Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Top7-TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę
lenovo yoga top

TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę

Najnowszy protokół bezpieczeństwa TLS 1.3 – Transport Layer Security, będący rozwinięciem protokołu SSL, został wdrożony na masową skalę przez nazwa.pl. Rozwiązanie to jest również  wdrażane przez światowych gigantów technologicznych, takich jak Google czy Facebook. Zapewnia ono ochronę wychodzącego i przychodzącego ruchu oraz daje gwarancję, że informacje zostały przesłane w niezmodyfikowanej formie. Działanie TLS  1.3 sprowadza się w skrócie do tego, że dane internautów są po prostu bezpieczne.

Rozwiązanie TLS 1.3 wdrażane jest przez światowych liderów technologicznych takich jak Cloudflare, Google i Facebook – rozpoczęli oni już implementację protokołu na swoich serwerach. Według badań, w połowie sierpnia 2018 roku około 5% połączeń Firefoksa odbywało się poprzez TLS 1.3, podobne wartości raportuje firma Cloudflare, Facebook także jest w trakcie wdrażania tego protokołu*. Wyznaczony przez IETF – Internet Engineering Task Force standard TLS 1.3, oznaczany także jako RFC8446, jest szybszy i odporniejszy na ataki z zewnątrz niż wcześniejsza jego wersja. Rozwiązanie jest już wspierane przez Firefox w wersji 61, a kolejne przeglądarki także niebawem będą go stosowały.
„Bezpieczeństwo i stabilność w strefie domeny .pl jest dla NASK najwyższym priorytetem. Cieszę się, że nasz Partner – nazwa.pl – aktywnie działa w tym obszarze. W pierwszym kwartale zabezpieczył prawie 450 tys. nazw domen protokołem DNSSEC, a teraz podniósł poziom bezpieczeństwa w domenie .pl poprzez wdrożenie najnowszego standardu TLS 1.3. Należy zaznaczyć, że beneficjentami obu tych zabezpieczeń są użytkownicy Internetu”

KRZYSZTOF OLESIK, KIEROWNIK ZESPOŁU TECHNICZNEJ OBSŁUGI DOMEN NASK PIB

Jak wynika z badań firmy, przeprowadzonych na bazie klientów usług hostingowych w nazwa.pl, obecnie w Polsce 13,10% ruchu odbywa się za pomocą najnowszego protokołu, a liczba ta z dnia na dzień rośnie. Najpopularniejszą wersją zabezpieczenia jest obecnie TLS 1.2, z którego korzysta 85% urządzeń. Jednak, jak przewidują analitycy firmy, do końca roku więcej niż połowa połączeń do stron w nazwa.pl będzie odbywała się z wykorzystaniem TLS 1.3. Wprowadzenie rozwiązania TLS 1.3 to kolejny krok nazwa.pl w stronę poprawy bezpieczeństwa polskiego Internetu.
„Standardy są po to, aby je wdrażać, szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa. Dlatego czołowe przeglądarki i światowi gracze, tacy jak Google czy Facebook wspierają kolejne wersje zabezpieczeń, w tym protokół TLS 1.3. Nazwa.pl jako lider technologiczny branży hostingowej i rejestracji domen w Polsce również udostępnia najnowsze rozwiązania swoim Klientom. Bezpieczna domena i bezpieczny hosting to dziś standard, który wyznaczamy” KRZYSZTOF CEBRAT, PREZES ZARZĄDU NAZWA.PL
W lipcu 2018r nazwa.pl udostępniła za darmo certyfikaty SSL dla domen zarejestrowanych w spółce i obsługuje obecnie około 600 tys. stron zabezpieczonych przez SSL/TLS. Badanie przeprowadzone przez top100.wht.pl na próbie ponad 2,5mln domen wskazuje, że certyfikaty SSL dostarczone przez nazwa.pl zabezpieczają ponad 60% wszystkich stron WWW funkcjonujących w Polsce, kolejne 20% zabezpieczają certyfikaty Let’s Encrypt, a resztę rynku dzielą pozostali usługodawcy. Dostarczenie tak dużej liczby certyfikatów SSL przez nazwa.pl to dosyć istotna informacja z uwagi na fakt, że do poprawnego działania nowoczesnego protokołu HTTP/2 przyspieszającego wczytywanie stron WWW konieczne jest nawiązywanie bezpiecznych połączeń SSL/TLS, które do poprawnego działania wymagają certyfikatów SSL zgodnych z nazwami domen które chronią. Masowe wdrożenie certyfikatów SSL przez nazwa.pl oznacza, że udział w wykorzystaniu nowoczesnego protokołu HTTP/2 oraz TLS 1.3 będzie proporcjonalny do ilości dostarczonych certyfikatów.
Zastosowanie dla każdego hostowanego serwisu WWW certyfikatów SSL, HTTP/2 i TLS 1.3 powoduje usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa i szybkości działania stron WWW, tworząc wartość dodaną dla właścicieli stron WWW oraz ich Klientów.
źródło: nazwa.pl


Autor |2018-09-18T16:30:10+02:004 września 2018 07:32|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Top7|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.