Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test Navitel R200 NV
lenovo yoga top

Test Navitel R200 NV

To, że coraz więcej osób korzysta z wideo-rejestratorów samochodowych jest oczywiste. Przydają się nam w szczególności w sytuacjach kryzysowych, w których chcemy mieć potwierdzenie nieprawidłowego zachowania innych uczestników ruchu.

Navitel od dawna produkuje kamerki samochodowe a ostatnio producent dostarczył nam do testów swój nowy model R200 NV, który – według zapowiedzi – ma szczególnie dobrze radzić sobie w zapisie nagrań w nocy i jest przy tym korzystny cenowo, bo możemy go kupić już za nieco ponad 120 zł.

Kamera wyposażona jest w sensor GC2023, rejestrujący obraz Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Zapisywane są one przy użyciu kodeka H.264 – taki format zapisu generuje nieco ponad 100 MB danych na minutę,  co w przypadku karty microSD 64 GB (maksymalna pojemność – kartę trzeba dokupić osobno) pozwoli nam na zapis 500-600 minut nagrań. Obiektyw kamerki ma kąt 140 stopni. Przegląd parametrów:

 • Sensor:  GC2053 (night vision)
 • Rozdzielczość wideo: 1920х1080 FullHD (30 fps)
 • Kąt nagrywania: 140°
 • Rodzaj soczewki: 4-warstwowe szkło
 • Format wideo: MOV (H.264)
 • Format zdjęć: JPG
 • Długość nagrań wideo: 1/3/5 min
 • Nagrywanie w pętli: tak
 • Nadpisywanie nagrań: tak
 • Tryb parkingowy
 • Sensor G

 

R200 NV wyposażono w baterię o pojemności 180 mAh, który pozwala na pracę urządzenia bez zasilania, ma też wbudowany mikrofon, głośnik a dzięki czujnikowi ruchu może rejestrować filmy w przypadku kolizji i zabezpieczać je przed skasowaniem. Prostokątny ekran ma rozdzielczość 240×320 pikseli i pozwala na podgląd zapisanych filmów oraz ułatwia dokonanie zmian w ustawieniach kamery. R200 NV ładowany jest przy pomocy kabla microUSB – a po podłączeniu do komputera, urządzenie możemy też wykorzystać jako kamerkę Internetową.

navitel 3

Jak sprawuje się kamerka Navitela podczas jazdy? Całkiem poprawnie – instalacja nie stanowi problemu. Przyczepiamy uchwyt przyssawką do szyby a dzięki systemowi montażu/demontażu,  kamerkę możemy zdemontować i zabrać do domu w razie potrzeby. Urządzenie zasilane jest z gniazda 12V pojazdu a dzięki długiemu kablowi nie będzie problemu z montażem w wybranym przez nas miejscu.

Navitela obsługujemy przy pomocy trzech przycisków funkcyjnych i dwóch klawiszy strzałek. Na górze urządzenia umieszczono też przycisk włączania kamerki.

Przycisk „mode” służy do wyboru trybu pracy urządzenia, które może działać jako kamera, aparat fotograficzny lub przeglądarka plików. W zależności od wyboru możemy np. włączyć nagrywanie, wykonać fotkę lub przeglądać zapisane  na karcie pamięci pliki.

Przycisk ustawień daje nam dostępu do menu ustawień. W tej sekcji możemy zmienić rozdzielczość filmów, włączyć tryb parkingowy, ustawić czułość sensora G, zmienić datę i dokonać szeregu innych ustawień kamerki.

Menu jest spolszczone.  Ponieważ w jakości HD pamięć kamerki szybko by się zapełniła to wszystkie pliki nagrywane są oczywiście w pętli co oznacza, że stare pliki zostaną automatycznie skasowane. Możemy wybrać czy klipy mają mieć 1, 3 czy 5 minut. Z poziomu menu kamerki możemy też zaznaczyć klipy, które mają zostać zabezpieczone przed skasowaniem. Warto tutaj tez wspomnieć o trybie parkingowym, który aktywuje nagrywanie w momencie wykrycia ruchu w obiektywie.

navitel 5

Jakość nagrań jest – jak na urządzenie w tej klasie cenowej – dobra. Nagrania dzienne są wyraźne, możemy na nich odczytać tablice rejestracyjne pojazdów. Kąt obiektywu – 140 stopni – zapewnia nam rejestrację obrazu przed maską pojazdu, na równoległych pasach i na chodniku. W przypadku nagrań nocnych i o zmroku, sprawdza się układ Night Vision. Dokładność detali jest jednak znacznie mniejsza, ale też możliwe jest odczytanie tablic rejestracyjnych w niektórych przypadkach. Zresztą, najlepiej wszystko widać na poniższych filmikach, które nagrane zostały późnym popołudniem w nocy.

 

Podsumowanie

Za niewielką cenę nieco ponad 120 złotych Navitel oferuje kamerkę, która przyda się do większości zastosowań. Pozwala nam ona nagrywać filmy HD w pętli, ma tryb parkingowy i zabezpiecza pliki przed skasowaniem w przypadku kolizji. Sensor Night Vision poprawia nieco jakość nagrań w nocy w stosunku do bazowego modelu R200. Kamerkę polecamy wszystkim, którzy szukają niedrogiego urządzenia do rejestracji trasy pojazdu.

R200 NV main allAutor |2019-12-16T08:19:28+02:0016 grudnia 2019 08:19|Kategorie: Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.