Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie-Test klawiatury do SmartTV – Natec Turbot

Test klawiatury do SmartTV – Natec Turbot

Jeśli często używamy Smart TV do oglądania filmów na telewizorze lub podpięliśmy do niego przystawkę Android, to zakup bezprzewodowej klawiatury do sterowania takim zestawem jest zasadny. Wprawdzie telewizorem możemy też sterować przy pomocy dostarczonego pilota, jednak korzystanie z niektórych funkcji – takich jak np. wyszukiwanie – może być bardzo utrudnione.

Bezprzewodowe klawiatury do Smart TV różnią się nieco od zwykłych klawiatur. Są zwykle mniejsze, bo powinny się zmieścić na oparciu kanapy lub fotela. Zawierają też zintegrowany touchpad, który zastępuję standardową myszkę. Są one oczywiście bezprzewodowe, bo obecnie nikt nie wyobraża sobie podpinania takiego akcesorium do telewizora.

Jedną z klawiatur do sterowania Smart TV oferuje firma Natec. Model Turbot to niewielka, kosztująca ok 100-120 zł klawiatura wyposażona w to, co niezbędne do sterowania Smart TV.

W nowym zestawie dostajemy klawiaturę, odbiornik USB typu A oraz zestaw 2 baterii AAA do zasilania. Jest też instrukcja obsługi.

natec turbot 1

Parametry klawiatury są następujące:

 • Liczba klawiszy: 83
 • Waga: 400 g
 • Zasilanie: 2x AAA
 • Łączność: bezprzewodowa 2.4 Ghz
 • Zasięg: do 10 metrów
 • Obudowa: plastik/aluminium
 • Wymiary: 35.5 x 12.9 x 1.1 cm

Urządzenie jest solidnie wykonane. Spód klawiatury wykonano z aluminium, którego wąski element widoczny jest też na górnej części pod klawiszami. Reszta obudowy wykonana jest z plastiku. Nad klawiszami znajdziemy gładką półprzeźroczystą powierzchnię pod którą kryją się diody sygnalizujące status pracy urządzenia: włączony CapsLock i status połączenia. Klawiatura ma fizyczny przycisk wyłączania, co pozwala na zmniejszenie zużycia baterii, jeśli planujemy jakiś dłuższy wyjazd. Pod klapką na baterie jest też miejsce do przechowywania odbiornika USB – przydatne, jeśli chcemy zabrać klawiaturę ze sobą, bo minimalizuje to ryzyko zgubienia tego małego elementu.

W trakcie normalnego użytkowania klawiatura nie sprawiała żadnych problemów. Klawisze mają niewielki skok i dobrze wyczuwalny klik. Są jednak dosyć małe, więc pisanie dłuższych tekstów będzie nieco utrudnione. Jednak do obsługi Smart TV jest w zupełności wystarczająca. Natec Turbot działała poprawnie po podłączeniu do Smart TV Philips oraz do mini-komputera z Windows 10 podpiętego do telewizora.

natec turbot 7

Klawiatura została poprawnie rozpoznana przez Smart TV Philips

Touchpad obsługuje gesty (ich lista poniżej). Sporą część jego powierzchni zajmują 2 duże klawisze myszy. W rezultacie powierzchnia aktywnej części reagującej na dotyk to zaledwie 7.5 x 4.8 cm.

natec tubot gesty

Gesty w klawiaturze Natec Turbot

Klawiatura do sterowania telewizorem powinna umożliwić szybką zmianę głośności lub wyciszenie dźwięku. W przypadku klawiatury Natec jest to oczywiście możliwe – służy do tego górny rząd klawiszy funkcyjnych i multimedialnych. Jednak, żeby z nich korzystać, musiałem zawsze jednocześnie wciskać klawisz FN. Przydałyby się tutaj albo dedykowane klawisze do głośności i wyciszania albo możliwość przełączenia na stałe przycisku FN, tak, żeby za każdym razem dało się korzystać od razu z przycisków multimedialnych.

Podsumowanie

Natec Turbot to niedroga, niewielka klawiatura do sterowania zestawem SmartTV lub podpiętym do telewizora komputerem. Oferuje ona dobrą jakość wykonania z metalowymi elementami obudowy. Zintegrowany touchpad pozwala na sterowanie kursorem myszy i obsługuje gesty. Urządzenie jest kompatybilne z komputerami Mac, Windows oraz Android i można je też podpiąć bezpośrednio do telewizora wyposażonego w złącze USB-A.

Zalety:

 • Dobrej jakości obudowa
 • Przyjemne w obsłudze klawisze
 • Zintegrowany touchpad z obsługą gestów
 • Niska cena

Wady:

 • Sterowanie głośnością wymaga zawsze wciśnięcia klawisza FN
 • Mała powierzchnia touchpada


Autor |2022-06-17T11:24:10+02:0017 czerwca 2022 11:23|Kategorie: Akcesoria komputerowe, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.