Jesteś tutaj:--, Top7-Zakończyły się kompleksowe testy bezpieczeństwa procesu personalizacji e-dowodu

Zakończyły się kompleksowe testy bezpieczeństwa procesu personalizacji e-dowodu

Zakończyły się testy systemów służących do personalizacji nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. To jeden z elementów całościowych testów bezpieczeństwa wprowadzanego od 4 marca e-dowodu, w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Testy tych komponentów zostały przeprowadzone przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Miały na celu potwierdzenie bezpieczeństwa całego procesu personalizacji (czyli nanoszenia danych przyszłego posiadacza dowodu na blankiety) w tym przede wszystkim wykorzystywanych w nim systemów. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa zweryfikowali w ten sposób pracę wykonaną przez programistów. Bezpieczeństwo blankietów e-dowodu zostało potwierdzone już na wcześniejszym etapie prac nad dokumentem.

Projekt e-dowód jest kontynuację projektu pl.ID, który był prowadzony od 2008 r. Poprzedni rząd wielokrotnie przesuwał termin wdrożenia elektronicznej warstwy dowodu osobistego. Przez osiem lat nie udało się doprowadzić tego projektu do końca. Konsekwencją tych zaniechań i zaniedbań była groźba zwrotu 85 proc. kwoty wydatków uznanych dotychczas za kwalifikowane w ramach projektu pl.ID. czyli kwoty 148,4 mln zł wraz z odsetkami. Uwzględniając zastaną sytuację, obecny rząd podjął wszelkie działania mające na celu stworzenie elektronicznych dowodów osobistych, a w konsekwencji pozwalających na zachowanie przez Polskę uzyskanych na ten cel środków finansowych z Unii Europejskiej. Kontynuacja projektu w obecnej kadencji wymagała szeregu działań naprawczych, tak, aby dotrzymać terminu wyznaczonego na marzec 2019 r.

Wprowadzenie e-dowodu nie nakłada na obywateli żadnych obowiązków. E-dowód, tak jak dotychczas wydawany dokument, będzie spełniał funkcję dokumentu potwierdzającego tożsamość i dokumentu podróży – pod tym względem nic się nie zmieni dla obywatela. Nadal będzie wydawany bezpłatnie. E-dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego, z tym że wewnątrz znajdzie się chip. Korzystanie z nowych funkcjonalności dowodów osobistych, w zakresie uwierzytelnienia posiadacza w e-usługach administracji publicznej oraz podpisywania dokumentów elektronicznych nie będzie obowiązkowe. Będzie to indywidualna, dobrowolna decyzja posiadacza dowodu osobistego. Osoby zainteresowane korzystaniem z nowych funkcjonalności dowodu osobistego będą mogły dokonać aktywacji warstwy elektronicznej dokumentu w urzędzie gminy przy odbiorze dowodu osobistego lub później w dowolnym momencie.

Szkolenia urzędników dobiegają końca

Pracownicy administracji publicznej szkoleni są w trybie online, na platformie e-learningowej. Urzędnicy dowiadują sie między innymi o zmianach prawnych związanych z wprowadzeniem e-dowodów, budowie i działaniu nowego dokumentu, e-usługach wprowadzonych w związku z wdrożeniem warstwy elektronicznej. Poznają też wzory formularzy i zaświadczeń. Do tej pory szkolenie rozpoczęło 5445 osób, a do testu z wiedzy o e-dowodzie przystąpiło 6230.Autor |2019-02-26T18:04:48+01:0026 lutego 2019 18:04|Kategorie: Newsy, Top7|Tagi: , |1 komentarz

1 komenarz

  1. xxx 28 lutego 2019 w 08:06 - Odpowiedz

    e-pit też przeszedł testy a później jak było każdy wie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.