Jesteś tutaj:-, Oprogramowanie, Rynek-Front-end – kreatywność i obsługa algorytmów

Front-end – kreatywność i obsługa algorytmów

Front-end jest dziedziną programowania wystawioną najbardziej na pokaz. Głównie odpowiada za odbiór użytkownika, a więc wszystkiego, co jest dla niego widoczne, dlatego w swojej pracy musi łączyć zdolności kreatywne, umiejętności programistyczne, a także mieć zmysł estetyczny.

Gdzie szukać pracy jako front-endowiec?

Programiści front-end to specjaliści, którzy zajmują się tworzeniem wizualnej części aplikacji. Gdyby dowolną stronę www podzielić na dwie części, to front-end odpowiada za to, co widzi użytkownik, ale to jak działa cała strona jest pracą back-endowca. Oferty pracy dla programisty front-end na NFJ dotyczą w głównej mierze projektów związanych z tworzeniem aplikacji mobilnych i desktopowych oraz stron internetowych.

Front-endowiec może zatem dostać prace w banku, ogromnej korporacji lub przy niewielkim projekcie. Pracodawcą może być każdy, kto posiada stronę internetową, aplikacje lub je tworzy. W ten sposób można połączyć własne zainteresowania i szukać ofert prac tam, gdzie tematyka wydaje się bardziej interesująca.

Front-end – wymagania

Podstawowymi umiejętnościami front-endowca jest znajomość języka programowania (najpopularniejsze to JavaScript, CSS, HTML) oraz języka angielskiego ze względu na częsty międzynarodowy charakter pracy. Głównymi współpracownikami front-endowca jest back-endowiec oraz grafik UX. Jego praca polega na łączeniu projektów obu w spójną całość, aby strona była czytelna i wszystko to, co niezbędne znajdowało się w odpowiednim miejscu, a jedno kliknięcie prowadziło użytkownika we właściwe miejsce.

Poza doświadczeniem i znajomością języków programistycznych bardzo duży nacisk kładzie się na umiejętności miękkie. Podstawą jest tu łączenie kreatywności z logiką oraz nastawienie na ciągły rozwój i poszerzanie swojej wiedzy. Taka osoba musi być dobrze zorganizowana i umieć zarządzać własnym czasem. Do tego dobrze, jeśli wie, że porażki się zdarzają i potrafi się po nich podnieść. Popełnianie błędów jest nieuniknione, dlatego dobrze, jeśli front-endowiec potrafi wynieść coś dla siebie z każdej takiej sytuacji.

Back-end i front-end – porównanie

Programista back-end czuwa nad tym, jak działa dany program. Od niego zależy płynność aplikacji, czas reakcji na dane polecenia, czyli w dużym skrócie odpowiada za to, jak coś działa. Front-end skupia się na części wizualnej, a jego zadaniem jest zmaksymalizowanie interakcji użytkownika z aplikacją. Ma wpływ na wygląd interfejsu, przejścia, wygląd i rozmieszczenie grafik, animacji, układ, rozmiar i font tekstu, czy wygląd menu.

Do takiej pracy najczęściej wymagane jest posługiwanie się językami: JavaScript, HTML, CSS. Back-end opiera się na JavaScript, PHP, Phyton czy C#. Wiele osób świadomie rezygnuje ze ścieżki front-endowca ze względu na dynamicznie zmieniający się jeżyk (JavaScript). Aby być na bieżąco, potrzeba dużo pracy własnej, aby nadążyć za rozwojem. Z tego powodu sporo osób chętniej wybiera back-end, który również wymaga ciągłej nauki jednak w spokojniejszym tempie.

Wady i zalety programowania front-endowego

Szukając informacji o wadach i zaletach programowania front-endowego, bardzo często spotyka się zarzuty nie wobec samej pracy, a sposobu jej wykonania.

Użytkownicy często narzekają na języki programowania, jakim przychodzi się im posługiwać w wykonywaniu swoich zadań. Wymaganiem stawianym wobec front-endowca jest ogólna znajomość wielu języków programowania – dzięki temu niezależnie na jak napisaną stronę, czy program trafi, będzie się w tym odnaleźć.

Dużym problemem jest zaczynanie pracy na rynku IT. Poszukujący ofert juniorzy muszą liczyć się z tym, że firmy najchętniej przyjmują osoby doświadczone, nie patrząc na długoterminowe korzyści zatrudniania początkujących. Potrzeba dużo samozaparcia, aby przebić rynkową barierę, ale potem jest już tylko lepiej.

Front-end jest dziedziną, która pozwala na prace w różnych miejscach – korporacjach, startupach, agencjach reklamowych czy software house. Dzięki temu można znaleźć środowisko dla siebie, co jest istotnym czynnikiem satysfakcji z pracy.

 Autor |2022-12-06T12:35:31+01:006 grudnia 2022 12:35|Kategorie: Newsy, Oprogramowanie, Rynek|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.