 • Stabilna praca
 • Definiowanie praw dostępu dla bardzo dużej liczby użytkowników
 • Długi czas pracy na bateriach
 • Przystępna cena

Wady:

 • Brak możliwości zdefiniowania nazw wszystkich użytkowników w historii użytkowania – widać tylko numerki
 • Zasilanie awaryjne w przypadku rozładowania możliwe dopiero po odkręceniu obudowy co wymaga posiadania odpowiednich narzędzi pod ręką
Autor |2023-01-16T09:35:33+01:0013 stycznia 2023 14:38|Kategorie: Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.