Jesteś tutaj:-, PC i Laptopy, Sprzęt-Jak samodzielnie złożyć komputer?

Jak samodzielnie złożyć komputer?

Promocja

Samodzielne złożenie komputera pozwala skonfigurować jego parametry według własnych potrzeb. Czy jest trudne? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać – nie, a najistotniejszy jest dobór właściwych podzespołów. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Obudowa do komputera

Od czego zacząć samodzielne składanie komputera? Podstawą jest odpowiednia obudowa komputera, w której zostaną umieszczone wszystkie podzespoły. W tym miejscu należy podkreślić, że obudowy do komputera mogą znacznie się różnić. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając obudowę? Podstawowym parametrem obudowy do komputera jest wielkość, która powinna umożliwić połączenie wszystkich podzespołów. Obudowy do komputerów dostępne są jednak również w wersji mini, dzięki czemu sprzęt nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Istotną kwestią przy wyborze obudowy PC jest również jej kształt, ponieważ w sprzedaży dostępne są nie tylko pionowe, ale również poziome obudowy komputerowe. Obudowa do komputera może posiadać również okienko, które pełni jednak rolę wyłącznie estetyczną.

Procesor

Dobierając podzespoły do samodzielnie składanego komputera, warto zacząć od procesora. W tym przypadku należy podjąć decyzję, czy ma być to Intel, czy AMD. W tym drugim przypadku polecany jest przede wszystkim AMD Ryzen 9, który gwarantuje najwyższą wydajność. Ryzen 9 to przede wszystkim wielordzeniowość, która daje ogromne możliwości zarówno graczom, jak i osobom wykorzystującym komputer do pracy. Wybierając Ryzen, można również mieć pewność, że jego cena jest odpowiednia w stosunku do jakości.

Cooler

Cooler, czyli chłodzenie na procesor, to bardzo ważny element komputera, który zabezpiecza przed jego przegrzaniem. W przypadku wspomnianych już procesorów Ryzen znajduje się on z reguły w standardzie, co ogranicza koszty.

Płyta główna

Posiadając odpowiedni procesor, należy dobrać do niego płytę główną. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę przeznaczenie, ponieważ w sprzedaży dostępne są zarówno płyty gamingowe (np. Gigabyte B550 GAMING X V2), jak i wysokowydajne płyty do użytku ogólnego. Szukając rozwiązania budżetowego, należy kierować się przede wszystkim stosunkiem jakości do ceny. Czym kierować się przy wyborze płyty głównej? Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na rodzaj chipsetu, ponieważ nie każdy umożliwia podkręcanie czy zastosowanie pamięci RAM o wyższym taktowaniu.

Pamięć RAM

Do płyty głównej należy dobrać odpowiednią pamięć RAM. Obecnie standardem jest pamięć DDR4, a minimalna pojemność to 8GB. W przypadku graczy zalecane jest jednak zainstalowanie RAM-u o pojemności 16GB. Oczywiście w zestawie 2x 8GB, co zapewnia wysoką wydajność sprzętu.

Karta graficzna

Karta graficzna to szczególnie istotny element komputera dla graczy. Wynika to z faktu, że im droższa karta graficzna, tym większe możliwości posiadanego sprzętu. W sytuacji, gdy komputer ma być wykorzystywany do pracy, w zupełności wystarczy zintegrowana karta graficzna, w którą wyposażonych jest wiele procesorów.

Dysk twardy

W tym przypadku do wyboru są pamięci HDD oraz SSD. Te pierwsze w dzisiejszych czasach wykorzystywane są głównie jako magazyny danych, a do instalacji systemu, czy wymagających aplikacji zalecane są dyski SSD. Wynika to z faktu, że SSD oferuje inną technologię zapisu danych, dzięki czemu ich odczyt jest nawet kilka razy szybszy niż w przypadku HDD. Dyski SSD są również odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz nie emitują żadnych odgłosów w trakcie użytkowania.

Zasilacz

Czym kierować się przy wyborze zasilacza do komputera? Przede wszystkim wydajnością innych podzespołów komputera, na czele z procesorem, czy kartą graficzną. Należy bowiem pamiętać, że im będzie ona większa, tym większą moc musi oferować zasilacz. W przypadku wspomnianego już procesora AMD Ryzen 9 warto postawić na markowy zasilacz o mocy w granicach 600–700 W.

Podsumowując, należy stwierdzić, że przy samodzielnym składaniu komputera wybór każdego podzespołu jest istotny, a poszczególne elementy muszą do siebie pasować. Podstawą jest natomiast obudowa PC, w której zostaną one ze sobą połączone.

Autor |2022-10-25T13:49:49+02:0025 października 2022 13:49|Kategorie: Newsy, PC i Laptopy, Sprzęt|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.