Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Top7-e-Dowód – ostatnia prosta

e-Dowód – ostatnia prosta

Czy wiesz, ile linii kodu musieli napisać programiści Centralnego Ośrodka Informatyki, by wdrożenie e-dowodu było możliwe? Niemal 250 tysięcy! – To jeden z najbardziej skomplikowanych projektów, jakie kiedykolwiek wdrażała nie tylko polska administracja, ale i biznes. Jesteśmy przygotowani – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód.

Co to za różnica?

– Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian – tłumaczy szef Ministerstwa Cyfryzacji. – W pierwszej fazie wdrożenia koncentrujemy się na e-usługach związanych z samym dowodem. W kolejnej – powiążemy go z Profilem Zaufanym – dodaje minister Marek Zagórski.

Wraz z e-dowodem, na stronie www.gov.pl pojawią się nie tylko zmodyfikowane, ale i nowe e-usługi. Co będzie można zrobić online?

Po pierwsze – złożyć wniosek o dowód. W środę (27 marca) w nocy czasowo wyłączyliśmy tę możliwość. Ponownie będzie można z niej skorzystać 4 marca. To wtedy wszyscy zainteresowani zobaczą lekko zmodyfikowany wniosek o dowód. – To drobne zmiany. Dodaliśmy nowe powody wymiany dokumentu, w tym chęć posiadania dowodu z warstwą elektroniczną. Nieco zmieni się także proces wydawania samego dowodu. W przypadku chęci uruchomienia warstwy elektronicznej – właściciel dokumentu będzie musiał nadać kod PIN. Warto wymyślić go sobie przed wizytą w urzędzie – mówi minister Marek Zagórski.

Kolejne e-usługi powiązane z e-dowodem, z których będzie można korzystać od 4 marca to:

o   Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

o   Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego

o   Zgłoś utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód

o   Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby

o   Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego

8 marca dojdą kolejne:

o   Zgłoś utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego

o   Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony

o   Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

Pełna gotowość

Kolejne dni to kluczowy moment dla wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną. W proces będą zaangażowani nie tylko pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale i Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

– Mogę zapewnić, że jesteśmy właściwe przygotowani do wdrożenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną – mówi Marcin Walentynowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki. – Mamy przygotowany szczegółowy plan wdrożenia, który już jest realizowany punkt po punkcie. Wcześniej przeprowadziliśmy wszelkie możliwe testy oprogramowania i sprzętu. Plan przedwdrożeniowy także został zrealizowany. Wszystkie konieczna prace zostały wykonane – dodaje szef COI.

Ekipa COI do tej pory zrealizowała już 1036 zadań programistycznych. A programiści COI napisali 248 524 linii kodu koniecznego do wdrożenia e-dowodu! Harmonogram wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną to 237 zaplanowanych zadań. Większość została już zrealizowana.

 

Źródło:
Wydział Komunikacji Ministerstwo Cyfryzacji


Autor |2019-02-27T18:23:12+01:0027 lutego 2019 18:23|Kategorie: Inne, Newsy, Rynek, Top7|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Tomasz 28 lutego 2019 w 06:38 - Odpowiedz

    250tyś. linii brzmi jak żarcik i to słaby, mam dwa projekty, które mają więcej linii kodu.

  2. Mateusz 1 marca 2019 w 11:22 - Odpowiedz

    Pamiętacie, jak był 1. dzień, kiedy można było sprawdzić e-pit? Serwery tego nie wytrzymały. Nie chcę być złym prorokiem, ale boję się, że teraz będzie dokładnie tak samo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.