Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Top7-Polska przyspiesza z szybkim Internetem

Polska przyspiesza z szybkim Internetem

Polska ma spore rezerwy w kwestii dostępu do szybkiej sieci. Mimo, że sytuacja poprawia się, to nad Wisłą jest jeszcze wiele do zrobienia. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2017 roku połączeniem z Internetem o prędkości minimum 30 Mb/s dysponowało niespełna 70% mieszkańców. Wiele wskazuje jednak, że odsetek ten uda się wkrótce zwiększyć za sprawą inwestycji w rozbudowę infrastruktury sieciowej.

 

Na tle Unii słabiej niż Polska wypadają tylko Grecja i Francja. Natomiast wyższym odsetkiem gospodarstw z dostępem do Internetu o przepustowości 30Mb/s i więcej mogły pochwalić się niektóre z państw, które razem z nami wchodziły do UE: Słowacja, Estonia, Słowenia, Cypr, Litwa czy Łotwa. Unijny plan udostepnienia łączności o tej prędkości wszystkim obywatelom UE do końca 2020 roku może okazać się trudny do zrealizowania. W przypadku Polski ogromną nadzieją jest jednak wysokie tempo projektów budowy sieci światłowodowych w regionach dotychczas wyłączonych z zasięgu szybkiego Internetu.

 

Na dobrej drodze

W ciągu 6 lat, a więc w okresie od 2011 do 2017 roku, Polska z poziomem poniżej 40% populacji dysponującej łącznością o prędkości minimum 30Mb/s, wywindowała ten odsetek do niemal 70%. Z pewnością jest to duże osiągnięcie, jednak nie brakuje zdecydowanie bardziej imponujących przykładów poszerzania zasięgu dostępu do globalnej sieci o wspominanej przepustowości. Najbardziej wartym wspomnienia jest przypadek Włoch, gdzie odsetek mieszkańców mogących korzystać z łączności z siecią o prędkości minimum 30Mb/s wynosił w 2011 roku jedynie 10%. W 2017 było to już ponad 80%, co stawia ten kraj w czołówce pod względem szybkości rozwoju zasięgu sieci. – My nie musimy co prawda mierzyć się z tak trudną „pozycją startową”, jednak potrzeba stałego zwiększania tempa rozbudowy sieci światłowodowej oraz eliminowania związanych z tym przeszkód jest bardzo widoczna. Szczególnie zważywszy na fakt, iż zgodnie z unijnym programem już do końca przyszłego roku wszyscy mieszkańcy Polski, jak i pozostałych krajów UE, powinni mieć zagwarantowany dostęp do Internetu o prędkości minimum 30Mb/s. Eurostat nie dysponuje jeszcze danymi za 2018 roku, jednak sytuacja z pewnością uległa zmianie. Głównie za sprawą inwestycji realizowanej przez POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa), w ramach której zbudowaliśmy w ubiegłym roku ponad 6 tysięcy km. sieci światłowodowej w czterech regionach Polski, znacznie zmniejszając tym samym liczbę tzw. białych adresów– tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY, infrastrukturalnej grupy telekomunikacyjnej.

 

Poza metropoliami

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w obliczu terenów podmiejskich i wiejskich. Odwołując się do dostępnych statystyk Eurostatu, w 2017 roku w Polsce jedynie nieco ponad 40% obszarów wiejskich miało dostęp do infrastruktury sieciowej umożliwiającej łączność z Internetem o prędkości przynajmniej 30Mb/s. – Choć był to wynik lepszy niż w przypadku takich państw jak Francja, Hiszpania, Włochy czy Szwecja, daleko mu do satysfakcjonującego. Stąd inicjatywy na szczeblu rządowym, mające na celu skuteczną eliminację białych plam na internetowej mapie kraju. Jako grupa telekomunikacyjna budujemy sieć światłowodową m.in. w ramach programu POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa), a dzięki uruchomieniu ogólnopolskiego projektu OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej) już ponad 500 szkół w zasięgu naszej sieci może korzystać z dostępu do szybkiego Internetu. Do 2021 roku mamy zamiar objąć zasięgiem szybkiego Internetu ponad 2.900 szkół oraz ponad 530 tysięcy gospodarstw domowych, szczególnie w obszarach wiejskich na terenie 4 regionówŚwiętokrzyskiego, Łódzkiego, Warmii i Mazur oraz Kujaw i Pomorza z Mazowszem– wyjaśnia Jacek Wiśniewski. To duża szansa nie tylko na podniesienie atrakcyjności biznesowej tych regionów, ale również dla obecnych tam dostawców usług dostępu do Internetu, którzy korzystając z naszej infrastruktury otrzymają możliwość pozyskania nowych klientów z obszarów „wyłączonych” dotąd z dostępu do sieci światłowodowej– dodaje.

 

Coraz bliżej średniej UE

 Według aktualnych danych portalu www.internetworldstats.com Polsce z łączności z globalną siecią aktywnie korzysta blisko 28,3 mln internautów, co oznacza, że użytkownicy Internetu stanowią 73,3% populacji kraju. Unijna średnia wynosi w tym przypadku 85,7%, jednak zakładając rozbudowę sieci zgodnie z przyjętym planem, powinniśmy znacznie się do niej przybliżyć już w przyszłym roku– podkreśla Jacek Wiśniewski.Autor |2019-02-22T11:18:35+02:0022 lutego 2019 11:18|Kategorie: Aplikacje, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Top7|Tagi: , , |3 komentarze

3 komentarze

  1. pH 22 lutego 2019 w 11:26 - Odpowiedz

    Ciekawe, czy o IPv6 też pamiętają, czy zbudują po taniości sieć, którą zaraz trzeba będzie unowocześniać.

  2. DigitalAngel 22 lutego 2019 w 19:40 - Odpowiedz

    pH większość nowoczesnych urządzeń dysponuje obsługa IPv6, gorzej z implementacją u OPów.

  3. infomiasto.eu 27 lutego 2019 w 08:34 - Odpowiedz

    Internet zauważalnie przyspiesza tylko jego ceny nadal stale są w miejsc. Mamy coraz szybsze łącza ale stale w tych samych cenach. Dla zwykłej osoby w domu nie trzeba więcej niż średnio 10 Mb a maksymalnie 60 Mb już jest całkowicie wystarczające dla 90% ludzi – a na reklamach już wczoraj wiedziałem 900 Mb – tylko po co w domu i do czego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.