Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Newsy, Testy i opinie-Surfshark VPN – szybki i bezpieczny dostęp do sieci

Surfshark VPN – szybki i bezpieczny dostęp do sieci

Gdy decydujemy się na skorzystanie z połączeń VPN to wybór wcale nie jest łatwy. Swoje oferty reklamuje w sieci wielu dostawców i musimy wybrać taką, która zaoferuje nam najlepszy stosunek kosztów do pożądanych korzyści. Do testów dostaliśmy kilkumiesięczny dostęp do oferty VPN Surfshark – wrażenia z użytkowania oferty tego operatora poniżej.

Dlaczego w ogóle warto korzystać z VPN i czym jest sieć VPN? Skrót VPN oznacza Wirtualną Sieć Prywatną, która kieruje nasz ruch sieciowy przez szyfrowany kanał między naszym urządzeniem a serwerem operatora. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć nasze połączenie np. w trakcie korzystania z nieszyfrowanej i otwartej sieci WIFI, ukryć nasz adres IP lub być widocznym pod innym adresem IP niż wynika to z naszej lokalizacji i operatora. Dzięki tej ostatniej funkcji, surfując w domu na kanapie np. Krakowie, jesteśmy widoczni jako użytkownik z Brazylii, USA lub dowolnego innego kraju w którym swoją usługę ma operator sieci VPN.

Cennik Surfsharka zależy przede wszystkim od długości umowy i bardzo wyraźnie widać, że premiowane są dłuższe plany taryfowe. Dzięki nim, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo, bo standardowa cena 47.68 zł miesięcznie spada prawie sześciokrotnie do 8.15 zł przy umowie 24-miesięcznej.  W przypadku półrocznego zobowiązania koszt spadnie o połowę do 23.90 PLN. Więcej szczegółów jest dostępne na oficjalnej stronie Surfsharka.

Surfshark to jedna z niewielu usług VPN w której nie mamy ograniczeń dotyczących liczby podłączonych urządzeń. Dostajemy dane dostępowe i możemy je wykorzystać na wielu urządzenia jednocześnie: tabletach, telefonach, komputerach, routerach itd.

Jakie funkcje oferuje Surfshark ?

Możemy oczywiście korzystać z połączeń P2P i Bittorent. Dzięki temu, przy pobieraniu plików nasz rzeczywisty adres IP będzie ukryty. Interesująca jest też funkcja CleanWeb, która blokuje reklamy i trackery już na poziomie sieciowym.  Dzięki temu nie musimy korzystać np. z Adblocka lub innych pluginów wycinających reklamy.

Z kolei Whitelister pozwala nam skorzystać z tzw. split-tunnelingu. Dzięki tej funkcji część ruchu może iść kanałami nieszyfrowanymi a reszta idzie przez VPN. Whitelister pozwala nam na wpisanie dwóch rodzajów wyjątków: wpisanie adresów internetowych, które mają być objęte wyjątkiem lub wybranie konkretnych aplikacji. Whitelister przyda się zawsze tam, gdzie chcemy występować pod swoim rzeczywistym adresem sieciowym ze względu np. na blokady dostępu dla sieci VPN wprowadzane w niektórych bankach lub serwisach streamingowych.

Inna przydatna funkcja to MultiHop. Jeśli z niej korzystamy to tworzone są dwa połączenia VPN w dwóch wybranych krajach co zwiększa poziom ochrony naszej tożsamości.

Najprostsza metoda korzystania z Surfsharka to pobranie aplikacji dostępowej i połączenie się z dostawcą. Operator udostępnia aplikacje na Windows, MacOS i Linux. Ponadto, możemy też pobrać aplikacje na IOS oraz Android. Możliwe jest także połączenie się przy użyciu dodatków do Chrome i Firefox oraz skonfigurowanie połączeń na inteligentnych telewizorach z Android TV oraz Fire TV. Oferta aplikacji dostępowych jest więc bardzo duża.

W trakcie testów korzystaliśmy z Surfsharka poprzez aplikację Windows, aplikację Android a także skonfigurowaliśmy ręcznie VPN na routerze Vilfo. W każdym z tych przypadków nie napotkaliśmy na problemy z instalacją i ze stabilnością.

Po pobraniu i instalacji aplikacji Windows możemy zainicjować połączenie. Możemy wybrać najszybsze dostępne połączenie, najszybsze z pobliskiego kraju lub wybrać dowolny z 65 krajów w których operator trzyma swoje serwery. W aplikacji dostępowej jest też opcja wyboru statycznego IP, co oznacza, że nasz „punkt” wyjścia do publicznego Internetu będzie miał zawsze ten sam, niezmienny adres IP.

surfshark1

Aplikacja Windows

W miejscu w którym testowany był Surfshark dostępna jest sieć kablowa Netii o teoretycznej prędkości do 300 Mbit/s. Jej przepustowość dosyć mocno waha się w zależności od pory dnia i może to być 140 – 300 Mbit/s. W porze wieczornej, w trakcie testów Netia dawała na Speedteście wynik rzędu 139 Mbit/s a włączenie VPN Surfshark (do najszybszego serwera) spowodowało niewielki spadek prędkości pobierania do 109 Mbit/s. Z kolei włączenie funkcji MultiHop z serwerami w Niemczech i Francji przełożyło się na wynik rzędu 92 Mbit/s. Nadal bardzo dobrze. W porze przedpołudniowej wyniki Surfshark były podobne i oscylowały w granicach 100 – 110 Mbit/s.

Testy w aplikacji dostępowej Windows

Testy Surshark, PureVPN i OpenVPN na routerze VPN Vilfo

 

Surfsharka sprawdziliśmy też w usłudze Netflix. W trakcie testu połączyliśmy się z lokalizacjami w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.  W każdej z tych lokalizacji Netflix działał. Co ciekawe, lepszą jakość filmów zaobserwowaliśmy w połączeniu z Netflixem w USA i Brazylii niż w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Łączenie się z Netflixem w różnych krajach daje nam dostęp do lokalnych bibliotek, które są czasem niedostępne w Polsce (na przykładach widać strony z brazylijskiego Netflixa). Co więcej, jeśli uda nam się założyć konto i opłacić je lokalnymi metodami płatności,  to możliwe jest korzystanie z usługi w niższych niż w Polsce taryfach (choć wiąże się z ryzykiem zablokowania konta). Przy korzystaniu z Netflixa przez VPN musimy się jednak liczyć z ryzykiem spadku prędkości.

Polityka prywatności Surfsharka zakłada „zero logów”. Firma jest zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie takie podejście jest prawnie dozwolone. Jeśli ktoś chce poznać więcej szczegółów, to można przeczytaj tutaj: Surfshark Privacy Policy

Podsumowanie

W trakcie testów VPN Surfshark sprawował się bardzo dobrze. Prędkości pobierania oscylowały w granicach 100-150 Mbit/s dla najbliższych serwerów co było wystarczające do większości home-officeowych zastosowań a przy zwykłym przeglądaniu sieci nawet nie odczujemy różnicy w stosunku do połączenia nieszyfrowanego.  Netflix działał w każdej z testowanych lokalizacji i dało się nawet oglądać filmy z odległej Brazylii. VPN Surfshark polecamy ze względu na dużą szybkość połączeń, zaawansowane funkcje dodatkowe oraz rozsądną politykę cenową w przypadku dłuższych planów abonamentowych.Autor |2020-12-07T13:47:35+02:007 grudnia 2020 10:56|Kategorie: Aplikacje, Bezpieczeństwo, Newsy, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.