Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie-Test stacji dokująco-kopiującej Natec Kangaroo Dual

Test stacji dokująco-kopiującej Natec Kangaroo Dual

Potrzeba szybkiego skopiowania danych z dysku pojawia się często, gdy konfigurujemy dla siebie nową maszynę i chcemy przenieść pliki z poprzedniego komputera, odzyskujemy dane z backupów i wielu innych sytuacjach w których chcemy podpiąć przez USB dyski wewnętrze lub sklonować dane z jednego dysku na drugi.

Obecnie większość użytkowników komputerów korzysta z laptopów, więc jeśli chcemy podłączyć w dysk 3.5 cala to jest to niemożliwe bez dodatkowego sprzętu. Także podpięcie dysków 2.5 cala jest problematyczne ponieważ:

  • większość laptopów nie ma miejsca na dodatkowy dysk
  • najpopularniejszym standardem dysków w komputerach przenośnych jest m2 i podpięcie dysku Sata jest niemożliwe

Firma Natec, która produkuje różnego rodzaju akcesoria komputerowe udostępniła nam do testów stację dokująco – kopiującą o nazwie Kangaroo Dual.

Urządzenie wyposażone jest w 2 miejsca do wpięcia dysków SATA 3.5 lub 2.5 cala. Zamiast kłopotliwego montażu w dedykowanej kieszeni USB lub rozkręcania obudowy komputera w celu podpięcia dysku – w tym produkcie wystarczy wsunąć dysk od góry i jest on od razu dostępny.

Stacja dokująca podpinana jest do komputera złączem USB 3 typu A – czyli standardową, znaną od lat wtyczką USB. Do zasilania dwóch dysków moc zapewniania przez USB nie wystarczy, więc musimy jeszcze podpiąć zasilacz 12V, żeby uruchomić zestaw. Jego moc – 30W – wystarczy, żeby zasilać nawet najbardziej prądożerne dyski.

Korzystanie ze stacji dokującej niczym nie odbiega od korzystania ze standardowych dysków zewnętrznych. Dzięki funkcji Hot-Swap, po wsunięciu dysku do slotu jest on po chwili dostępny w systemie Windows. W przypadku systemu Linux musimy go jeszcze zmountować. Jeśli wepniemy dwa dyski to, każdy jest widoczny w systemie jako osobny napęd.

Transfery danych osiągnięte przy pomocy Kangaroo Dual były następujące:

Dysk SSDDysk HDD
Pobieranie plików z dysków367 MB/s195 MB/s
Wgrywanie plików na dysk315 MB/s202 MB/s
Kopiowanie danych między dyskami SSD->HDD155 MB/s

Interesującą funkcją jest też możliwość klonowania dysków. Bardzo przydatna, gdy chcemy szybko przenieść zawartość dysku wraz z systemem operacyjnym na nowy nośnik. Funkcję tę testowałem przy kopiowaniu dwóch dysków Sata 3.5 cala. Przeniesienie danych z dysku 1 TB na drugi o takiej samej pojemności zajęło nieco ponad 2 godziny.  Do włączenia klonowania służy specjalny przycisk na obudowie, który musimy wcisnąć na 3 sekundy. Stacja kopiuje dane zawsze z dysku umieszczonego w slocie A na dysk w slocie B. Postęp klonowania pokazywany jest przez diody umieszczone na spodzie. Jeśli jedna z 4 diód świeci światłem stałym to oznacza to, że ok 25% dysku zostało już skopiowane.

Podsumowanie

Natec Kangaroo Dual pozwala nam na wygodne i badzo szybkie podłączenie dwóch dysków SATA. Półotwarta konstrukcja tego urządzenia sprawia, że jest ono przeznaczone raczej do użytkowania w domu lub biurze. Nie jest to dysk przenośny, który zabierzemy ze sobą. Zresztą nie został do tego stworzony. Stacja dokująca Natec pozwoli nam jednak na błyskawiczne wpięcie dwóch dysków i natychmiastowe rozpoczęcie korzystania z nich.
To czego mi brakowało to złącza dla dysków M2 – standardu, który obecnie dominuje w nowoczesnych laptopach. Jeśli chcemy wpiąć dysk M2 to konieczne jest zaopatrzenie się w dodatkowy adapter M2 – > Sata. Zamontowany w nim dysk możemy następnie włożyć do stacji dokującej.

Stację Natec Kangaroo Dual kupimy za ok 130 zł.Autor |2022-06-22T15:06:41+02:0022 czerwca 2022 15:06|Kategorie: Akcesoria komputerowe, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.