Płytki drukowane nazywane również płytkami PCB to element, bez którego nie istniałaby elektronika, jaką znamy. Do działania telewizorów, samochodów, pralek, grających zabawek, telefonów, nowoczesnych lodówek, a także specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego np. w medycynie niezbędne są obwody drukowane. W związku z tym, że od wielu lat stale rośnie zapotrzebowanie na indywidualnie projektowane płytki, rośnie również liczba firm zajmujących się produkcją PCB. Jak wygląda proces wytwarzania płytek drukowanych?

Produkcja obwodów drukowanych to skomplikowany proces, który firmy najczęściej zlecają zewnętrznym dostawcom. Dlaczego? Ponieważ producent PCB oferujący kompleksowe usługi dysponuje nie tylko nowoczesnym specjalistycznym sprzętem niezbędnym do wykonania płytek, lecz także zatrudnia zespół specjalistów mających umiejętności i doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu zamawiający nie ma konieczności rozbudowywania obecnego parku maszynowego oraz poszukiwania nowych pracowników. Drukowanie płytek PCB odbywa się u dostawcy i to on w pełni odpowiada za jakość tych elementów.

Pierwsze kroki

Zanim jednak dostawca elektroniki przystąpi do procesu produkcji, będzie potrzebował dokładnych informacji od potencjalnego klienta. Firma, która rzetelnie podchodzi do swojej pracy, przed dokonaniem wyceny i zaproponowaniem konkretnych rozwiązań, zechce poznać specyfikę branży klienta i jego oczekiwania, dlatego zazwyczaj zadaje wiele pytań.

Dodatkowo godny zaufania producent płytek drukowanych zanim poprosi o przesłanie szczegółowych plików niezbędnych do dalszych działań, podpisze z potencjalnym klientem umowę o zachowaniu poufności. Dzięki temu klient nie będzie się musiał martwić, czy jego pomysł nie zostanie wykorzystany w innym celu niż np. sporządzenie dokładnej wyceny.

 

produkcja plytek pcb

Produkcja płytek PCB

Etapy produkcji płytek PCB

Sama produkcja płytek PCB obejmuje około 30 operacji obróbkowych. Płytki drukowane poddawane są obróbce mechanicznej i chemicznej oraz kontroli elektronicznej i optycznej zanim opuszczą halę produkcyjną. Obróbka mechaniczna obejmuje m.in. przycinanie, wiercenie, a także separowanie, zaś obróbka chemiczna wytrawianie, metalizację i nakładanie powłok.

Płytka drukowana na zamówienie powstaje łącznie w kilkunastu etapach. Zawsze cały proces produkcji rozpoczyna się od stworzenia plików CAD. Następnie przygotowuje się laminat, który będzie podstawą PCB – musi mieć odpowiednią grubość i wielkość, powinien być również sprawdzony pod kątem ewentualnych skaz lub uszkodzeń. Kolejno laminat jest przycinany i nawiercany zgodnie z projektem. Później na płytki PCB na zamówienie nakłada się warstwę ochronną przed trawieniem oraz środek trawiący. Po trawieniu produkcja PCB obejmuje nakładanie soldermaski, którą utrwala się z wykorzystywaniem promieniowania UV. Następnie wykonuje się cynowanie, tworzenie warstwy opisowej, frezowanie i ryclowanie płytek drukowanych. Tak przygotowane obwody czyści się z pozostałości produkcyjnych.

Na tym jednak nie kończy się wykonywanie płytek drukowanych. Ostatni etap to kontrola optyczna i elektroniczna, w trakcie której sprawdza się poprawność wykonania PCB. Produkcja za każdym razem wymaga precyzji i doświadczenia w obsłudze maszyn wykonujących większość prac.

Dodatkowo, producent obwodów drukowanych może oferować również pokrywanie gotowych płytek lakierem albo zalewami zabezpieczającymi, testy funkcjonalne, a także montaż płytek w urządzeniach w siedzibie klienta.

 

nowa linia smt v1

Szukasz doświadczonej firmy, która oferuje wykonywanie płytek PCB? Sprawdź kompleksową ofertę Printor: https://printor.pl/oferta/produkcja-pcb/

Montaż komponentów na płytkach PCB

Produkcja płytek drukowanych każdorazowo wymaga podjęcia decyzji, w jaki sposób podzespoły takie jak kondensatory, rezystory, diody czy oporniki będą montowane na płytce. W zależności od potrzeb i oczekiwań mogą być umieszczane na PCB metodą powierzchniową SMT lub przewlekaną THT. Metoda powierzchniowa polega na przylutowaniu elementów elektronicznych, dlatego pozwala na uzyskiwanie miniaturowych obwodów. Obecnie wykorzystywana jest częściej niż metoda przewlekana, w wyniku której uzyskuje się większe płytki PCB.