Jesteś tutaj:-, Newsy, Poradniki-Jaki hosting ? Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi

Jaki hosting ? Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi

Tworząc swoje pierwsze strony internetowe stoimy zwykle przed decyzją wyboru hostingu. Hosting jest miejscem, na którym trzymane są pliki naszej strony internetowej, składowane  wszystkie jej dane – np. artykuły i komentarze użytkowników oraz dokonywane różne obliczenia związane z działaniem tej strony. Jakie są podstawowe typy hostingu dostępne na rynku?

 • Hosting współdzielony (shared hosting) – jest to zazwyczaj najtańsza forma hostingu . Dzielimy zasoby serwera z innymi stronami/kontami na tym serwerze, dzięki czemu cena jest zwykle bardzo niska.
 • Chmura (cloud) – to nowsza technologia. Hosting w chmurze stał się popularnym sposobem na hosting witryny. Dlaczego? Nasza strona żyje „w chmurze”, a nie na konkretnym serwerze fizycznym. Dużym plusem jest to, że jest to zwykle bardzo łatwe do „skalowania” – Zwiększamy i zmniejszamy parametry serwera w zależności od zapotrzebowania.
 • Serwer dedykowany – dostajemy swój własny fizyczny serwer tylko dla siebie. Możemy z nim robić co chcemy: instalować dowolne programy, wgrywać aktualizacji – nawet te ekseprymentalne. Wiążę się to jednak z większym nakładem pracy i wymaga większej wiedzy.
 • Wirtualny serwer prywatny (VPS) – dostajemy wirtualną część serwera tylko dla siebie. Jest to coś pomiędzy hostingiem współdzielonym a dedykowanym serwerem.

W każdym powinniśmy jednak oszacować jakie będą nasze potrzeby w odniesieniu do hostingu oraz jakie technologie i usługi powinien oferować jego dostawca. W tym zestawieniu skoncentrujemy się na hostingu przydatnym dla popularnych narzędzi tworzenia stron internetowych takich jak WordPress, Joomla, Drupal, wykorzystujących PHP. Możemy też skorzystać ze stron, które porównują usługi hostingowe, takich jak Godaddy recenzje.

Na jakie parametry hostingu warto zwrócić uwagę ?

 

 • Limity zasobów pamięci
  W każdym hostingu kluczowe znaczenie mają podstawowe parametry takie jak limit pamięci, liczba rdzeni procesora oraz wielkość pamięci na dane. W przypadku hostingu strony takiej jak wordpress minimum to 64MB na proces i kilkanaście działających procesów. Daje to w rezultacie co najmniej 1 GB pamięci RAM. W większości bardziej zaawansowanych stron wymagane jest jednak co najmniej 128 lub 256MB na proces.
 • Miejsce do składowania danych
  Szybki dysk jest jednym z czynników pozytywnie wpływających na szybkość działania strony. Jeśli nasz dostawca wykorzystuje dyski SSD ( a najlepiej szybkie dyski SSD NVME w wariancie enterprise ) to mamy dużą dozę pewności, że strona też będzie szybciej działać. Wielkość pamięci na dane w najtańszych wersjach hostingu wynosi zwykle 5-10 GB a w tych droższych sięga kilkuset GB lub więcej. W serwerach dedykowanych  możemy zamówić nawet kilku-terabajtowe dyski.
 • Wersja PHP
  PHP to obecnie jeden z bardziej popuralnych języków skryptowych do tworzenia stron. Wykorzystują go takie narzędzia do budowy stron (CMS) jak WordPress, Drupal, Joomla, Typo3 i wiele innych.  Im nowszą wersję zapewnia nasz dostawca tym lepiej. A jeszcze lepiej jak pozwala nam ręcznie wybrać jedną z kilku dostępnych wersji dla zapewnienia kompatybilności aplikacji.  Nowa wersja PHP zawiera zwykla szereg poprawek zwiększających bezpieczeństwo oraz daje zwiększenie szybkości działania stron.
 • Bazy danych
  Większość stron internetowych korzysta z baz danych do składowania informacji.  Zwykle do jednej strony internetowej potrzebna jest jedna baza danych, ale jeśli zechcemy stworzyć więcej stron, to warto wybrać taką usługę hostingową, która daje możliwość utworzenia więcej niż jednej bazy. Najczęstszy typ bazy danych wykorzystywany w popularnych CMS-ach to MySQL.
 • Kopie zapasowe i bezpieczeństwo
  Kopie zapasowe możemy robić samodzielnie lub zrobi to za nas nasz dostawca. Okażą się one szczególnie przydatne, gdy nasza strona zostanie zainfekowana złośliwym oprogramowaniem lub gdy sami wprowadzimy w niej niezamierzone zmiany, które trudno jest cofnąć. W każdym razie, jeśli nasz usługodawca oferuje usługę automatycznego backupu to warto z niej korzystać. Ważne jest też podejście do kwestii bezpieczeństwa. Czy nasz hosting ma narzędzia do automatycznego skanowania plików pod kątem możliwych infekcji ? Ręczne przeszukiwanie plików strony internetowej pod kątem złośliwego kodu byłoby bardzo trudne i czasochłonne. Certyfikaty SSL
  Obecnie każda strona internetowa powinna mieć szyfrowanie SSL co wiąże się z koniecznością instalacji odpowiedniego certyfikatu. Niektóre firmy hostingowe dają swoim klientom wybór między darmowymi certyfikatami – np. Lets Encrypt a płatnymi. Ważne, żeby instalacja certyfikatu była maksymalnie prosta.
 • Panel administracyjny
  Hostingiem zwykle zarządzamy przez panel administracyjny. Jest to strona internetowa, gdzie mamy dostęp do konfiguracji serwera, możemy aktywować różne jego usługi i dokonywać zmian w ich działaniu. Możemy tam też zlecać, konfigurować tworzenie backupów oraz przeglądać już utworzone kopie zapasowe. Ważne, żeby panel administracyjny był maksymalnie przyjazdy w obsłudze. Zaawansowani użytkownicy mogą zarządzać niektórymi hostingami przy pomocy konsoli.

 Autor |2022-07-15T11:32:20+01:0015 lipca 2022 08:54|Kategorie: Internet, Newsy, Poradniki|2 komentarze

2 komentarze

 1. Jan 16 lipca 2022 w 11:53 - Odpowiedz

  Jeśli szukasz dobrego hostingu dla strony, sprawdź https://hostido.pl z kodem rabatowym Q1LWDEAH0C
  To jest bardzo szybki, świetny hosting na dyskach NVMe z najlepszym supportem.

 2. Basia 29 lipca 2022 w 10:58 - Odpowiedz

  Jeśli chodzi o hosting, to ja skorzystałam z pakietu dla firm Interii i muszę przyznać, że polecam. Jestem bardzo zadowolona 🙂

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.