Potężny, elastyczny, złożony: historia C++ rozpoczęła się 40 lat temu i do dziś pozostaje jednym z najczęściej używanych języków programowania.

Historia stworzenia

Historia C++ zaczyna się w 1979 roku, kiedy Bjarne Stroustrup, twórca tego języka programowania, po raz pierwszy rozpoczął prace nad tak zwanym C z klasami (C with Classes). Początkowo język został opracowany jako nowa ulepszona wersja języka programowania C z dodatkiem dodatkowych funkcji, które uczyniły go zorientowanym obiektowo.

C++ jest wynikiem udanej implementacji funkcji i celów, dla których został pierwotnie stworzony – wydajnego wykorzystania sprzętu oraz potężnych mechanizmów abstrakcji i jego skalibrowanej ewolucji, uwzględniającej opinie prawdziwych użytkowników.

Konieczne było napisanie kodu niskiego poziomu, prawie sprzętowego, a mianowicie menedżerów pamięci, harmonogramów procesów i sterowników urządzeń, aby oddzielić komponenty oprogramowania, aby wszystko działało na różnych komputerach i było w stanie wymieniać dane w dobrze zdefiniowany sposób.

Stroustrup wziął na siebie stworzenie takiego języka. „C z klasami” połączyło zdolność języka C do pracy „blisko sprzętu” z wydajną implementacją klas Simula do organizowania kodu.

Na początkowym etapie nad C++ pracował tylko on sam i kilku jego kolegów z Bell Labs, a gdy zaczęto starać się ujednolicić język, liczba zaangażowanych osób wzrosła do kilkudziesięciu.

Dziś Komitet Standardów Języka Programowania C++ liczy około 400 członków, oprócz znacznie szerszej społeczności użytkowników, którzy śledzą i próbują wpływać na kierunek rozwoju języka.

Etapy rozwoju języku programowania C++

Obraz2

W latach 1979-80 Bjarne Stroustrup opracował rozszerzenie języka C – „C z klasami”. W 1983 roku zmieniono nazwę języka na C++.

W 1985 roku została wydana pierwsza komercyjna wersja języka C++, a także pierwsze wydanie książki „Język programowania C++”, które stanowiło pierwszy opis tego języka przy braku oficjalnego standardu.

W 1989 roku została wydana nowa wersja języka C++ 2.0, która zawierała szereg nowych funkcji. Następnie język rozwijał się stosunkowo powoli, aż do 2011 roku. Ale jednocześnie, w 1998 roku, podjęto pierwszą próbę standaryzacji języka przez ISO (International Organiztion for Standartization). Pierwszy standard nosił nazwę ISO/IEC 14882:1998 lub w skrócie C++98. Później w 2003 roku została opublikowana nowa wersja standardu C++03.

W 2011 roku został opublikowany nowy standard C++11, który zawierał wiele dodatków i wzbogacił język C++ o dużą liczbę nowych funkcji. Następnie w 2014 roku pojawił się niewielki dodatek do standardu, znany również jako C++14.

Gdzie używany jest język programowania c++

C++ jest używany we wszystkich obszarach programowania: od mocno obciążonych systemów po programowanie mikrokontrolerów. W C++ można pisać zarówno serwer WWW, jak i gry, dowolne programy komputerowe, komponenty i tak dalej.

C++ pozwala pisać zarówno w stylach proceduralnych, jak i obiektowych oraz funkcjonalnych. Ponieważ językiem posługują się wszystkie duże firmy, oni również go wspierają – istnieje cały komitet standaryzacyjny C++, w skład którego wchodzą wszystkie największe firmy IT.

Ofert pracy jako programista C++ jest naprawdę dużo: prawie wszędzie tam, gdzie obowiązują surowe wymagania wydajnościowe, potrzebni są programiści C++. „Pracując z nim, czujesz, że tworzysz znacznie więcej niż używasz” – niestety to prawda, ale to jedna z jego wad.

Programista C++. Plusy i minusy zawodu

Obraz3

Programista C++ jest częścią dużego zespołu, ma doskonałą znajomość podstaw informatyki stosowanej i matematyki, informatyki oraz języków obcych. Programista C++ może samodzielnie tworzyć specyfikacje techniczne, obliczać budżet niezbędny do realizacji projektu oraz zarządzać grupą programistów. Szybkość postępu projektu zależy bezpośrednio od jakości jego pracy.

Programista bada wymagania klienta, dobiera odpowiednie sposoby ich realizacji i sporządza plan. Programista C++ tworzy oprogramowanie, rozwija architekturę i logikę, debuguje i uruchamia. Wdraża systemy automatycznej weryfikacji, uczestniczy w opracowaniu dokumentacji technicznej oraz towarzyszy tworzonym produktom.

Plusy i minusy zawodu

Plusy:

  • Uniwersalność języka C++ otwiera możliwość pracy w różnych obszarach programistycznych: tworzenie gier, tworzenie stron internetowych, robotyka, oprogramowanie operacyjne, sieci neuronowe, programowanie mobilne itp.
  • Duża liczba wakatów w Polsce i za granicą, a duże firmy walczą o starszych programistów poziomu C++.
  • Kolejnym istotnym plusem, na który zwracają uwagę sami programiści C++, jest duża ilość materiałów szkoleniowych: książek, filmów, praktycznych porad. Wszystko to ułatwia ciągły rozwój zawodowy.
  • Dzięki umiejętnościom programistycznym C++ możesz łatwo przełączyć się na inny język programowania, taki jak C#, Java lub Python, i rozszerzyć swoje możliwości pracy.
  • Miesięczne wynagrodzenie wynosi 11 500 zł brutto

Minusy:

  • Dość wysoka bariera wejścia.
  • Wielka odpowiedzialność za jakość produktu.
  • Często musisz mieć do czynienia z cudzym kodem, aby go dodać i naprawić.

Jeśli zastanawiasz się czy zacząć czy nie zacząć naukę programowania, to moja rada brzmi: zacznij, plusy wyraźnie przeważają nad minusami, a programistów z roku na rok jest coraz więcej, nie przegap swojej szansy.