Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Rynek, Top7-Wyszukiwarka Google skończyła 20 lat

Wyszukiwarka Google skończyła 20 lat

Pamiętacie 1998 r.? Grę w Snake’a, słuchanie płyt na discmanie i kreskówki o pokémonach? To w tamtym roku w Kalifornii dwóch studentów postanowiło opracować narzędzie, które uporządkuje światowe zasoby informacji tak, by były dostępne i użyteczne dla wszystkich. Właśnie tak 20 lat temu narodziła się wyszukiwarka Google.
Na co dzień z produktów Google korzystają miliony użytkowników. Sprawdzacie trasę i wyszukujecie restauracje czy sklepy na Mapach, wysyłacie wiadomości za pomocą Gmaila, zapisujecie spotkania w Kalendarzu Google. Oglądacie wideo na YouTube i obsługujecie urządzenia z systemem Android. Ale pierwsza była właśnie wyszukiwarka.
Jednym z najbardziej lubianych elementów wyszukiwarki Google są doodle, czyli okolicznościowe grafiki, które pojawiają się nad paskiem wyszukiwania zamiast loga, żeby zwrócić uwagę na jakieś święto, wydarzenie albo ciekawą postać. Pierwszy doodle powstał 20 lat temu, kiedy założyciele Google wyjeżdżali na festiwal Burning Man. W ten sposób poinformowali użytkowników wyszukiwarki, że są poza biurem:
Od tamtej pory powstały setki światowych i lokalnych grafik, które ubarwiają codzienne wyszukiwanie informacji. Pierwszy animowany doodle zaprezentowano w Halloween 2000 r., a pierwszy doodle z filmem w 122. rocznicę urodzin Charliego Chaplina (nakręcono je w Niles w Kalifornii, gdzie w przeszłości zrealizowano wiele niemych filmów). Z okazji Dnia Ziemi w 2015 r. powstał pierwszy doodlowy quiz — przy okazji odpowiadania na niekoniecznie naukowe pytania mogliście poznać nowe fakty o świecie zwierząt i wesprzeć organizacje ekologiczne. W 2018 r. pojawił się natomiast pierwszy doodle wykorzystujący wirtualną rzeczywistość. Była to animacja na cześć Charlesa Méliès, francuskiego iluzjonisty i reżysera filmowego.

Najkrótszy czas przygotowywania doodle’a wynosił 4 godziny. Najwięcej osób — ponad setka! — wystąpiło w filmowym doodle z okazji Dnia Kobiet w 2014 r. W wyszukiwarce można było zagrać w minigry (pierwszym grywalnym doodle był ten z Pacmanem, przygotowany w 2010 r. przez polskiego projektanta Marcina Wicharego) albo tworzyć muzykę (np. pociągnąć za struny gitary Les Paul albo nagrać swój własny utwór na syntezatorze). A doodle z okazji Dnia Ziemi 2012… wyrósł na dachu.

A co z doodlami stworzonymi specjalnie dla Polski? Pierwszy powstał w 2007 r. z okazji Tłustego Czwartku — litery “„o” w słowie „Google” zostały zastąpione przez pączki. Od tamtej pory polskich doodli powstało już kilkadziesiąt: choćby świątecznych (na Dzień NiepodległościDzień MatkiDzień Babci i Dziadka…) albo upamiętniających postaci ze świata literatury i sztuki (np. Irenę KwiatkowskąKabaret Starszych Panów czy Wisławę Szymborską). Najnowszy polski doodle mogliście oglądać z okazji 85. rocznicy odkrycia osady w Biskupinie. A najsłynniejszy, pokazywany w większości europejskich krajów, to inspirowane „Cyberiadą” doodle z okazji 60. rocznicy pierwszej publikacji Stanisława Lema. Grafice, utrzymanej w stylu ilustracji Daniela Mroza, towarzyszyła interaktywna gra. To też pierwszy doodle, którego kod źródłowy udostępniliśmy na zasadzie open source.
Również dzisiaj, z okazji 20. urodzin Google, w wyszukiwarce wita Was specjalny doodle. Żeby zobaczyć, co się w nim kryje, wystarczy wejść na google.pl.
Ale to nie koniec urodzinowych niespodzianek, które Google dla Was przygotowało. W ciągu ostatnich 20 lat zmieniał się nie tylko wygląd wyszukiwarki Google, ale, rzecz jasna, również sama firma. Dziś Google ma biura w ponad 160 miastach w niemal 60 państwach świata, ale początki były bardziej niż skromne. Dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda, Larry Page i Sergey Brin, skorzystało z gościnności Susan Wojcicki (Polki z pochodzenia, dziś szefowej YouTube) i zaczęło pracować w jej nieużywanym garażu w Palo Alto. Z okazji swoich 20. urodzin Google udostępnia go Wam wszystkim na Street View. Znajdziecie tam nie tylko komputery, ale też choćby keyboarddinozaura albo… terrarium z żabą-surferem. A to wcale nie koniec ciekawostek.
Świętujcie 20. urodziny Google — przejdźcie się po pierwszym biurze i na własne oczy zobaczcie, jak zaczęła się historia Google.


Autor |2018-09-27T12:59:09+02:0027 września 2018 12:54|Kategorie: Finanse, Inne, Internet, Newsy, Rynek, Top7|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.